Skip to content

Být v odborech funguje

V letošním roce proběhla v ČR za dobu její existence velmi raritní událost a tak jí nešlo přehlédnout ani mainstreamem. Jedná se stávku v korejské firmě Nexen vyrábějící pneumatiky v průmyslové zóně u Žatce. Stávka, ke které nakonec tamější odbory sáhly po letech nekončících rozhovorech s vedením firmy především o kolektivní smlouvě údajně skončila úspěchem. Aktivně se jí sice zúčastnila menšina zaměstnanců závodu, ale údajně s podporou většiny.

Proč slova údajně? Protože od jejího ukončení po příslibu vedení společnosti, že kolektivní smlouvu uzavřou, platy navýší atd. jsme v médiích nezaznamenali žádnou zprávu, že by k tomu již reálně došlo. Zato však čtenáři několika mutací regionálního tisku ze širokého okolí továrny mohli přečíst zajímavou tiskovou zprávu formou placené inzerce od společnosti Nexen. Firma v ní vlastně nejen popřela svá předchozí tvrzení v médiích, že se jí finančně nedaří a proto nemůže navyšovat platy, když v článku popisuje svou super výhodnou zeměpisnou polohu (levná pracovní síla a odbytové možnosti), klíčovost závodu v koncernu a jeho připravovanou modernizaci a rozšíření, na kterém se už práce rozběhly (je otázkou nakolik se po modernizaci závodu na tzv. inteligentní a nejmodernější provoz svého druhu v Evropě změní potřeba počtu pracovních sil v něm…). Zároveň v článku naprosto drze zbagatelizovala dosavadní jednání se zaměstnanci, když tříletá nekončící jednání označila za nedorozumění. V neposlední řadě je vrcholem bizarnosti, kdy se vlivem současných národoveckých nálad ve společnosti označila za ryze českou firmu a servilně poděkovala za spolupráci ministru Jurečkovi.

Stávka v Nexenu a zejména následné placení vyjádření společnosti v médiích krásně ukazují potřebnost odborů a především jejich rozhodných akcí. Byť stávka netrvala dlouho a nezpůsobila úplné zastavení výroby, přesto se odhady denních ztrát šplhaly do milionů korun. Ukázalo se, že bojovat za svá práva má smysl! Musí však mít dlouhodobý smysl a držet kapitalisty v neustálém strachu z toho, že porušovat práva zaměstnanců se nevyplácí. Odboráři se nyní nesmí nechat zkorumpovat a musí důsledně trvat na urychleném naplnění vydobytých slibů od vedení společnosti. Vzhledem k tomu, že se vedení firmy nebálo pokusit nelegálně nasadit stávkokaze na místa stávkujících, je nyní reálná hrozba, že se své ztracené zisky pokusí vymáčknout z dělníků jiným způsobem. Zaměstnanci všech podniků u nás si musí uvědomit svoji sílu a postavení! Jen probuzením z dlouholeté letargie se nám může podařit zastavit šílené kroky současné asociální vlády.