Skip to content

Poštovní služba je služba, nikoli kšeft

Předpokládá se, že levně a účelně doručí poštu, ne že ji promění v zisk. Což dělá.

 

Podnikoví ideologové nikdy nepřestanou žvanit o tom, že vládní programy by měly fungovat jako podnik.

Skutečně? Jaké podnikání by si vybrali? Farmaceutičtí šmelináři? Ropní magnáti? Peněžní manipulátoři na Wall Street? Miliardáři, zbohatnuvší na špičkových technologiích? Podvodníci s cenami letenek?

Dobrá zpráva je, že velká většina lidí tohle podnikatelské žvanění nebere. Ve skutečnosti Američané ohromili samolibé pravičácké privatizátory konkrétním vyjádřením v loňském hlasování, poměrem 2:1, že naše Americká poštovní služba by neměla být „provozována jako podnik“. Opravdu drtivá většina, včetně poloviny Republikánů, říká, že doručování pošty by mělo fungovat jako „veřejná služba“.

Ve skutečnosti, když je dokázáno, že tahle téměř 250 let stará federální agentura umí trvale a účelně každodenně doručit zásilky do 161 milionů domácností, je čas nechat věrnou, decentralizovanou, dobře vyškolenou poštovní pracovní sílu poskytovat našim komunitám dokonce ještě více služeb.

A co „poštovní bankovnictví“?

Ano, stávající síť přibližně 31 000 poštovních úřadů v sousedství metra (ve velkoměstech) i v malých městech je dokonale rozmístěná a dokáže poskytnout základní bankovní služby každému čtvrtému z nás, kteří si nemůžeme dovolit bankovní účty. Gigantické bankovní řetězce tyto miliony lidí ignorují a zanechávají je na pospas šeky proplácejícím vykořisťovatelům a žralokům, inkasujícím každodenní splátky půjček.

Poštovní úřad může nabídnout jednoduché, poctivé bankovnictví, včetně šeků na pár dolarů a spořících účtů, zákaznické půjčky s nízkým úrokem, debetní karty s nízkým poplatkem atd.

Cílem poštovního bankovnictví není maximalizace podnikových zisků, ale veřejná služba. Navíc to není nic nového. Naše poštovní úřady sloužily jako banky milionům z nás až do roku 1967, kdy šmelináři z Wall Street získali své zmocnitele v Kongresu k tomu, aby zabili konkurenci.

Tenhle fenomenální veřejný statek vlastníme My, Lidé. K umožnění, aby pro nás fungoval ještě lépe (v USA; ale co se pokusit o něco podobného u nás? Pozn. překl.), jděte na www.AGrandAlliance.org (Velké spojenectví k záchraně veřejných poštovních služeb).

 

Jim Hightower 12. října 2021, (původně) pro www.OtherWords.org   

 

Překlad Vladimír Sedláček