Skip to content

Z bojující Palestiny

Okupační síly zadržely na okupovaných územích kolem 40 Palestinců, včetně slepého muže

 

Izraelské okupační síly zadržují Palestince na okupovaných územích

 

RAMALLAH, (WAFA) – Izraelská okupační armáda zadržela včera v noci a dnes ráno kolem 40 Palestinců z různých částí okupovaných území, včetně slepého muže, sourozenců a otců s jejich dospívajícími syny. O této události informovala Palestinská společnost vězňů (PPS) a další zdroje.

PPS uvedla, že armáda zadržela Izz al-Din Amarneha, slepého muže a bývalého vězně, poté, co provedla razii a vyplenila jeho dům ve městě Yabad, jihozápadně od města Jenin na západním břehu Jordánu, spolu s dalšími čtyřmi muži z okresu Jenin.

V okrese Ramalláh vojáci zadrželi 13 lidí, včetně 10 z vesnice Deir Abu Mishal severně od Ramalláhu, z nichž většina byla později propuštěna, a 52letého muže a jeho dvou syny ve věku 18 a 22 let z města Silwad východně od Ramalláhu.

V okrese Hebron na jihu Západního břehu zadrželi vojáci 47letého muže a jeho syny ve věku 16 a 17 let, dále dalšího muže a jeho syna z uprchlického tábora Arroub a 50letého muže a jeho 19letého syna z uprchlického tábora Fowwar.

V okrese Hebron bylo zadrženo celkem 11 lidí, včetně sourozenců z Yatty (27 a 30).

V okupovaném Jeruzalémě zadržely okupační síly devět lidí ze čtvrti Isawiyya při nočních raziích v jejich domovech.

V dalších částech okupovaného Západního břehu Jordánu došlo k zatčení.

 

Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska, česká členská organizace Světové odborové federace, odmítá agrese a dlouhodobý teror okupační armády proti původním obyvatelům. Odmítáme nacistické praktiky izraelských rasistů a voláme po skutečném dodržování lidských práv, jejichž název používají pokrytci české pravice jen k lacinému politickému boji.

 

Izraelští osadníci, podporovaní vojáky, útočí na studenty mířící do školy ve vesnici na severu Západního břehu Jordánu

 

Izraelští osadníci útočící na Palestince na okupovaných územích

 

NABLUS, (WAFA) – Podle svědků dnes ráno zaútočili izraelští osadníci za podpory vojáků na palestinské studenty mířící do své školy ve vesnici al-Lubban al-Sharqiya, jižně od města Nábulus na západním břehu Jordánu.

Svědci ve své výpovědi uvedli, že osadníci pronásledovali studenty, zaútočili na jejich vesnici a zabránili studentům pokračovat v cestě do jejich školy.

Studenti se postavili osadníkům, které v oblasti podporovali vojáci tím, že na studenty stříleli nábojnicemi se slzným plynem a způsobili několik případů zadušení.

Vesnice, a zejména její studenti, čelí každodenní agresi ze strany osadníků i vojáků, kteří pravidelně útočí na vesnickou školu na hlavní silnici Nábulus-Ramalláh.

Osadníci minulou noc zaútočili na palestinského cyklistu při jízdě poblíž vesnice al-Lubban al-Sharqiya a zranili ho.

 

Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska, česká členská organizace Světové odborové federace, odmítá agrese okupační armády a osadníků proti původním obyvatelům. Odmítáme nacistické praktiky izraelských rasistů, které ve svých formách kopírují teror sudetských Němců proti českým obyvatelům na konci 30. let 20. století!

 

PALESTINA – Skupiny na podporu vězňů: Izrael v lednu zatkl 502 Palestinců

 

RAMALLÁH, (WAFA) – Izraelské okupační síly zatkly v lednu 502 Palestinců, uvedly ve včerejším společném prohlášení skupiny podporující uvězněné.

Komise pro záležitosti zadržených a bývalých zadržených, Klub palestinských vězňů, Sdružení pro podporu vězňů a lidská práva Addameer a Informační centrum Wadi Hilweh uvedli, že mezi zadrženými bylo 54 dětí, z nichž jedno bylo mladší 12 let, a šest žen.

Počet zadržovaných Palestinců v izraelských věznicích dosáhl ke konci ledna přibližně 4 500, včetně 34 žen, 180 nezletilých a asi 500 ve správní vazbě,” uvádí prohlášení s odkazem na izraelskou politiku zadržování Palestinců bez obvinění nebo soudu.

Skupiny v prohlášení dodávají, že okupační úřady pokračují v „zaměřování se na palestinské vysokoškolské studenty kvůli jejich univerzitním aktivitám“.

Skupiny na ochranu lidských práv poznamenaly, že COVID-19 se „šíří ve všech izraelských věznicích, zejména ve věznici Ofer, kde počet infekcí přesáhl 500 případů“.

 

Česká třídně orientovaná odborová centrála OS ČMS dlouhodobě upozorňuje na izraelský apartheid, na masivní porušování lidských práv původních obyvatel a na rasistický teror sionistické entity. Jako česká členská organizace Světové odborové federace podporujeme právo palestinského lidu na svobodu, mír a sebeurčení a odmítáme izraelský rasismus i pokrytectví reakce, která o této zvrácené politice Izraele zásadně neinformuje a naopak ji podporuje.