Skip to content

Nejvyšší soud USA zamítl sám sebe, když nechal Texas zmařit Roe versus Wade a právo na potrat 

Roe versus Wade, soudní pře, uzavřená 22. ledna 1973, tehdy monumentální rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, legalizující potraty v celých Spojených státech (pozn. překl.)

 

Ženám je zakázán přístup k potratům ještě předtím, než zjistí, že jsou těhotné. Odměny 10 000 dolarů vyplacené z veřejných peněz pro kohokoliv, kdo podá soudní žalobu na zastavení potratu. To je jen pár detailů o drastickém novém zákonu, který útočí na reprodukční zdraví žen v Texasu a který Nejvyšší soud nechal vstoupit v platnost ve středu pozdě večer.

Pravicová reakcionářská většina v nejvyšším zemském soudu se v poměru 5:4 rozhodla nevyslyšet naléhavou výzvu poskytovatelů potratů ve státě. Lékaři a obhájci ženských práv se zoufale snažili zablokovat opatření přijatá republikánským státním zákonodárným sborem, jež v podstatě maří právo ženy vybrat si a naplnit historický rozsudek Roe versus Wade, který legalizoval potraty, jež ve státě Lone Star (jak sami Američané nazývají Texas; pozn. překl.) neexistují.

Restriktivní opatření, která navrhli křesťanští extremisté ve státním shromáždění v Austinu, podepsal v květnu do zákona vládní předseda Greg Abbott. Byl to jeden z 666 nových právních předpisů, které nabyly účinnosti ve středu a které byly schváleny jako součást agendy tvrdé pravice před volbami do Kongresu v roce 2022.

Republikánská strana má oči upřené na to, aby dodala energii své voličské základně a upevnila kontrolu nad Texasem ve snaze předběhnout politické a demografické změny, které by mohly stát v blízké budoucnosti přimět k přechodu k demokratické koloně. Dalším klíčovým prvkem strategie GOP (Národního republikánského výboru) jsou nová omezení hlasovacích práv.

Mezi další opatření, která se ve středu stala zákonem, patří zrušení požadavků na povolení a výcvik pro nošení zbraní na veřejnosti, zákaz výuky kritiky rasové teorie ve třídách, zákaz demonstrací na silnicích a další.

Největší pozornost si však vysloužila omezení potratů, a to kvůli tomu, do jaké míry odpírají ženám přístup ke zdravotní péči a jak nevyzpytatelně mají být prosazována.

Zákon vychází z konceptu „zjistitelného tlukotu srdce plodu“, který při tvorbě protipotratových opatření používali republikánští zákonodárci v několika státech. Zákon texaské vlády brání ženám podstoupit potrat, jakmile je ultrazvuk schopen odhalit srdeční aktivitu; děje se tak obvykle kolem šesti týdnů – dříve, než většina žen vůbec zjistí, že jsou těhotné.

Většina lékařských odborníků odmítá údajný standard „tepu srdce“, protože v šesti týdnech embryo ještě není plodem a srdce ještě neexistuje. Podle doktora Michaela Cackovice, specialisty na plodovou medicínu na Ohijské státní univerzitě, je srdeční činnost, kterou republikáni označují jako „tep srdce“, slabým chvěním, které lze odhalit jen pomocí pokročilých přístrojů, a nikoli tlukotem srdce.

Krutě novátorskou částí texaského zákona je však jeho donucovací mechanismus. Její autoři ji napsali způsobem, který záměrně obchází federální soudy tím, že činí soukromé osoby, a nikoli státní správu, zodpovědnými za soudní kroky k zastavení potratů. Brána je otevřena pro jednotlivce, aby podali žaloby proti jakékoli osobě, o které se domnívají, že se podílí na poskytování nebo pomáhání přístupu k potratu.

Vystavuje nejen lékaře, ale i poskytovatele zdravotních informací a poradce, rodinné příslušníky žen, přátele, kteří ženu odvezou na kliniku – v podstatě kohokoli, kdo je spojen s umožněním práva ženy rozhodovat o jejím reprodukčním zdraví – právní odpovědnosti. Každý strážce zákona proti ženám, který uspěje v soudním sporu, bude odměněn peněžitou výhrou ve výši 10 000 dolarů, kterou zaplatí z peněz daňových poplatníků.

Motivací jsou náboženské fundamentalistické skupiny jako Texas Right to Life, které se zabývají potenciálním finančním nečekaným dopadem; zřídily už webovou stránku ve stylu horké linky, kde mohou lidé nechávat tipy na kohokoli, kdo údajně pomáhá ženě na potrat.

Čtyři republikány jmenovaní soudci Nejvyššího soudu se spojili a těsně před středeční půlnocí odvolání texaských poskytovatelů zdravotní péče zamítli. Předseda Nejvyššího soudu John Roberts, který si vybudoval pověst tak trochu středopravého soudce, se připojil ke třem demokraty jmenovaným soudcům v nesouhlasu s většinou.

Pravicoví soudci tvrdili, že jejich rozhodnutí bylo založeno na tom, že navrhovatelé neunesli důkazní břemeno, že si zasloužili odklad – blokaci – texaského zákona. Jejich nepodepsaný příkaz však ponechal otevřenou pravděpodobnost, že se záležitost bude znovu projednávat, neboť se prý „nezakládala na žádném závěru o ústavnosti texaského práva“.

V nesouhlasu označila soudkyně Sonia Sotomayorová rozhodnutí za „omračující“ a prohlásila, že texaský zákon je „flagrantně neústavním pokusem zosnovaným s cílem zakázat ženám výkon jejich ústavních práv a vyhnout se soudní kontrole“. Obvinila své konzervativní kolegy, že „strkají hlavy do písku“ tím, že odmítají uznat tuto realitu.

Soudkyně Elena Kaganová odsoudila zákon jako „zjevně protiústavní“. Šla však ještě dál a obvinila stát z outsourcingu (svěření vlastní činnosti někomu zvenčí; pozn. překl.) vlastních funkcí. Kagan prohlásil, že není správné umožnit „soukromým stranám provádět neústavní omezení ve prospěch státu“.

Hlasování Trumpem jmenované soudkyně Amy Coney Barrettové, třetí ženy v nejvyšším soudu, která otevřela dveře takovému útoku na ženy, upozorňuje na dopad, který měla smrt soudkyně Ruth Bader Ginsburgové na ideologický sklon soudu. Kdyby byla RBG stále na hřišti, skóre 5:4 by se obrátilo proti Texasu.

Nancy Northupová, šéfka Centra reprodukčních práv, právní skupiny zastupující texaské zdravotníky napadající zákon, řekla ve čtvrtek tisku, že texaský zákon „bezostyšně porušuje Roe versus Wade“ – rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 1973, které přiznává ženě ústavní právo na potrat.

“Texaským politikům se prozatím podařilo zesměšnit vládu zákona, převrátit interrupční péči v Texasu a přinutit pacienty, aby opustili stát – pokud na to mají prostředky – a dostali ústavně chráněnou zdravotní péči. Z toho by měl běhat mráz po zádech každému v této zemi, komu záleží na ústavě,” řekla Northupová.

Dr. Gerald E. Harmon z Americké lékařské asociace – nejvyšší organizace lékařů v zemi – označil texaský zákon a nečinnost Nejvyššího soudu za „nehorázné“. Odsoudil zákon za zákaz potratů, ale také za to, že zasahuje „do vztahu pacient-lékař“. Řekl, že zákon „vypisuje odměny lékařů a zdravotníků jen za poskytování péče“.

Dopad zákona pocítí nejtvrději ženy s nižšími příjmy a barevné ženy v komunitách, které již dnes čelí velkým překážkám v přístupu ke zdravotní péči všeho druhu. Potratové služby si nyní budou muset hledat v jiných státech, což bude vyžadovat peníze navíc a dlouhé cesty autem. Odhaduje se, že průměrná vzdálenost zpáteční jízdy texaské ženy na potratovou kliniku se nyní zvýší z 24 na téměř 500 mil.

Na sociálních sítích komentátoři přirovnávali texaské útoky na ženy k Tálibánu, náboženské fundamentalistické skupině, která právě znovu převzala kontrolu nad Afghánistánem. „Kdy začne letecký odvoz pro ženy a dívky z Texasu?“ ptal se uživatel Twitteru @Ajohms1956 v příspěvku, jenž se objevil ve středu večer.

Blízké státy však poskytují jen malé útočiště; republikánské vlády ve státech jako Oklahoma, Arkansas, Louisiana a dalších také tvrdě pracují na tom, aby přístup k potratům byl stále obtížnější.

Mezitím, jak hodiny odpočítávaly do středeční půlnoci, kliniky po celém Texasu šíleně spěchaly, aby před uzávěrkou poskytly služby ženám, které vyhledaly pomoc. Amy Hagstrom Millerová, která vede kliniku ve Fort Worth, řekla Associated Press, že poslední služba byla poskytnuta ve 23:56. Pravicoví aktivisté proti potratům už na parkovišti svítili baterkami a hledali důkazy pro žalobu.

V Austinu si teď Abbott a zákonodárci stanovili cíle, pokud jde o obklopení potratových medikamentů, jejichž cílem je zničit další možnost reprodukčního zdraví, již mají ženy k dispozici. Aktivisté a advokáti se však nevzdávají ani odporu proti současnému kolu zákazů, zejména proto, že Nejvyšší soud nechal otevřené dveře pro další přezkum. Nancy Northupová z Centra reprodukčních práv se zavázala, že „bude proti tomuto zákazu bojovat, dokud nebude přístup k potratům v Texasu obnoven“.

Ve Washingtonu je zatím na podzim naplánován další případ ženských práv před Nejvyšším soudem, až se před soudci objeví poslední omezení potratů v Mississippi.

 

C. J. Atkins pro The People’s World (týdeník KS USA)

z internetového vydání týdeníku KS USA The People’s World  (http://peoplesworld.org ) přeložil Vladimír Sedláček