Skip to content

Společné prohlášení o dodržování politických práv Komunistické strany Venezuely

Společné prohlášení podepsané komunistickými a dalšími stranami o probíhající ofenzívě venezuelské vlády proti politickým právům Komunistické strany Venezuely (PCV).

 

Za respektování politických práv PCV

 

Organizace a lidé, kteří se hlásí k tomuto prohlášení, vidí s velkým znepokojením vyjádření Diosdada Cabella, prvního místopředsedy Sjednocené socialistické strany Venezuely (PSUV), vysílané prostřednictvím jeho pořadu na VTV „Con el mazo dando“. V nich je vedení Komunistické strany Venezuely a její generální tajemník Óscar Figuera obviněni z toho, že jsou „představitelem Spojených států“, mezi jinými vážnými obviněními podobného charakteru.

 

V reakci na tato prohlášení vydala Komunistická strana Venezuely veřejné prohlášení, ve kterém odsoudila „záměry postavit mimo zákon, zasáhnout nebo zrušit právní politickou způsobilost PCV, a to podobným manévrem, jaký byl použit proti stranám, jako je PPT a Tupamaro“.

 

V posledních dnech se tato eskalace stala vážnější tváří v tvář novým prohlášením vůdce PSUV Diosdada Cabella, který se pokoušel spojit PCV s bývalým ministrem prezidentů Huga Cháveze a Nicoláse Madura obviněným z korupčních činů v PDVSA (státní společnost na těžbu ropy), a informací, že vládní sféry budou vedle dalších právních kroků proti institucionalitě PCV prosazovat diskvalifikaci, zbavení imunity a sídla poslance Národního shromáždění Oscara Figuery.

 

Během volebního procesu v roce 2020 již PCV odsoudila, že Národní volební rada neoprávněně a svévolně diskvalifikovala několik kandidatur Revoluční lidové alternativy (APR) na guvernéra a starosty, včetně kandidatury ve městě Caracas. K těmto nesrovnalostem se přidala cenzura všech kandidátů APR na vystupování v médiích. Tato situace cenzury byla později přenesena i do Národního shromáždění, kde je dodnes poslanec zvolený APR/PCV Óscar Figuera téměř dva roky po svém nástupu do úřadu omezován ve svém projevu.

 

Vyzýváme orgány Sjednocené socialistické strany Venezuely (PSUV) a různé agentury vlády Bolívarovské republiky Venezuela, aby urovnaly rozdíly politické nebo ideologické povahy s PCV v oblasti politické debaty a respektovaly politická práva , právní subjektivitu a právo vyjádřit se vedení PCV, jakož i jeho poslance a generálního tajemníka Oscara Figuery.

 

Strany SolidNet

 

    Brazilská komunistická strana

    Komunistická strana Řecka

    Komunistická strana Mexika

    Komunistická strana pracujících Španělska

    Paraguayská komunistická strana

 

Jiné strany

 

   Sekretariát migrujících pracovníků a uprchlíků Svazu pracovníků lidové ekonomiky – Argentina

    Hnutí lidového povstání – Argentina

    Sloupec “Boli Lescano” – Argentina

 

Ofenzíva vlády PSUV proti Komunistické straně Venezuely pokračuje

 

V prohlášení oddělení mezinárodních vztahů ÚV Komunistické strany Venezuely (PCV) zdůrazňuje:

Tento týden se viceprezident PSUV (Sjednocená socialistická strana Venezuely, vládnoucí strana) Diosdado Cabello znovu ohradil proti Komunistické straně Venezuely (PCV), ale tentokrát zašel o něco dále a nezodpovědně obvinil naši stranu z financování od jednoho z bývalých ministrů PSUV.

 

Prohlášení tohoto vysoce postaveného vůdce vládní strany se snaží spojit PCV s údajnými korupčními činy spáchanými bývalým ministrem vlády Huga Cháveze a Nicoláse Madura. Přicházejí jako součást plánu zaměřeného na ukování falešného dojmu, který bude sloužit k národnímu a mezinárodnímu ospravedlnění vnitřních zásahů a ilegalizace PCV, stejně jako porušení parlamentní imunity našeho poslance a generálního tajemníka Oscara Figuery.

 

Není náhodou, že tato ofenzíva postavit PCV mimo zákon se odehrává v době, kdy se zintenzivňuje regresivní pracovní politika a postupují plány na privatizaci ropného průmyslu v rámci ekonomických dohod s vládou USA.

 

Vláda a vedení PSUV se snaží odstranit hlas důstojnosti a revolučního odporu v parlamentu tváří v tvář plánům otevřít zemi globálnímu kapitálu a odzbrojit dělnickou třídu o její politické organizace.

 

Vyzýváme komunistické a dělnické strany světa, aby zůstaly ve střehu a pozorně sledovaly kroky těchto antidemokratických plánů proti venezuelské dělnické třídě.

 

(ze zdroje IDCOMMUNISM přeložil MP)