Skip to content

OS ČMS: Vláda kryje šmejdy – distributory pohonných hmot!

Již týdny čekáme na zásah vlády ohledně nemravné spekulace s uměle navýšenými cenami pohonných hmot, která se nedotýkají jen komerční přepravy,ale i všech českých pracujících. Vláda se více věnovala svému prokyjevskému PR než starostem běžných lidí. Slibovaná řešení přišla pozdě a přesně ve vládním – tedy nijakém – stylu.

Vláda snížila daň, tedy přesněji řečeno snížila příjmy do státní kasy z prodeje pohonných hmot. Tato dočasná (má trvat do doby konání voleb do obecních zastupitelstev) miniaturní sleva bude za několik dní znovu dorovnána zvyšujícími se maržemi distributorů – na které pravicová vláda samozřejmě nesáhla a sáhnout nechtěla, protože je s distributory a podobnými šmelináři a šmejdy jedna ruka. Tedy žádné řešení a v rozmezí ani ne jednoho roku máme benzín asi o 13 či více korun dražší. Což je hodně i v porovnání s radikálnějšími intervencemi pravicových vlád jiných zemí. Je to tristní. Tato vláda je možná dobrá na antikomunistickou kampaň, možná dobrá na PR, nikoli na vládnutí. Současná rozhodnutí připomínají nejen jakési opožděné reakce, ale spíš alibismus jak nesahat na zaběhnuté pořádky spekulantů, kteří si pod argumentem rusko-ukrajinské války prostě chtějí , zastínění dosavadní propagandistickou psychózou, ještě více přivydělat.

Třídní odbory říkají, že pokud vláda nedokáže rázně omezit nenažranost distributorů pohonných hmot, pak by měla mít odvahu alespoň k podání demise – protože to je tak jediné, k čemu by snad měla schopnosti. Dosavadní sliby jsou jen paravánem pro šmelináře s PHM, jsou jen ohlupováním českých lidí, ne žádnou politickou akcí, která má pracujícímu pomoci.

Pravicová vláda dokázala, že český pracující je a v tomto systému zůstane rukojmím kapitalistů. Řešení? Jeden státní distributor, jedna státní síť – a jedna vláda, která vládne v duchu potřeb pracujících!

 

 Centrála Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska (OS ČMS)