Skip to content

Zahraniční intervence na Haiti narazí na tvrdohlavý odpor

USA usilují o uplatnění kontroly nad svrchovaností Haiti víc než 200 let – uvalením ekonomických sankcí – od roku 1804, kdy se Haiťané osvobodili z otroctví a ustavili nezávislou zemi, přes rok 1991, kdy unesly a vyhnaly demokraticky zvoleného prezidenta Jean-Bertranda Aristida – až do dnešního dne.

V minulosti, když USA intervenovaly na Haiti, měly americké síly a jejich imperialističtí spojenci zbraně a Haiťané mačety – a zbraně vyhrály. Za posledních několik let získali Haiťané statisíce zbraní, některé z nich vysoce výkonné, podle amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti.

Na Haiti operuje přes 200 ozbrojených skupin. Některé z nich jsou zapojeny do únosů a vydírání, zatímco jiné brání své čtvrti a zajišťují určitou bezpečnost, což stát nedělá. Silniční blokády jsou běžné. Oficiální rezoluce Organizace spojených národů, oficiální prohlášení USA a celosvětová buržoazní média označují tyto skupiny jako „gangy“, což je rasistická pomluva.

 

Jak se USA snaží zasahovat?

 

Jeden účinek těchto zbraní byl zaznamenán při atentátu 28. října na Erica Jeana-Baptista, prominentního politika, bývalého prezidentského kandidáta a generálního tajemníka Shromáždění pokrokových národních demokratů, spolu s jeho osobním strážcem/řidičem. Jeli v obrněném voze Jeana-Baptista, který se silou zbraní použitých k jejich zabití převrátil.

Jean-Baptiste byl hluboce spojen s finančními aspekty boje proti okupaci OSN a boje proti choleře zavlečené vojáky OSN.

Spojené státy a mezinárodní buržoazní média okamžitě obvinily z tohoto útoku místní ozbrojené skupiny, bez možnosti, že by se jednalo o pokus o destabilizaci podporovaný USA.

Poslední říjnový týden prohlásila Rada bezpečnosti OSN, že bezpečnost a stabilitu Haiti lze „zlepšit“ tím, že bude umožněno podnikat akce proti jednotlivcům i skupinám. Spojené státy, jednající na vlastní pěst, okamžitě uvalily sankce na dva prominentní haitské senátory a obvinily je z vazeb na ozbrojené skupiny „pašující drogy“. Významný kutr americké pobřežní stráže je nyní na hlídce u Port-au-Prince.

I když se podle některých svědectví zdá, že USA nemají na Haiti mnoho „bot na zemi“, ve skutečnosti přejížděly v obrněných transportérech (APC), které se podle videí velmi podobají lehkým tankům. Jakmile jsou tyto na letišti v Port-au-Prince, USA je předají haitské národní policii.

Kolem 5. listopadu použila policie jeden z těchto APC k odstranění blokády, kterou držela ozbrojená skupina na haitském ropném přístavu Varreux, který je v Cite Soleil. Mezinárodní sdělovací prostředky to oslavovaly jako velké vítězství.

Některá videa z dronů na YouTube ale odhadují, že v Cite Soleil, nejchudší čtvrti Port-au-Prince, je nejméně 20 blokád – blokád, které by musely být odstraněny, aby se plyn a nafta mohly volně pohybovat. Mezitím nejméně jeden maltský tanker s palivem z Curacaa kotvil u jiného terminálu.

 

Haitské masy říkají »Žádnou intervenci!«

 

Od srpna několikrát demonstrovaly v ulicích Haiti statisíce lidí. Demonstrace vypukly, když nevolená vláda zdvojnásobila ceny pohonných hmot.

Demonstranti nahodili další problémy: hlad; téměř úplnou absenci jakýchkoli vládních služeb; rozsáhlé veřejné násilí včetně vydírání, únosů a krádeží aut; vzestup cholery a dalších epidemických nemocí; vysoké náklady na základní potřeby, jako jsou palivo a potraviny. Většina škol byla uzavřena, zdravotní péče je vzácná, hygiena kromě dobře situovaných čtvrtí neexistuje.

Nedostatek potravin je vysoký; 4,5 milionu Haiťanů nedostává dostatek zdravé potravy. Téměř 1,3 milionu nedostává dostatek potravin jakéhokoliv druhu.

Poslední buržoazní volby na Haiti proběhly v roce 2019 a téměř všechny volební mandáty již vypršely. De facto premiér Ariel Henry byl v podstatě jmenován neokoloniální a imperialistickou Základní skupinou, složenou z velvyslanců USA, Kanady, Francie, Německa, Španělska, Brazílie, Evropské unie a OSN.

Náměstek ministra zahraničí USA pro záležitosti západní polokoule Brian A. Nichols v televizi PBS vysvětlil, že Spojené státy Henryho pevně podporují, protože ukončil dotace na palivo a potraviny. (26. října)

Bez ohledu na to, že tato akce vyhnala masu lidí do ulic! Henry šetřil buržoazii peníze.

Kromě haitské vlajky jsou na protestech lidu často vyvěšeny vlajky Čínské lidové republiky a Ruska, aby daly najevo, že lidé odmítají americkou intervenci.

Pokud USA zasáhnou přímo, budou muset nejprve přijít na to, jak překonat ozbrojené odmítnutí intervence drtivou většinou Haiťanů – občanů první země v moderním světě, kde se zotročení lidé osvobodili a vyhlásili nezávislost své země.

 

G. Dunkel pro www.workers.org 11. listopadu 2022

 

Přeložil Vladimír Sedláček