Skip to content

Komunikace KPKV se zahraničními spřátelenými organizacemi v souvislosti se sjezdem Sudetoněmeckého landsmanšaftu v Brně (22. – 25. – 5. 2026)

Bnro, 24. 5. 2026

V souvislosti s plánovaným a dnes již uskutečněným sjezdem revanšistické organizace Sudetoněmeckého landsmanšaftu jsme zveřejnili několik materiálů prezentujících naše hodnocení a stanoviska. Náš kolektiv se také účastnil centrální demonstrace a pochodu v Brně 24. 5. 2026, o čemž jsme informovali na našem telegramovém kanálu.

 

Před samotným sjezdem SdL jsme komunikovali s různými místními organizacemi a subjekty, které připravovaly setkání a demonstrace v Brně, komentovaly historické souvislosti a vyjadřovaly se kriticky k revanšismu. Dlouhodobě prezentované cíle Landsmanšaftu, jeho úsilí a snahy v tomto směru, lobbování a jiné působení v České republice, ale také v Německu a Rakousku jsou problémem, který překračuje hranice České republiky. Proto jsme se obrátili na pokrokové organizace v zahraničí a požádali je o jejich stanoviska a další informace. 

Konkrétně jsme oslovili tyto organizace: 

Socialisti.sk, redakce periodika Tvorba.net, KS Slovenska, Komunistická strana Rakouska (KPÖ), Strana práce (Rakousko), Německá komunistická strana (DKP), Mládež socialistických německých dělníků (SDAJ), Komunistická strana Německa (KPD), Marxisticko-leninská strana Německa (MLPD). 

Zaslali jsme jim následující dopis: 

Řada oslovených organizací téměř okamžitě odpověděla a nejenom, že vyjádřily svoji solidaritu, ale také s námi sdílely své materiály a stanoviska, jenž vytvořily a publikovaly v souvislosti se sjezdem SdL. Z naší plodné komunikace a korespondence vybíráme: 

Vážené soudružky, vážení soudruzi!

Obracíme se na Vás jako internacionalisté, kteří ve Vašich organizacích vidí zástupce dělnické a lidové většiny obyvatel Vašich zemích a naše mezinárodní bratry ve společném boji proti imperialismu a za sociálně spravedlivou společnost. 

Píšeme Vám jménem Kolektivu pro práci, kulturu a vědu, marxisticko-leninského kolektivu z České republiky a Slovenska, jenž publikuje své výstupy na webu www.kominternet.cz, ale také na různých sociálních sítích a jinými způsoby. 

Nejprve nám dovolte, abychom uvedli souvislosti našich otázek: 

Ve dnech 22. a 25. 5 2026 se v Brně uskuteční sjezd Sudetoněmeckého landsmanšaftu. Je to poprvé v historii, kdy se tato organizace, vzniklá po r. 1945 z iniciativy a za účasti mnoha aktivních nacistů a od té doby prosazující revanšistické a historicky revizionistické požadavky, schází v rámci svého sjezdu na území ČR. Činí tak za aktivní politické a finanční podpory bavorské vlády – sjezdu se má účastnit ministerský předseda a ministr vnitra Bavorska – ale také za aktivní politické a finanční podpory nebo pasivity rozhodující části české kompradorské buržoazie a jejích spojenců (včetně vlády ČR, reprezentace města Brna a příslušného Jihomoravského kraje). Do Brna mají dorazit minimálně stovky reprezentantů SdL. 

Proti sjezdu, stejně jako proti revanšismu a historického revizionismu SdL důrazně protestujeme a lidových protestů, které již probíhají a budou probíhat, se budeme účastnit. Naše stanovisko se však kvalitativně liší od představitelů nacionalistických a konzervativních stran. 

V současných podmínkách imperialistické války světových rozměrů, militarizace a centralizace EU a Německa, výrazných střetů a změn v imperialistickém uspořádání nejsou sjezd SdL, stejně jako útoky nového maďarského předsedy vlády P. Magyara proti Slovensku náhodné. Zapadají do plánů na vytvoření Spojených států evropských (centralizovaná EU) pod vedením vyzbrojeného a imperialistického Německa, po kterých volá prezident ČR P. Pavel, jež hlásá v různých médiích SdL a o které fakticky usiluje část rozhodujícího kapitálu a byrokracie EU. 

Považujeme tyto snahy za útok za zbytky lidových práv, zájmů a osobního vlastnictví v českých zemích, ale v případě maďarského předsedy vlády i na Slovensku. Za revanš za výsledky 2. světové války a za vývoj, který si naše národy svobodně zvolily po r. 1945 a 1948. Za pokus o dokončení kolonizace našich zemí a vyvlastnění osobního majetku širokých vrstev lidu. 

Vážení soudruzi. Velice si vážíme stovek tisíc německých antifašistů z Československa, kteří položili své životy v boji proti nacismu. Nikdy nezapomeneme na vskutku internacionální politiku německých pokrokových organizací po r. 1945, které proti imperialistickým pokusům NSR a proti revanšismu prakticky vystupovaly. V prvé řadě musíme zmínit r. 1956 zakázanou Komunistickou stranu Německa, ale se stejným důrazem také politiku a pozici NDR. 

Obracíme se na Vás s dotazy proto, že se domníváme, že jedině internacionální a lidové spojenectví v boji proti imperialismu, revanšismu a jeho nástrojům může tomuto nebezpečí účinně čelit. 

Prosíme Vás o zodpovězení těchto otázek: 

1) Víte o sjezdu Sdl v ČR? 

2) Pokud ano, jaké je Vaše stanovisko k tomuto sjezdu, k činnosti SdL a celkově k revanšistickým pokusům? 

3) Máte k jejich činnosti materiály, vlastní stanoviska a články apod.? Pokud ano, mohli byste nám je poslat? 

4) Pokud nám chcete sdělit něco jiného, napište nám. 

Děkujeme Vám, že jste se tímto dlouhým dopisem zabývali. 

Se soudružskými pozdravy!

Brno, 24. 5. 2026

 

 

 

 

Z reakcí vybíráme: 

Komunistická strana Německa odpověděla prakticky okamžitě: 

Vážení soudruzi,

děkujeme za Vaši zprávu a za poskytnuté souvislosti. Ano, jsme si vědomi sjezdu Sudetoněmeckého landsmanšaftu v Brně. Jsme si rovněž vědomi politických debat, které jej obklopují. Ano, k tomuto vývoji zaujímáme stanovisko. Kriticky hodnotíme jakékoli revanšistické či historicky revizionistické tendence a odmítáme pokusy o přepisování či zneužití historie v tomto smyslu. Zároveň zdůrazňujeme význam historicky podložené a diferencované analýzy těchto událostí v rámci současného politického kontextu.

K tomuto tématu jsme také publikovali příspěvek v červnovém čísle našich stranických novin, kde náš postoj podrobněji rozvádíme. Ten vyjde příští týden. 

Se soudružským pozdravem…

 

Podrobně propracovanou odpověď nám poslala rakouská Strana práce. 

O sjezdu SDL soudruzi vědí a publikovali článek: https://zeitungderarbeit.at/international/tschechische-kommunisten-rufen-zu-widerstand-gegen-treffen-der-sudetendeutschen-in-bruenn-auf/

Dále se vyjádřili: Jako komunisté a internacionalisté zásadně odmítáme revanšistické snahy. Sudetoněmecký landsmanšaft působí, jak jistě víte, také v Rakousku. Zde však nemá stejný význam jako v Bavorsku. Politicky ho podporují především Rakouská lidová strana (ÖVP) a Rakouská strana svobody (FPÖ). V spolkových zemích sousedících s Českou republikou, v Dolním Rakousku a Horním Rakousku, má podporu také ze strany

regionálních vlád vedených těmito dvěma stranami. V rakouském politickém veřejném životě však SdL nehraje tak významnou roli jako v Bavorsku.

Považujeme sjezd v Brně za záměrnou provokaci vůči českému obyvatelstvu, které si pod Henleinovými fašisty a německou okupací vytrpělo více než dost.

Brno, 24. 5. 2026

 

 

 

 

 

Marxisticko-leninská strana Německa (MLPD) nám v odpovědi napsala: 

Drazí soudruzi,

Zde jsou ve stručnosti naše odpovědi: 

1) Ano, o sjezdu víme a informovali jsme o něm v tisku.

2) Odmítáme tyto reakční aspirace. Publikovali jsme na našem webu mlpd.de kritické zhodnocení termínu „vyhnání“ – Link

3) Dne 19. května jsme zveřejnili článek týkající se sjezdu SdL na našich nových stránkách rf-news.deLink

Srdečně zdravíme…

 

Slovenští soudruzi a přátelé z Tvorby.net napsali a přiložili odkazy: 

Vážení súdruhovia,
naša odpoveď je takáto:
https://tvorba.net/title/milan-pova-zjazd-landsmansaftu-v-brne-drza-politicka-provokacia-a-prepisovanie-dejin/

https://www.youtube.com/watch?v=fWnpahA89P4&t=34s

https://www.facebook.com/reel/1496232355379443

 

Zdůrazněme, že v odkazech Tvorby.net je vystoupení M. Povy, místopředsedy KSS, což svým způsobem reprezentuje i její odpověď. 

Velice si vážíme reakcí stran a kolektivů, které vyjádřily solidaritu, svoje stanoviska totožná nebo blízká našim, doplnily další informace a sdílely jejich materiály, které jsou pro nás velmi obohacující. Naše komunikace s těmito organizacemi aktivně pokračuje a čtenáře Kominternetu budeme průběžně informovat. 

Revanšismus, přepisování dějin, zneužívání neznalosti historie nesmí projít! 

Kolektiv pro práci, kulturu a vědu.

Zdroj obrázků: archiv redakce.

Brno, 24. 5. 2026