
V souvislosti s plánovaným a dnes již uskutečněným sjezdem revanšistické organizace Sudetoněmeckého landsmanšaftu jsme zveřejnili několik materiálů prezentujících naše hodnocení a stanoviska. Náš kolektiv se také účastnil centrální demonstrace a pochodu v Brně 24. 5. 2026, o čemž jsme informovali na našem telegramovém kanálu.
Před samotným sjezdem SdL jsme komunikovali s různými místními organizacemi a subjekty, které připravovaly setkání a demonstrace v Brně, komentovaly historické souvislosti a vyjadřovaly se kriticky k revanšismu. Dlouhodobě prezentované cíle Landsmanšaftu, jeho úsilí a snahy v tomto směru, lobbování a jiné působení v České republice, ale také v Německu a Rakousku jsou problémem, který překračuje hranice České republiky. Proto jsme se obrátili na pokrokové organizace v zahraničí a požádali je o jejich stanoviska a další informace.
Konkrétně jsme oslovili tyto organizace:
Socialisti.sk, redakce periodika Tvorba.net, KS Slovenska, Komunistická strana Rakouska (KPÖ), Strana práce (Rakousko), Německá komunistická strana (DKP), Mládež socialistických německých dělníků (SDAJ), Komunistická strana Německa (KPD), Marxisticko-leninská strana Německa (MLPD).
Zaslali jsme jim následující dopis:
Řada oslovených organizací téměř okamžitě odpověděla a nejenom, že vyjádřily svoji solidaritu, ale také s námi sdílely své materiály a stanoviska, jenž vytvořily a publikovaly v souvislosti se sjezdem SdL. Z naší plodné komunikace a korespondence vybíráme:
Vážené soudružky, vážení soudruzi!
Obracíme se na Vás jako internacionalisté, kteří ve Vašich organizacích vidí zástupce dělnické a lidové většiny obyvatel Vašich zemích a naše mezinárodní bratry ve společném boji proti imperialismu a za sociálně spravedlivou společnost.
Píšeme Vám jménem Kolektivu pro práci, kulturu a vědu, marxisticko-leninského kolektivu z České republiky a Slovenska, jenž publikuje své výstupy na webu www.kominternet.cz, ale také na různých sociálních sítích a jinými způsoby.
Nejprve nám dovolte, abychom uvedli souvislosti našich otázek:
Ve dnech 22. a 25. 5 2026 se v Brně uskuteční sjezd Sudetoněmeckého landsmanšaftu. Je to poprvé v historii, kdy se tato organizace, vzniklá po r. 1945 z iniciativy a za účasti mnoha aktivních nacistů a od té doby prosazující revanšistické a historicky revizionistické požadavky, schází v rámci svého sjezdu na území ČR. Činí tak za aktivní politické a finanční podpory bavorské vlády – sjezdu se má účastnit ministerský předseda a ministr vnitra Bavorska – ale také za aktivní politické a finanční podpory nebo pasivity rozhodující části české kompradorské buržoazie a jejích spojenců (včetně vlády ČR, reprezentace města Brna a příslušného Jihomoravského kraje). Do Brna mají dorazit minimálně stovky reprezentantů SdL.
Proti sjezdu, stejně jako proti revanšismu a historického revizionismu SdL důrazně protestujeme a lidových protestů, které již probíhají a budou probíhat, se budeme účastnit. Naše stanovisko se však kvalitativně liší od představitelů nacionalistických a konzervativních stran.
V současných podmínkách imperialistické války světových rozměrů, militarizace a centralizace EU a Německa, výrazných střetů a změn v imperialistickém uspořádání nejsou sjezd SdL, stejně jako útoky nového maďarského předsedy vlády P. Magyara proti Slovensku náhodné. Zapadají do plánů na vytvoření Spojených států evropských (centralizovaná EU) pod vedením vyzbrojeného a imperialistického Německa, po kterých volá prezident ČR P. Pavel, jež hlásá v různých médiích SdL a o které fakticky usiluje část rozhodujícího kapitálu a byrokracie EU.
Považujeme tyto snahy za útok za zbytky lidových práv, zájmů a osobního vlastnictví v českých zemích, ale v případě maďarského předsedy vlády i na Slovensku. Za revanš za výsledky 2. světové války a za vývoj, který si naše národy svobodně zvolily po r. 1945 a 1948. Za pokus o dokončení kolonizace našich zemí a vyvlastnění osobního majetku širokých vrstev lidu.
Vážení soudruzi. Velice si vážíme stovek tisíc německých antifašistů z Československa, kteří položili své životy v boji proti nacismu. Nikdy nezapomeneme na vskutku internacionální politiku německých pokrokových organizací po r. 1945, které proti imperialistickým pokusům NSR a proti revanšismu prakticky vystupovaly. V prvé řadě musíme zmínit r. 1956 zakázanou Komunistickou stranu Německa, ale se stejným důrazem také politiku a pozici NDR.
Obracíme se na Vás s dotazy proto, že se domníváme, že jedině internacionální a lidové spojenectví v boji proti imperialismu, revanšismu a jeho nástrojům může tomuto nebezpečí účinně čelit.
Prosíme Vás o zodpovězení těchto otázek:
1) Víte o sjezdu Sdl v ČR?
2) Pokud ano, jaké je Vaše stanovisko k tomuto sjezdu, k činnosti SdL a celkově k revanšistickým pokusům?
3) Máte k jejich činnosti materiály, vlastní stanoviska a články apod.? Pokud ano, mohli byste nám je poslat?
4) Pokud nám chcete sdělit něco jiného, napište nám.
Děkujeme Vám, že jste se tímto dlouhým dopisem zabývali.
Se soudružskými pozdravy!
Z reakcí vybíráme:
Komunistická strana Německa odpověděla prakticky okamžitě:
Vážení soudruzi,
děkujeme za Vaši zprávu a za poskytnuté souvislosti. Ano, jsme si vědomi sjezdu Sudetoněmeckého landsmanšaftu v Brně. Jsme si rovněž vědomi politických debat, které jej obklopují. Ano, k tomuto vývoji zaujímáme stanovisko. Kriticky hodnotíme jakékoli revanšistické či historicky revizionistické tendence a odmítáme pokusy o přepisování či zneužití historie v tomto smyslu. Zároveň zdůrazňujeme význam historicky podložené a diferencované analýzy těchto událostí v rámci současného politického kontextu.
K tomuto tématu jsme také publikovali příspěvek v červnovém čísle našich stranických novin, kde náš postoj podrobněji rozvádíme. Ten vyjde příští týden.
Se soudružským pozdravem…
Podrobně propracovanou odpověď nám poslala rakouská Strana práce.
O sjezdu SDL soudruzi vědí a publikovali článek: https://zeitungderarbeit.at/international/tschechische-kommunisten-rufen-zu-widerstand-gegen-treffen-der-sudetendeutschen-in-bruenn-auf/
Dále se vyjádřili: Jako komunisté a internacionalisté zásadně odmítáme revanšistické snahy. Sudetoněmecký landsmanšaft působí, jak jistě víte, také v Rakousku. Zde však nemá stejný význam jako v Bavorsku. Politicky ho podporují především Rakouská lidová strana (ÖVP) a Rakouská strana svobody (FPÖ). V spolkových zemích sousedících s Českou republikou, v Dolním Rakousku a Horním Rakousku, má podporu také ze strany
regionálních vlád vedených těmito dvěma stranami. V rakouském politickém veřejném životě však SdL nehraje tak významnou roli jako v Bavorsku.
Považujeme sjezd v Brně za záměrnou provokaci vůči českému obyvatelstvu, které si pod Henleinovými fašisty a německou okupací vytrpělo více než dost.

Marxisticko-leninská strana Německa (MLPD) nám v odpovědi napsala:
Drazí soudruzi,
Zde jsou ve stručnosti naše odpovědi:
1) Ano, o sjezdu víme a informovali jsme o něm v tisku.
2) Odmítáme tyto reakční aspirace. Publikovali jsme na našem webu mlpd.de kritické zhodnocení termínu „vyhnání“ – Link
3) Dne 19. května jsme zveřejnili článek týkající se sjezdu SdL na našich nových stránkách rf-news.de. Link
Srdečně zdravíme…
Slovenští soudruzi a přátelé z Tvorby.net napsali a přiložili odkazy:
Vážení súdruhovia,
naša odpoveď je takáto:
https://tvorba.net/title/milan-pova-zjazd-landsmansaftu-v-brne-drza-politicka-provokacia-a-prepisovanie-dejin/
https://www.youtube.com/watch?v=fWnpahA89P4&t=34s
https://www.facebook.com/reel/1496232355379443
Zdůrazněme, že v odkazech Tvorby.net je vystoupení M. Povy, místopředsedy KSS, což svým způsobem reprezentuje i její odpověď.
Velice si vážíme reakcí stran a kolektivů, které vyjádřily solidaritu, svoje stanoviska totožná nebo blízká našim, doplnily další informace a sdílely jejich materiály, které jsou pro nás velmi obohacující. Naše komunikace s těmito organizacemi aktivně pokračuje a čtenáře Kominternetu budeme průběžně informovat.
Revanšismus, přepisování dějin, zneužívání neznalosti historie nesmí projít!
Kolektiv pro práci, kulturu a vědu.
Zdroj obrázků: archiv redakce.

