Zemětřesení, které v pondělí zasáhlo Turecko a Sýrii, si vyžádalo už přes 12 tisíc mrtvých, z toho téměř 3000 na syrské straně hranice. Na místě jsou také desítky tisíc zraněných. Záchranné týmy ve snaze vyprostit ze sutin budov přeživší pracovaly v oblasti přes noc, šance na záchranu zasypaných jsou ale i vzhledem k teplotám stále menší.
V Sýrii, zničené 12letou válkou aliance NATO za změnu režimu, pokračující válka brání záchranným týmům dostat se do mnoha oblastí. Části severozápadní Sýrie jsou pod kontrolou turecké armády a jejích islamistických spojenců, zatímco severovýchodní Sýrie je pod kontrolou amerických sil a jejich kurdských nacionalistických spojenců.
Je tragické, že mnoho lidí je stále uvězněných pod zřícenými budovami v Turecku i Sýrii, a tedy velmi pravděpodobně se počet obětí podstatně zvýší. Statisíce lidí byly nuceny strávit noc v mrazu nebo v budovách poškozených zemětřesením. Světová zdravotnická organizace varovala, že počet obětí se může zvýšit až na téměř 30 000.
Vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana vyhlásila sedmidenní státní smutek, ale lidé v celé oblasti zemětřesení jsou z velké části ponecháni, aby se s tím vyrovnali sami.
Vzhledem k tomu, že bylo mobilizováno pouze 9 000 tureckých záchranářů, na mnoho míst dosud nedorazily žádné oficiální týmy. Horníci z různých provincií se dobrovolně hlásí do regionu, aby se připojili k pátracím a záchranným akcím. Zatímco se turecká vláda chlubí výrobou zabijáckých dronů a raket dlouhého doletu schopných zasáhnout Atény, lidé, kteří se snaží zachránit své přátele a blízké zpod trosek, jsou ponecháni, aby pracovali s krumpáči a lopatami.
Bezcitnou reakci finanční oligarchie na katastrofu shrnula istanbulská burza: Po zemětřesení vyletěly nahoru akcie cementáren.
Obrovský počet obětí těchto zemětřesení je tragédií, které lze zcela předejít a je široce předvídatelná. Ve skutečnosti nejde primárně o přírodní katastrofu, ale o sociální zločin, za který nese odpovědnost kapitalistický systém.
Včerejší zemětřesení se vyskytlo v druhé nejseizmičtější oblasti světa, takzvaném „alpském pásu“. Nachází se na hlavních zlomových liniích a má dlouhou historii zemětřesných katastrof. Zemětřesení v Marmarě v Turecku v roce 1999 zabilo podle oficiálních statistik téměř 18 000 lidí a další desítky tisíc zranily.
Vědci stále více varovali, že včerejší katastrofa je bezprostřední, a naléhali na veřejné orgány, aby posílily budovy, přičemž varovali, že pokud tak neučiní, bude to mít strašnou cenu životů.
Po zemětřesení Elazığ v lednu 2020 v Turecku Hüseyin Alan, předseda komory geologických inženýrů, uvedl, že kromě Istanbulu leží 18 městských center – včetně Kahramanmaraş a Hatay, které utrpělo velké škody včerejším zemětřesením – na „aktivních poruchách s vysokým potenciálem způsobovat zemětřesení.” Při velkém zemětřesení by tamní budovy byly „zničeny,“ uvedl.
Prof. Dr. Naci Görür, jeden z nejuznávanějších tureckých geologů a zastánců výstavby měst odolných proti zemětřesení, již dlouho poukazuje na srovnání Japonska a Turecka. Napsal, že pouze čtyři lidé zemřeli na škody způsobené zemětřesením o síle 7,4 stupně ve Fukušimě v roce 2022, zatímco téměř 20 000 lidí zemřelo při zemětřesení v Marmarě v roce 1999 stejné velikosti. To podtrhuje, že prakticky všem úmrtím při včerejším zemětřesení v Kahramanmaraş se dalo předejít.
Görür už léta upozorňuje na nebezpečí velkých zemětřesení v tomto regionu. V televizním pořadu Görür řekl, že jeho tým připravil projekt, jak těmto ztrátám zabránit, ale úřady ho ignorovaly.
Görür znovu varoval před velkým istanbulským zemětřesením. V tomto nejméně 16milionovém megaměstě se očekává zemětřesení o síle 7. Zatímco istanbulská radnice, ovládaná buržoazní opoziční Republikánskou lidovou stranou (CHP), tvrdí, že by způsobila „pouze“ 14 000 mrtvých, Görür předpovídá, že skutečný počet obětí by mohl přesáhnout 400 000.
Stavba domů odolných proti zemětřesení je kritickým globálním problémem, který kapitalismus nedokáže vyřešit. Článek z roku 2021 v International Journal of Disaster Risk Science od čínských, australských, amerických, kanadských a německých vědců zjistil, že v roce 2015 žilo v oblastech náchylných k zemětřesení ohromujících 1,5 miliardy lidí. Toto číslo rychle roste, zejména ve zranitelných zemích Blízkého východu a střední a jižní Asie, jako je Afghánistán, Pákistán, Indie a Bangladéš.
Dnes je úroveň rozvoje vědy a průmyslu taková, že města odolná proti zemětřesení by mohla být postavena po celém světě. Proč byla sociální infrastruktura neustále zanedbávána a výzva k přepracování měst a renovaci budov, aby byly odolné vůči zemětřesení, byla ignorována, stejně jako výzvy k přípravě na záchranu a léčbu po zemětřesení?
Pondělní zemětřesení se odehrálo v epicentru tři desetiletí dlouhého tažení imperialistických válek mocností NATO na Blízkém východě po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Války v Iráku, Afghánistánu a Sýrii stály biliony dolarů. a miliony životů. Sýrie byla zpustošena 12letou zástupnou válkou NATO, která stála více než 500 000 životů a vysídlila přes 10 milionů lidí.
Mnoho syrských uprchlíků, kteří uprchli ze Sýrie, aby si zachránili život, a dnes žijí v chudobě v jižním Turecku, bylo po zemětřesení ponecháno svému osudu.
Desítky států NATO učinily symbolická prohlášení o zaslání pomoci svému spojenci v NATO Turecku, přičemž do značné míry ignorují oběti stejné katastrofy v Sýrii, která zůstává pod ochromujícím americkým sankčním režimem, který jejímu obyvatelstvu odepírá přístup k lékařským a dalším zdrojům, které zoufale potřebuje k tomu nikoli pouze čelit současné katastrofě, ale i udržovat každodenní život.
Ve skutečnosti jsou vůdci imperialistických vlád, kteří pokrytecky kondolují obětem zemětřesení, primárně odpovědní za válku v Sýrii a katastrofální plýtvání společenským bohatstvím na válku, spíše než na veřejné zdraví a bezpečnost.
Všechny hlavní sociální problémy dneška, včetně odvrácení přírodních katastrof, jsou svou povahou globálními problémy, které vyžadují sociálně koordinované řešení. Soukromé ziskové zájmy buržoazie a rozdělení světa na soupeřící národní státy však stojí v cestě jakékoli pokrokové reakci. To je důvod, proč neexistuje žádná celosvětová vědecká odpověď na pandemii COVID-19 nebo na globální změnu klimatu.
Místo toho imperialistické mocnosti, jejichž zločinná politika „nechat to roztrhat“ ohledně pandemie COVID-19 vedla k úmrtí více než 21 milionů lidí na celém světě, nyní ohrožují celé lidstvo třetí světovou válkou tím, že eskalují svou válku proti Rusku na Ukrajině.
Překážku plánovité, racionální reakce na naléhavé sociální problémy lze odstranit pouze frontálním útokem mezinárodní dělnické třídy na moc a bohatství vládnoucí třídy, čímž se soukromý zisk podřídí sociální potřebě. Devastace včerejších zemětřesení, které se dalo předejít, znovu ukázala naléhavou nutnost nahradit kapitalismus spravedlivějším systémem.
Připravila redakce KOMINTERNet-Dialogu.
Uzávěrka 9. 2. 2023 ve 20:00.