Skip to content

ZASTAVTE VÁLKU – NASTOLTE MÍR

Politický výbor Komunistické strany Británie vydal 25. února 2022 následující prohlášení:

 

Válka mezi Ruskem a Ukrajinou je součástí širšího konfliktu mezi kapitalistickými mocnostmi, mezi Ruskem na jedné straně a Ukrajinou a rozpínavými mocnostmi NATO na straně druhé.

Ani jedna strana v této válce nezastává šířeji skutečné zájmy národů Ruska, Ukrajiny nebo Evropy, mezi něž patří žít v míru a určovat budoucnost vlastní společnosti osvobozené od nadvlády zvenčí.

Putin zastupuje zájmy velkých ruských obchodních oligarchů, kteří profitují z krádeží hospodářských aktiv této země ruské dělnické třídě. Zdaleka si nepřeje obnovit Sovětský svaz, odmítá socialismus a výslovně napadl Leninovu politiku federalismu a autonomie, která zaručuje práva národů a národností.

Ukrajinská vláda zastupuje ukrajinské oligarchy, kteří stejně jako jejich ruští kolegové ukrývají své ukradené bohatství v západních bankách, jako je Credit Suisse, a velkou část svých peněz perou přes londýnskou City. Ukrajinská komunistická strana a její poslanci – kteří prosazují státní suverenitu Ukrajiny – byli zakázáni a země se otevřela západnímu kapitálu.

NATO je aliance imperialistických mocností, ovládaná USA, s dlouhou historií bombardování, invaze, okupace a rozdělování suverénních států až do současnosti včetně Iráku, Afghánistánu, Jugoslávie, Libye a Sýrie.

Rozšíření NATO a EU směrem na východ v rozporu se zdokumentovanými závazky vůči exprezidentu Gorbačovovi a exministru zahraničí Ševardnadzemu; budování vojenských sil NATO ve východní Evropě a pobaltských státech a v mořích a oceánech kolem Ruska; puč podporovaný USA a fašisty, který měl v roce 2014 nahradit demokraticky zvoleného ukrajinského prezidenta prozápadními politiky; nepotrestaný masakr v Oděském odborovém ústředí; odmítnutí ukrajinské vlády realizovat OSN podporovanou dohodu Minsk II včetně autonomie Donbasu; a v posledních dnech – jak zaznamenali pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) – stupňující se útoky na „lidové republiky“ v Doněcku a Lugansku … to vše vytvořilo podmínky pro dnešní válku.

Nic z toho však neospravedlňuje rozsáhlou vojenskou ofenzívu, kterou 24. února zahájil prezident Putin. Tento nápor dále destabilizuje Ukrajinu a posílí ruku těch elementů ve východní Evropě, Británii, USA a NATO, které dávají přednost rozpínavosti, militarismu, provokacím a válce před vyjednáváním a mírovým urovnáváním problémů mezi státy i uvnitř států.

Obrovské ropné a zbrojařské korporace USA, Británie a západní Evropy již nyní na tomto konfliktu enormně vydělávají.

Komunistická strana Británie proto vyzývá k okamžitému příměří na Ukrajině, zastavení všech vojenských operací a zahájení jednání s cílem dosáhnout spravedlivého urovnání ukrajinské otázky.

V případě potřeby a na základě dohody by měly být na Ukrajině rozmístěny mírové síly OSN, aby ochránily komunity před dalším útokem. Západní vlády v rámci OBSE by měly zvrátit své stahování pozorovatelů ze země.

Sankce proti Rusku nejenže ztíží jakýkoli pokrok. Poškodí také blahobyt národů Ruska, Ukrajiny i zbytku Evropy včetně Británie a zároveň učiní Evropu závislejší na dodávkách energie od amerických korporací a blízkovýchodních diktatur.

Místo rozpoutávání válek a posílání dalších vojenských sil a výzbroje do východní Evropy a pobaltských států by měla britská vláda využívat svého stálého členství v Radě bezpečnosti OSN k tomu, aby po boku Číny usilovala o mír a vyjednané urovnání.

Cílem by měla být demilitarizovaná a neutrální Ukrajina, jejíž svrchované hranice budou respektovány a garantovány vnitřně i navenek.

Komunistická strana Británie je solidární se všemi národy a hnutími, které požadují okamžité ukončení vojenských akcí na Ukrajině, a odsuzuje veškeré kroky k umlčení protiválečných hlasů, ať už v Británii, na Ukrajině nebo v Rusku.

 

 

https://www.communistparty.org.uk/