Skip to content

Izraelské volby: Levá aliance Hadash-Ta’al získala pět křesel v Knesetu

Společná levicová kandidátka Hadash-Ta’al, podporovaná komunistickou stranou, získala ve volbách 1.listopadu pět křesel v izraelském parlamentu (Knesset). Volby znamenaly návrat krajně pravicového Netanjahuova vedení. Ultrakonzervativní strana Likud získala 32 křesel v Knessetu a je zpět ve vládě.

Osm stran toho, co by se dalo nazvat „blokem proti Netanjahuovi“ – ​​zahrnujících odcházející koaliční strany spolu s Hadash-Ta’al a stranou Arab Balad – dosáhlo téměř parity s 2 330 464 hlasy.

Předseda a poslanec Hadaš Ayman Odeh ve své první reakci na výsledky řekl, že lidé se musí pevně postavit fašismu a rasismu.

Poslankyně za Hadaš Aida Touma-Slimanová říká, že nová politická realita po volbách by měla být „děsivá pro všechny“ a že je nezbytné období duševního hledání. „Čelíme politické realitě, která by měla být pro všechny děsivá,“ říká zákonodárce. „Je to realita, ve které máme pravé křídlo, nejen obvyklé ‚klasické‘ právo, které známe, ale také pravé křídlo ochotné použít násilí, divoké podněcování a hluboký rasismus. Tato realita by měla být pro každého varovným bodem,“ říká pro zpravodajský web Ynet.

 

Článek na titulní straně publikovaný v Zo Haderech, oficiálním věstníku Komunistické strany Izraele, je nazván: „Levice je zpět v ulicích“ a poukazuje na to, že „boj proti rasistické pravicové vládě bude židovsko-arabský nebo nebude vůbec“.

 

(ze zdroje IDCOMMUNISM přeložil MP)