Skip to content

Ve věku 100 let zemřela korejská revolucionářka Hwang Sun Hui

Poslankyně Nejvyššího lidového shromáždění KLDR, ředitelka Muzea korejské revoluce a protijaponská revolucionářka soudružka Hwang Sun Hui zemřela 17. ledna 2020 v důsledku respiračního selhání ve 100 letech věku.

Hwang Sun Hui, narozená 3. května 1919 v rodině chudého rolníka ve vsi Helong-ri v okrese Jandži v Číně, působila v dětském oddíle a Komunistickém svazu mládeže Koreje a v listopadu 1935 vstoupila do Korejské lidové revoluční armády a až do osvobození vlasti se po 10 let účastnila ozbrojeného boje proti japonským imperialistům. Kromě účasti ve vlastním ozbrojeném boji měla na starosti šití, vaření a ošetřování zraněných bojovníků.

Její pozdější manžel Rju Kjong Su (1915 – 1958), s nímž se seznámila v letech partyzánských bojů, se zapsal do dějin korejské revoluce především jako velitel 105. soulské gardové tankové divize Korejské lidové armády, později po něm pojmenované, která 28. 6. 1950 osvobodila Soul.

Po vítězství nad agresí amerických imperialistických agresorů a jejich přisluhovačů pracovala Hwang Sun Hui jako předsedkyně Demokratického svazu žen Koreje provincie Rjanggang v Hjesanu. Po ukončení studia na Kim Ir Senově vyšší stranické škole od února 1965 byla zaměstnankyní (později ředitelkou) Muzea korejské revoluce, od září 1961 kandidátkou Ústředního výboru Korejské strany práce, od října 1966 do září 2010 členkou Ústředního výboru strany a od 3. svolání Nejvyššího lidového shromáždění KLDR v roce 1962 až do své smrti pracovala jako jeho poslankyně.

Byla nositelkou vysokých stranických a státních vyznamenání, mezi nimi Řádu Kim Ir Sena, Řádu Kim Čong Ila, titulu Dvojnásobného hrdiny KLDR a Hrdiny práce.

Památku zesnulé uctil 18. ledna poklonou v sále s katafalkem předseda Kim Čong Un spolu s manželkou Ri Sol Džu a devíti místopředsedy Korejské strany práce. 19. ledna byly ostatky soudružky Hwang Sun Hui uloženy do společného hrobu s jejím manželem Rju Kjong Su na hřbitově revolucionářů Tesongsan v Pchjongjangu.

Leopold Vejr