Sloupkař Foreign Policy In Focus Conn Hallinan každoročně uděluje ceny jednotlivcům, společnostem a vládám, jež činí ze čtení zpráv každodenní dobrodružství. Tady jsou ceny za rok 2020.
Cena Zlatý citrón (The Golden Lemon Award) patří firmě Lockheed Martin za její neviditelný bitevní letoun F-35 páté generace, s cenou 1,5 bilionu $ nejdražší zbraňový systém v dějinách. Letoun má momentálně 883 konstrukčních vad, včetně devíti závad „1. kategorie“. Ty poslední „mohou způsobit úmrtí, těžké zranění nebo těžkou nemoc z povolání“ pilotům a „vážné poškození“ zbraňových systémů a připravenosti k boji (což zní jako ony televizní inzeráty na léky, jež mohou či nemusí vyléčit vaši nemoc, ale také mohou zabít vašeho prvorozeného a proměnit vás ve fretku).
Ale firma na těch chybách správně zapracovala, ne tím, že je napravila, ale tím, že je překvalifikovala na méně závažné. Pokud jde o ostatní problémy, Lockheed Martin tvrdí, že je vyřeší, když dostane víc peněz. Společnost teď dostává 2 mld. $ ročně, aby udržela asi 400 letounů F-35 ve vzduchu, s výdaji 50 milionů $ na letoun. Jedna letová hodina F-35 přijde na 28 455 $.
Americké letectví se řídí předpovědí průmyslníka Normana Augustina, že náklady na válečná letadla se každých deset let zvýší desetkrát. Předpověděl, že od roku 2054 bude Pentagon schopen koupit jen jedno stíhací letadlo.
Stříbrný citrón (The Silver Lemon) dostává vojenské námořnictvo USA za odstavení svých válečných lodí k boji v pobřežních vodách po necelých dvou desetiletích ve službě. Všech deset pobřežních lodí zjevně má zásadně vadný pohonný systém. Lodě stojí něco přes 600 milionů $ za kus. Je naplánovaná výroba dalších šesti.
Vojenské námořnictvo USA plánuje postavit celkem 82 lodí v příštích šesti letech, za 147 mld. $, včetně 20 fregat v ceně 940 milionů $ za jednu, jež by bojová pobřežní plavidla nahradily.
Bronzový citrón (The Bronze Lemon) armádě USA za vydání 24 mld. $ k nahrazení sedmadvacetitunového bojového vozidla Bradley – aj, ničím? Ne že by všechny ty peníze neutratila. Nejprve tu byl M2, ale jeho pancíř byl příliš tenký. Pak vyvinula Bojový systém budoucnosti, ale byl příliš velký a měl také nedostatečné pancíře. Pak postavila pozemní bojové vozidlo, což bylo monstrum a vážilo třikrát víc než Bradley. Řešení? Nechte si staré Bradleye.
Cena ET (the ET Award) nové kosmické jednotce za vzhled jejích uniforem jako maskáče do pralesa. Jak okomentoval George Takei (Helmsmen Hikaru Sulu ze „Star Treku“): „Není jasné, k čemu je vesmíru potřebné maskování.“
Cena Zlatý Covid-19 (The Golden COVID-19 Award) vrchnímu dozorčímu soukromého pojišťovnictví pravicové brazilské vlády prezidenta Jaira Bolsonara Solange Vierirovi. Podle bývalého úředníka Ministerstva zdravotnictví a epidemiologa Julia Crody, když řekl, že u starých lidí je větší pravděpodobnost, že zemřou na virus, Vierira jim k tomu prohlásil: „Je dobré, že se úmrtí soustředí na staré. To zlepší náš ekonomický výkon, jak to sníží náš penzijní deficit.“ Virus zabil do prosince přes 184 000 Brazilců.
Stříbrný Covid dostává ministr obchodu Wilber Ross, který řekl reportérovi televize Fox News, že virus má i pozitivní aspekt: „Myslím, že pomůže urychlit návrat pracovních míst do Severní Ameriky.“ Nezaměstnanost v USA přesáhla loni v létě 20 milionů lidí. Virus také zabil víc než 335 000 Američanů.
Bronzový Covid míří k italské firmě dodávající zdravotnické potřeby Intersurgical, jež vyhrožovala žalobou na startér 3-D tiskárny na výrobu ventilu k ventilátoru během jarního nouzového stavu při šíření Covidu-19 v severní Itálii. Intersurgical, jež si účtuje za každý ventil 11 000 $, nedokázala vyhovět potřebě nemocnic, přetížených zoufale nemocnými pacienty. Takže Alessandro Ramaioli a Christian Francassi z firmy Isinnova, společnosti, jež 3-D tiskárnu vyrábí, změnili konstrukci dílu, protože firma Intersurgical odmítla zveřejnit konstrukční údaje. Ventily ze 3-D tiskárny stojí 1 $ za kus.
Teď Intersurgical vyhrožuje obžalobou dvou lidí z Isinnovy za porušení patentu. Virus do prosince zabil přes 97 000 Italů.
Cenu otáčivých dveří (The Revolving Door Award) získává generál námořní pěchoty Joseph Dunford, který dohlížel na testování problémového bitevníku F-35 od firmy Lockheed Martin. Podle testů letoun „nevykazoval, že by … F-35B byl operačně účinný nebo vhodný k jakémukoli použití v omezené bojové operaci“, a kdyby se letoun střetl s nepřítelem, měl by se „vyhnout zapojení do střetu“ (rozuměj: utíkejte jako o život). Test také shledal, že piloti pod 165 liber váhy (cca 75 kg) mají pětadvacetiprocentní šanci, že zahynou, a téměř jistotu vážných zranění šíje, když se z letounu katapultují.
Ale Dunford řekl, že má plnou důvěru v F-35 (generálové s nimi nelétají). Asi čtyři měsíce poté, co Dunford skončil jako šéf náčelníků štábů, byl jmenován do Rady ředitelů Lockheed Martinu.
Má plno společníků. Po penzionování se admirál William Crowe zapojil do General Dynamics, generál John Shalikashvili vstoupil do Boeingu, gen. Richard Myers do Northrop Grumman a současný kandidát na ministra obrany, penzionovaný gen. Lloyd Austin, je ve správní radě Raytheonu, jednoho z hlavních dodavatelů nových Vesmírných sil.
Cenu za cit pro kulturu (The Culture Sensitivity Award) získala Trumpova správa za jmenování Darrena Beattieho do Komise za zachování amerického dědictví v cizině, jež dohlíží na udržování památníků holocaustu v Evropě. Beattie se objevil v diskusním panelu s Peterem Brimelowem z VDare, protiimigrantského webu, jenž právní středisko pro chudé z Jihu nazvalo „stránka nenávisti“. Trumpův Bílý dům také vydal prohlášení o Dnu památky holocaustu, v němž nebylo nikde zmíněno slovo „židovský“ (Jewish).
Spoluvítězem ceny je izraelský premiér Benjamin Netanyahu za jmenování bývalého generála Effi Etaima šéfem muzea Yad Vashem Holocaust (Památník obětí holocaustu). Eitam, osadník ze Západního břehu, se zmiňuje o Palestincích jako o „rakovině“ a obhajuje jejich vyhnání z okupovaných území. „Nemůžeme být se všemi těmi Araby“, říká a tvrdí, že armáda by odtamtud obyvatelstvo vyhnala přes noc. Také vyzývá k vyloučení všech Palestinců z parlamentu.
Čestná zmínka patří Bílému domu za to, že na členy kmene O’odham, kteří protestovali proti hraniční zdi, která rozděluje jejich území, vypustil příslušníky pohraniční stráže, arizonské státní policii a příslušníky Státní bezpečnosti. Členové kmene byli otráveni plynem a zasaženi gumovými projektily a řada dětí byla zatčena. Stalo se 12. října, na Den domorodců.
Cenu Slepá spravedlnost (The Blind Justice Award) získává konzervativní řecká vláda za obvinění pětadvacetiletého Afghánce za zabití svého šestiletého dítěte, jež se utopilo, když se převrátil člun plný uprchlíků. Adriana Tidona z Amnesty International řekla, že obvinění bylo jen dalším způsobem, jak odrazovat hledače azylu, a porušilo Ženevské konvence na ochranu uprchlíků.
Na druhém místě v této kategorii je egyptský Národní volební úřad, jenž byl rozzlobený nízkou účastí voličů v prvním kole senátních voleb vloni v srpnu. Hlasování je v Egyptě povinné, ale Egypt je uprostřed pandemie a ekonomické krize. Mnoho volebních míst bylo také mimo obydlená místa, čímž bylo pro voliče složité se tam dostat. Do volebních místností přišlo hlasovat jen něco málo přes 14 procent ze 64 milionů egyptských voličů. Reakce Komise? Obvinila 54 milionů lidí z porušení volebního zákona, což znamená pokutu 500 egyptských liber (necelých 700 Kč).
Cena Maty Hari (The Mati Hari Award) pravicové indické vládě Narendry Modiho za rozbití vysoce sofistikovaného pákistánského špionážního kruhu. Agent – holub natřený na růžovo s kroužkem s číslem – byl předán policii, která pokračuje ve vyšetřování. Oficiální verze je, že místní viděli, jak holub přeletěl hranici, a chytili ho, ale podezření je, že šlo o práci zevnitř – o práskače.
Existují také lidé, kteří dělají, co mohou, aby udělali svět lepším místem k žití. Tady jich pár je:
Hallel Rabin, devatenáctiletý izraelský odpírač vojenské služby, jenž si odseděl tři uvězňující rozsudky za to, že odmítl sloužit na okupovaných územích. „Lidé u moci stanovují politiku okupace a utlačování celého národa,“ řekl. „Nebudu se podílet na systému založeném na nerovnosti a strachu.“
Melati and Isabel Wijsenovy, 19 a 17 let, které úspěšně agitovaly za zákaz vyhazování plastů v Indonésii. Indonésie je po Číně druhým největším zdrojem znečišťování moře. Sestry se také zabývaly klimatickými změnami. „My děti jsme jen 26 procent světové populace, ale jsme 100 procent budoucnosti,“ řekla Isabel.
Ir, který vybral přes tři miliony $ k nákupu vody, potravin a léčiv pro rezervaci indiánského kmene Hopi a pro národ Navajů. Oba kmeny jsou těžce postižené Covidem-19. Peníze byly vrácenou splátkou. V roce 1847 národ Choctawů poslal 170 $ irským rodinám, postiženým v létech 1845-49 bramborovým hladomorem, jenž zabil přes milion lidí a přes milion dalších donutil emigrovat. Choctawové byli prvním kmenem násilně přestěhovaným do Oklahomy v roce 1831 po takzvané „Slzavé cestě“, na níž jich tisíce zemřely na nemoci a hlad. Když příslušníci kmene slyšeli o hladomoru, shromáždili peníze a poslali je kvakerům, aby je rozdělili.
Conn Hallinan, Dispatches From The Edge, 16. ledna 2021
Překlad Vladimír Sedláček