Skip to content

Komunistické a robotnícke strany amerického kontinentu odsudzujú Trumpov summit pod názvom „Americký štít“

Spoločné vyhlásenie komunistických a robotníckych strán amerického kontinentu: 

V časoch ekonomickej vojny ľudia prehrávajú a monopoly víťazia!

Dolu podpísané komunistické a robotnícke strany amerického kontinentu vyjadrujú svoj nesúhlas so summitom prezidentov krajín severnej a južnej Ameriky pod názvom „Americký štít“. Summit zvolal Donald Trump za účelom koordinovať hlavy štátov, ktoré sú v jednej línii so zahraničnou politikou USA.

K tomu dochádza v globálnom kontexte prehlbujúcej sa krízy medzi jednotlivými kapitalistickými štátmi, ktorá stavia imperializmus USA a jeho európskych spojencov proti krajinám iného imperialistického bloku, akými sú, okrem iného, Čína a Rusko. Tieto krajiny súperia o kontrolu nad hlavnými energetickými zdrojmi planéty, medzinárodnými trhmi pre svoje produkty a kľúčovými obchodnými cestami, čo má za následok zvyšujúci sa počet vojen na celom svete. Ľudia v tomto regióne platia cenu za túto tvrdú konkurenciu prostredníctvom obnovenej imperialistickej agresie proti národom Venezuely a Kuby a národy sveta zase platia cenu prostredníctvom americkej a izraelskej imperialistickej vojny proti ľudu Iránu.

V tomto scenári rozvíja americká administratíva na našej pologuli politiku, ktorá je vyjadrená v takzvanom „Trumpovom dodatku k Monroeovej doktríne“: otvorene agresívnej aktualizácii, ktorej cieľom je vrátiť Latinskú Ameriku a Karibik do štatútu dobytých protektorátov, podliehajúcich vôli amerického monopolného kapitálu.

Stretnutie malo na programe, okrem iného, ukončenie vplyvu Číny a iných krajín prostredníctvom exportu ich kapitálu do Ameriky, rozvoja ich vplyvu v rôznych krajinách nášho regiónu a vplyvu rôznych takzvaných „progresívnych“ vlád napojených na kapitalistov takzvaných rozvíjajúcich sa ekonomík.

Ľud nesmie byť oklamaný: Za falošnou dilemou voľby medzi unipolárnym a multipolárnym blokom neexistuje cesta, ktorá by uprednostňovala záujmy pracujúcej triedy. Jedinou cestou je budovanie vedomia a artikulácia triedneho boja, ktoré nám umožnia poraziť našich triednych nepriateľov, a to nezávisle od imperialistických plánov. Rozpor medzi týmito globálnymi mocenskými blokmi nemá nič spoločné s oslobodením pracujúcich celého sveta od vykorisťovania. Boj medzi týmito monopolmi je o hegemónii v rámci globálneho imperialistického systému.

Vlády, ktoré sa podriaďujú tejto logike, od Argentíny po Paraguaj, od Salvádoru a Ekvádoru po Bolíviu, Honduras a Venezuelu, nekonajú v mene nášho ľudu, ale skôr ako regionálni správcovia toho či onoho imperialistického bloku. Bombardovanie Venezuely 3. januára a ekonomická blokáda i hrdinskej socialistickej Kuby ukazujú, že imperializmus našim krajinám neprináša riešenia, ale iba bomby, hlad a nezamestnanosť.

Jedinou silou schopnou zastaviť túto špirálu ekonomickej a vojenskej konfrontácie je organizovaný boj robotníckej triedy a národov Ameriky, ktorí nesmú byť nútení voliť „menšie zlo“ v rámci kapitalizmu. Tento zlom možno dosiahnuť len vybudovaním nezávislej cesty zameranej na moc robotníkov a ľudí.

S ekonomickou vojnou ľudia prehrávajú, monopoly víťazia!

Iba boj robotníckej triedy a budovanie socializmu-komunizmu môže túto situáciu zvrátiť!

Komunistická strana Argentíny

Výbor pre reorganizáciu Komunistickej strany Bolívie

Revolučná Komunistická strana Brazílie

Vlastenecké hnutie Manuela Rodrígueza

Komunistická strana Ekvádoru

Komunistická strana Salvádoru

Komunistická robotnícka platforma USA

Komunistická strana Mexika

Komunistická strana Paraguaja

Komunistická strana Venezuely

Zdroj: https://www.idcommunism.com/2026/03/communist-and-workers-parties-of-america-dounce-trumps-shield-of-the-americas-summit.html

Vybrala a preložila redakcia KPKV