Skip to content

P o t k a N [ Pár Odborářských Tlachů, Klepů A Novinek ] III/2022

pro členy a příznivce odborů v ČR i jinde

aneb o čem se jinde nedočtete

 

»žijeme v naději a pracujeme tvrdě« (heslo skotských socialistů)

Více na http://www.wftucentral.org 

 

* * * * * * *

S T Á V K A !   

 

Vážení členové a příznivci odborů,

společenská situace v ČR i ve světě se vyvíjí nežádoucím směrem, k horšímu, alespoň pokud jde o obyčejné lidi. Nůžky mezi bohatými a chudými v kapitalistickém světě se stále rozevírají a na obzoru není síla schopná tento jev alespoň zbrzdit – tedy kromě odborů. Nedejte se mýlit obecně uznávaným obrazem, že jde o pracovní síly, a to ještě jen ve výrobní a na ni navazujících sférách; své odborové organizace mají lékaři a zdravotní i další pečovatelské složky, učitelé a další – nebudu vyjmenovávat, určitě bych na někoho zapomněl, a v posledních letech se organizují i penzisté, především v rámci Mezinárodních odborových svazů Světové odborové federace. Organizované svazy mají zbraň – nebo, připadá-li někomu, že to je příliš ostré slovo – nástroj: stávku. Nabízím pár slov o tom, jak široce ji využívají.

Je to přinejmenším k zamyšlení.

 

Vladimír Sedláček

 

* * * * * * *

Kypr: pracující společností Hellenic Petroleum a SYNERGAZ stávkují  

Pracovníci plnění cisteren a lahví firmy Hellenic Petroleum se 20. srpna rozhodli vstoupit do stávky na ochranu svých pracovních míst a podmínek zaměstnanosti daných kolektivní smlouvou.

O dva dny později se pracující společnosti SYNERGAZ na ranní valné hromadě rozhodli následovat radikálního příkladu svých kolegů a vstoupili do stávky se stejnými požadavky.

Stávka je teď jejich jedinou možností, jak obhájit svá pracovní práva, kolektivní smlouvu a právo na důstojnou práci. SOF stojí na straně bojujících pracovníků a jednomyslně odsuzuje přítomnost policie, snažící se zastrašovat pracující a stávku potlačit.

 

EUROF 22. srpna 2022

 

* * * * * *

Personál a studenti Sydneyské univerzity pokračují v boji za vyšší platy a lepší podmínky

 

Jim McIlroy, Isaac Nellist, Sydney, Australia, 18. srpna 2022, www.greenleft.org.au

 

Zaměstnanci a studenti 17. srpna demonstrovali u všech vchodů do Sydneyské univerzity (USyd) v rámci podnikového vyjednávání svazu National Tertiary Education Union (NTEU). Letos to byl již čtvrtý den stávky.

Stovky členů NTEU a příznivců studentů se u vchodů držely za ruce, aby zdůraznily své požadavky na spravedlivá pracovní práva. Pobočka NTEU od srpna loňského roku bojuje za zvýšení platů nad úroveň inflace a za ukončení nuceného propouštění.

V rámci své nové podnikové dohody chce konec příležitostné práce a větší právo pro odborný personál pracovat z domova. Tlačí také na ochranu práva akademiků na přidělení prostředků na výzkum, vymahatelné cíle pro zaměstnávání v rámci First Nations (původních národů) a ukončení přepracování a vykořisťovatelských pracovních podmínek.

„Chceme univerzitu, která se skutečně stará o přepracování zaměstnanců, která se řádně stará o studenty,“ řekl 17. srpna prezident NTEU USyd Nick Riemer studentskému listu Honi Soit.

Riemer řekl, že od posledních dvou kol stávek odbory „poprvé vyhrály mechanismy kontroly pracovní zátěže pro profesionální zaměstnance a zmírnily útok managementu na propojení výuky a výzkumu a na regulaci pracovní zátěže v akademické sféře“. Tleskal rekordní účasti 17. srpna a řekl, že díky pokračující mobilizaci a stávkovým akcím „má naše pobočka nyní více členů, než jsme měli absolutně roky“.

Přednášející dějepisec David Brophy řekl Honi Soit, jak stávky pomáhají odborům prosazovat jejich podnikovou dohodu. „Chceme lidem opravdu ztížit přístup do kampusu … chceme, aby slyšeli nejen od jednoho z nás, ale ideálně od mnoha z nás, proč by neměli přijít do kampusu.“

Stávkující se odpoledne sešli na hlídce City Road, aby si poslechli o pokroku v pracovní dohodě. „Od naší poslední stávky jsme viděli pohyb těch lidí tam nahoře,“ řekl Reimer. „[Vedení] nám říká, že po nás půjdou s vážnou dohodou o zrušení náhodné práce.“

Reimer však řekl, že vedení bude muset vytvořit 880 stálých pracovních míst ve výuce a výzkumu, aby nahradilo neplacenou práci příležitostných zaměstnanců. Řekl, že pracovní místa by mohla být financována z rezerv z loňského přebytku univerzity ve výši 1,04 miliardy dolarů.

Ella Pashová, studentka druhého ročníku informatiky, řekla City Hub, že stávkující také „bojují za to, aby univerzita dala 30 dní dovolené na genderové potvrzení“, aby translidem umožnila „vzít si pracovní volno a věnovat se jakémukoli druhu přechodu“.

Učitelka práv z USyd, výzkumnice a členka NTEU Scarlet Wilcocková řekla Zelené levici, že univerzita se snaží ukončit rozkol mezi 40/40/20 a výzkumem a výukou. Řekla, že pokusy vytvořit „flexibilní“ pracovní sílu podkopávají „filozofii univerzity“ a měly by „vážné negativní dopady na plynulost“. Řekla, že množství neplacených pracovních sil se „neustále zvyšuje“. Je to „škodlivé pro naši práci, naše zdraví a naše studenty“.

Postgraduální učitelka genderových a kulturních studií z USydu a členka NTEU Grace Sharkeyová řekla City Hub: „Chci odpovídající plat za značení … jsme placeni za značení eseje asi za patnáct minut. To znamená, že buď jsme schopni esej pouze prolistovat, nebo musíme pracovat hodně dlouho přes náš přidělený čas, abychom dali studentům odpovídající zpětnou vazbu.“

NTEU plánuje příští stávku na Den otevřených dveří 27. srpna.

 

* * * * * *

Vyhlášení solidarity SOF s pracovníky čajových plantáží v Bangladéši

SOF, zastupující 105 milionů pracujících na 5 kontinentech, spojuje svůj hlas s pracovníky čajových zahrad v jejich právoplatné stávce za lepší mzdy a pracovní podmínky. Sběrači čaje pracují dlouhé hodiny v obtížných podmínkách, přesto nejsou schopni zajistit jídlo pro své rodiny na denní bázi. OSN je zařadila mezi jednu z nejpřehlíženějších skupin v zemi s omezeným přístupem k zařízením a vzdělání.

Sběrači čaje ze 150 čajových farem po celé zemi se rozhodli vyjít do ulic za požadavky, aby byly vyslyšeny, protože majitelé plantáží i  vláda jsou hluší k jejich požadavkům, takže stávka byla nutností.

SOF vyjadřuje solidaritu s bojem sběračů čaje v jejich stávce a podporuje jejich právoplatné požadavky na zlepšení jejich životních podmínek. žádáme vládu Bangladéše, aby přijala vážná opatření pro důstojné mzdy a pracovní podmínky pro sběrače čaje.

Sekretariát SOF 25. srpna 2022

 

* * * * * *

 

 

Evropská kancelář SOF v solidaritě s našimi stávkujícími britskými členy

Britský dopravní odborový svaz RMT, člen Světové odborové federace (SOF), zahájil v červnu historickou třídenní celostátní stávku řidičů autobusů a strojvůdců metra (a bude v ní pokračovat, tři dny každý měsíc) proti úsporným plánům a za vyšší mzdy. Tato stávka ( už úspěšná v některých autobusových firmách; stávkujícím zde navýšili příjmy o 11 %) se začíná šířit do mnoha sektorů v zemi (pošty, vzdělání, zdravotnictví, přístavy a doky).

V desátý den stávky vyslala Evropská kancelář SOF v Římě delegaci do Manchesteru na podporu britských stávkujících. Aktivisté z dopravní federace italské USB a francouzských odborových svazů CGT ve Versailles a Trappes přijeli do Manchesteru v sobotu 20. srpna 2022, aby podpořili stávkující v hlídkách na městských autobusových zastávkách a zúčastnili se mnohaprofesní odpolední demonstrace v srdci Manchesteru a poskytli finanční podporu pro fond solidarity RMT.

To je mezinárodní odborová solidarita SOF! Vítězství britským stávkujícím: Ať žije RMT, ať žije SOF!

Sekretariát EUROF (Evropské kanceláře SOF) 22. srpna 2022

(V. Se 22. 8. 2022, 16:35 SEČ)

* * * * * *

Zdravotní sestry v Minnesotě zmocňují své odbory ke stávce

 

https://portside.org/2022-08-23/minnesota-nurses-authorize-strike

Michael Sainato 23. srpna 2022, původně pro americkou mutaci deníku The Guardian

Po celou dobu pandemie Covidu čelily zdravotní sestry po celých USA zhoršujícím se pracovním podmínkám a problémům, od obav o bezpečnost až po rostoucí pracovní zátěž pramenící z nedostatku personálu, protože zdravotní sestry skončily se zaměstnáním nebo odešly do předčasného důchodu.

Ty zdravotní sestry, které stále pracují v mnoha nemocnicích, říkají, že se od nich očekávalo více práce s menšími zdroji, což je problém, který podle zdravotních sester způsobuje retenční krize a ohrožuje bezpečnost a péči o pacienty.

Nyní zdravotní sestry v 15 nemocnicích v oblasti Twin Cities (Minneapolis-St Paul) a Duluth v Minnesotě, které jednají o nových odborových smlouvách se svými nemocnicemi, drtivou většinou hlasovaly pro povolení stávky. Datum pro zastavení práce zatím odbory, Minnesotská asociace zdravotních sester, která zastupuje asi 15 000 zdravotních sester, které hlasovaly pro povolení stávky, nestanovily, ale každá stávka musí být ohlášena deset dní dopředu.

Pokud se stávka uskuteční, bude to jedna z největších stávek zdravotních sester v dějinách USA.

Jayme Wicklundová, registrovaná zdravotní sestra v Dětské nemocnici v St Paul v Minnesotě a členka vyjednávacího výboru, řekla, že problémy s nedostatkem personálu se staly tématem před pandemií, když nemocnice raději spoléhala na to, že sestry budou brát přesčasové směny podle potřeby, než aby posilovala počty personálu. Když pandemie udeřila, mnoho sester bylo propuštěno a Wicklundová řekla, že několik z nich se nikdy nevrátilo částečně kvůli nejasnostem ohledně odvolání těchto sester.

Uprostřed nedostatku personálu Wicklundová argumentovala, že poměr mezi sestrami a pacienty, který se liší podle oddělení, se ve srovnání s dobou před pandemií zvýšil.

„Potřebujeme více prostředků, abychom se mohli postarat o pacienty,“ řekla. „Nemocnice jsou velmi zaměřené na mzdy. Musíme být srovnatelní s jinými místy. Ale to je vše, na co se zaměřují. Jakmile začnete mluvit o mzdách, nechtějí mluvit o dalších důležitých otázkách kolem bezpečnosti pacientů nebo vlastně o jiných způsobech, jak ušetřit peníze.“

Argumentovala tím, že během současných jednání byly nemocnice mnohem méně vstřícné k pokroku v dohodě než v předchozích letech.

Hlasování o stávce v Minnesotě se uskutečnilo proto, že předchozí smlouvy vypršely 31. května a jednání o náhradách a personálním obsazení byla na vážkách.

Průzkum provedený odbory v březnu 2022 mezi 748 zdravotními sestrami v Minnesotě, které během pandemie opustily svá místa, uváděl jako hnací faktory pro opuštění pracovních míst špatné vedení a nedostatek personálu . S odchodem zdravotních sester od lůžka se nepříznivé zdravotní události v nemocnicích zvýšily od roku 2020 do roku 2021 o 33%. Odbory během vyjednávání o smlouvách kritizovaly vysoké platy vedoucích pracovníků nemocnic, protože vedení nemocnic považovalo požadavky na zvýšení mezd ze strany odborů za „nereálné“.

„Před šesti měsíci, před rokem, by naše vedení řeklo, že je to jen dočasné, že to zvládneme, jen to musíme udělat teď a nedávno, zprávy od vedení se staly, to je nový normál, a tehdy jsem si uvědomil, že nemají v úmyslu je opravovat. Očekávají, že budeme v těchto podmínkách pracovat navěky,“ řekl Chris Rubesch, registrovaný ošetřovatel z Essentia v Duluthu a první viceprezident Sdružení minnesotských sester.

„Sestry chtějí být u lůžka, pečovat o naše pacienty a dělat naši práci. Takže skutečnost, že jsme ochotni udělat tento mimořádný krok, je odrazem závažnosti naší personální krize,“ dodal Rubesch. „Snažili jsme se o to legislativně. Snažili jsme se to řešit ve smluvním jazyce. Naši zaměstnavatelé s námi na tom odmítli spolupracovat. A tak nám nezbývá než udělat tento mimořádný krok, a nebereme to na lehkou váhu. Zjistili jsme, že je to jediná cesta, jak problém řešit.“

Ali Marcantiová, už sedm let zdravotní sestra v nemocnici Allina Health v St Paul v Minnesotě, kritizovala diskusní příspěvky nemocnic po celou dobu pandemie vychvalování zdravotních sester jako hrdinů ve zdravotnictví, zatímco odmítaly řešit personální otázky při vyjednávání smluv.

„Jednání byla v našich očích příležitostí pro naše zaměstnavatele, aby vložili své peníze tam, kde mluví, a místo jadrných prohlášení, jako ‘jste hrdina’, nám ve skutečnosti dávají nějaká podstatná zlepšení našeho pracovního prostředí, která nás nutí skutečně dál pracovat pro Allinu,“ řekla.

Mluvčí společnosti Essentia Health řekl: „Jsme zklamáni hlasováním, protože jsme přesvědčeni, že ve stávce nikdo nevyhraje – a máme společnou odpovědnost poskytovat kvalitní péči pacientům a komunitám, kterým máme tu čest sloužit. Pokud by to bylo nutné, máme pohotovostní plány, které zajistí, že budeme moci dál pečovat o naše pacienty v případě stávky MNA.“

* * * * * *

 

Solidarita s generální stávkou jihoafrických dělníků

 

Řecká odborová centrála PAME, člen SOF, vyjadřuje solidaritu s velkou generální stávkou jihoafrických dělníků a odborové centrály COSATU.

Ve středu 24. srpna vyšly tisíce jihoafrických dělníků hromadně do ulic a požadovaly zvýšení mezd a ochranná opatření pro dělníky proti vlně zvyšování cen energií a základních potřeb.

Po celém světě se miliony pracovníků potýkají s chudobou, zimou a hladem, zatímco velké podnikatelské skupiny bohatnou a dosahují obrovských zisků.

Žádné oběti pro zisky monopolů!

Nyní se zvyšuje mzda!

PAME stojí za militantními dělníky z Jižní Afriky!

AMANDLA!

PAME 25. 8. 2022

* * * * * *

 

PotkaN č. 3 roč. 3 (VodkaZ č. 30, roč. 10), © Vladimír Sedláček vladse21@gmail.com

Vydává Vladimír Sedláček, člen Spolku českých novinářů a OSČMS 

Překlady VS, pokud není uvedeno jinak

starší  čísla jsou k dispozici na vyžádání na uvedené  e-mailové adrese

Vyšlo 29. srpna 2022

Jakékoli kopírování a šíření uvedených materiálů je doporučeno a vítáno, prosím o uvádění zdroje.