Skip to content

S hlubokým zármutkem se loučíme s velkým skladatelem Mikisem Theodorakisem

Světová odborová federace jménem svých 105 milionů členů ve 133 zemích světa vyjadřuje upřímnou soustrast nad smrtí řeckého skladatele Mikise Theodorakise, který skonal dnes ve věku 96 let.

Národy světa uvedly do praxe jeho slova, že „Velcí básníci patří dělníkům, lidem. Jen oni jim mohou rozumět.” Skrze jeho písně se objímali a poznávali básně Pabla Nerudy, Lorky, Bernarda Behana, ale také nejvýznamnějších řeckých básníků, jako byli Angelos Sikelianos, Andreas Kalvos, Giorgos Seferis, Odysseas Elytis, Giannis Ritsos. Proto byl v roce 1983 vyznamenán Leninovou cenou.

 

 

Písně Mikise Theodorakise velebily boje nejen řeckého lidu, ale národů celého světa, které bojují proti imperialismu, za svět bez vykořisťování člověka člověkem. Proto jeho písně inspirují národy celého světa. Zpívají je pracující z Balkánu, Evropy, Středního východu i Ameriky.

Během mnoha let věznění, mučení, exilu se vždy postavil jako úctyhodné dítě našeho lidu.

Přejeme zdar velkému skladateli s textem Pabla Nerudy z Canto General, jenž zhudebnil:

Domovino, narodila ses z dřevorubců, z nepokřtěných dětí, z tesařů, z těch, kteří dali jako podivný pták létající kapku krve, a dnes se narodíš znovu pevná, z místa, kde zrádce a žalářník věří, že jsi navždy ponořena. Dnes se narodíš z lidí jako tehdy.

 

Sekretariát SOF

2. září 2021