Skip to content

Nikos Mottas: Che Guevara je dnes živější než kdykoli předtím

Dne 8. října 2022 si v plně zaplněném kině Studio New Art Cinema v Aténách za přítomnosti Dr. Aleidy Guevary March, která přicestovala z Havany, aby se akce zúčastnila, připomnělo mnoho přátel Kuby v Řecku 55. výročí zavraždění Ernesta Che Guevary v Bolívii.

 

Mezi řečníky byl Nikos Mottas, šéfredaktor webu „Na obranu komunismu“, autor knihy „Che Guevara, velvyslanec revoluce“ (2021), jehož pozdravný projev je uveden níže:

 

“Milá Aleido,

vážený pane velvyslanče,

drazí přátelé,

 

Jménem Řecko-kubánského sdružení přátelství a solidarity v Soluni srdečně a bojovně zdravím dnešní událost.

 

Kubánský národní hrdina Jose Marti napsal, že „jsou muži bez jakékoli důstojnosti, ale také muži, kteří na svých bedrech nesou důstojnost celého světa“. Jedním z těchto mužů, jehož jméno se stalo synonymem důstojnosti, byl Ernesto Che Guevara, jehož památku a politický odkaz zde dnes uctíme.

 

Bylo to před 55 lety, 9. října 1967, kdy byl Che zavražděn v opuštěné školní třídě v malé bolivijské vesnici. Kulky bolivijské armády, která byla řízena imperialisty z USA a CIA, přinesly biologický konec tohoto výjimečného revolucionáře. Co však jeho vrazi nevěděli, byla skutečnost, že Guevara již prošel v nesmrtelnosti kolektivní paměti lidí jako věčný symbol bojů za lepší budoucnost, za svět bez vykořisťování člověka člověkem.

 

Dnes, 55 let po jeho zavraždění, tu nejsme, abychom pořádali další „politický memoriál“. Komunistický revolucionář Ernesto Che Guevara se do památníků nehodí. Ale jsme tu, abychom si připomněli, nechali se inspirovat, čerpali sílu a závěry z příkladů a hodnot, pro které on sám bojoval a obětoval se. Hodnoty a ideály marxismu-leninismu a proletářského internacionalismu.

 

Che není značka na tričkách, hrncích na kávu a klíčenkách. Není to plakát na stěně místnosti. Není to „neškodná ikona“, jak ho někteří chtějí prezentovat, ani „svatý chudých“, který poskytuje útěchu utlačovaným. Che je komunistický revolucionář praxe a svědomí, který se zformoval kontaktem se světonázorem vědeckého socialismu a láskou k člověku. Je to partyzán, ale zároveň intelektuál, v jedné ruce drží pušku a ve druhé knihu.

 

Che je mladý muž, který opustil pohodlný život v Argentině, aby vstoupil do „výhně“ boje proti vykořisťování a nespravedlnosti, proti „kapitalistickým chobotnicím“, jak nazval tehdejší monopoly. Je to komunistický lékař, který se svým příkladem stal vzorem „Nového člověka“, muže zrozeného z útrob socialistické revoluce. Člověk, který se všemi svými lidskými slabostmi v maximální možné míře spojuje ideály internacionalismu, solidarity, nezištného dávání, pracovitosti, oddanosti revolučnímu procesu.

 

Internacionalistická solidarita, kterou po desetiletí a zejména během současné pandemie projevovala socialistická Kuba, má své kořeny v ideologickém a politickém odkazu Ernesta Che Guevary. Jak pravdivá byla slova zesnulého soudruha Charilaose Florakise, který řekl: „Spřežení jede! Semena zůstávají. A klíčí. A rostou! A plodí! A zasejte do země nová semínka…“! Protože 55 let po jeho zavraždění v Bolívii a navzdory vlně kontrarevoluce na počátku 90. let, navzdory neúnavnému úsilí vlád USA a jejich spojenců podkopat kubánskou revoluci, semeno Che Guevary i dnes nadále přináší ovoce, roste a inspiruje.

 

To vše má dnes zvláštní význam, protože žijeme ve věku, kdy krize kapitalismu, války a imperialistické intervence, útoky kapitálu proti dělnické třídě a lidovým vrstvám každé země jsou jasným znamením slepé uličky. prohnilého systému. Systém, který nejenže není schopen uspokojit moderní potřeby člověka, ale neustále vytváří problémy a je tak v podstatě překážkou pro pokrok lidstva.

 

Drazí přátelé,

 

ti, kdo věřili, že se zbavili Marxe, Lenina, Che, Fidela, dědictví revolucí a socialismu 20. století, ti, kdo si mysleli, že boj za socialismus-komunismus je hotový příběh, se mýlili! „Můžeš ořezat všechny květiny, ale příchodu jara nezabráníš,“ napsal velký chilský básník Pablo Neruda.

 

Takže ano! O 55 let později je Che Guevara dnes živější než kdykoli předtím. Ne jako symbol abstraktní vzpurnosti. Ale jako náš průvodce a soudruh v každém projevu třídního boje, boje proti kapitalistickému vykořisťovatelskému systému a imperialismu, kdekoli bije srdce boje za „humanizaci člověka“, „proměnit temnotu ve světlo“ a „budovat svět na vysokou úroveň snů a mužů“.

 

Až do vítězství, navždy! Děkuji.”

 

Nikos Mottas