Zdravotníci a vědci přivítali zprávu, že tři dávky vakcíny Pfizer účinně působí proti variantě Omicron Covid-19, s nadějnou opatrností. Zprávy naznačují, že Omicron je nakažlivější, ale méně smrtící než varianta Delta.
Ale obrovské množství neočkovaných lidí ve velké části světa a odmítačů očkování v USA je živnou půdou pro šíření variant, z nichž některé jsou možná nebezpečnější, a jejich přenos. V USA je v důsledku Bidenovy vlády a demokratické státní politiky plně očkováno přes 60 % populace. Neočkovaní jsou zodpovědní za více než 90 % nejnovějšího nárůstu infekcí Covid-19, což opět zatěžuje systém zdravotní péče až k prasknutí. Přerušení řetězce přenosu pomocí globálního očkování je pro ukončení pandemie zásadní.
Zdravotníci začali s podáváním prvních vakcín Covid-19 před rokem. Přibližně polovina světové populace dnes dostala alespoň jednu dávku. Vědci si myslí, že k ovládnutí viru musí být plně očkováno asi 70 % světové populace. V nízkopříjmových zemích je však zatím očkováno jen 8 procent lidí, přestože bohatší země s očkováním postupují.
Existence „vakcinačního apartheidu“ pandemii zbytečně prodlužuje. Dva viníci jsou primárně zodpovědní za globální vakcinační nespravedlnost a pásy neočkovaných a z toho plynoucí infekce a úmrtí.
Prvním je farmaceutický průmysl a vlády rozvinutých zemí globálního Severu, které nemorálně chrání firemní patenty a potažmo průmyslové megazisky. Pfizer, BioNTech a Moderna mají za vteřinu zisk tisíc dolarů, tedy 34 miliard dolarů zisku před zdaněním.
Přestože na vývoj vakcín získaly vládní finance, úspěšně znemožnily Světové obchodní organizaci udělit výjimku z dohody TRIPS, která by umožnila převod patentových práv na „recept“ vakcíny a výrobní technologii, aby se výroba mohla uskutečnit v celém rozvojovém světě.
Big Pharma dává přednost ziskům před lidmi tím, že uměle omezuje dodávky a odmítá globálně rozjet výrobu, čímž odhaluje dravou povahu globálního kapitalismu. Lidová vakcinační aliance odhadla, že kvůli monopolu farmaceutických firem byly náklady na vakcíny pětkrát vyšší, než bylo nutné.
Winnie Byanyimová, výkonná ředitelka UNAIDS, už v lednu 2021 varovala: „Jsme svědky vakcinačního apartheidu, který slouží pouze zájmům mocných a ziskových farmaceutických korporací a zároveň nás stojí nejrychlejší a nejméně škodlivou cestu z této krize.“
Téměř o rok později se změnilo jen málo. Sliby bohatých zemí, že nízkopříjmovým zemím prostřednictvím systému COVAX v rámci OSN darují dvě miliardy dávek, dosud činily jen 25 % tohoto cíle. Podle Iniciativy za zdravotnickou spravedlnost v Jihoafrické republice splnily bohaté země jen 20 % darovacích slibů.
„Bohaté státy a korporace ostudně neplní své sliby a zároveň blokují skutečné řešení: zajištění, aby rozvojové země měly možnost vyrobit si vlastní vakcíny,“ uvedla Byanyimová v říjnu.
„Je bolestně jasné, že rozvojový svět se nemůže spoléhat na štědrost a dobročinnost bohatých států a farmaceutických společností a statisíce lidí v důsledku toho na COVID-19 umírají. Tohle je víc než otřesné,” řekla.
Druhým viníkem blokování očkování je Republikánská strana, krajně pravicová a fašistická hnutí na celém světě a jejich masivní dezinformační stroje, které spřádají divoké a šílené konspirační teorie a šarlatánské léčebné metody. Sabotují vakcínu a maskují mandáty, včetně pracovišť a škol, sociálního distancování a dalších opatření v oblasti veřejného zdraví k ukončení pandemie, zejména ve státech a u soudů, jimž dominují.
GOP (Great Old Party, tradiční označení Republikánů; pozn. překl.) upřednostňuje šíření Covid-19, počínaje jejich příznivci, a fandí Bidenově administrativě, aby se jí nepodařilo virus potlačit. Je jim jedno, kolik těl se nahromadí, pokud to napomůže jejich návratu k moci. Jejich odpor se mění v nebezpečný zákaz imunizace, včetně spalniček, obrny, příušnic a zarděnek.
Nejprve rozeznat Omicron
Jihoafričtí vědci jako první identifikovali variantu Omicron, nyní dominantní kmen Covid-19 v Jižní Africe ve srovnání s variantou Delta. Mnohé bohatší země, místo aby se zavázaly zvýšit dostupnost vakcín, zareagovaly zavedením cestovních omezení pro Jihoafrickou republiku, čímž zemi v podstatě ekonomicky potrestaly za to, že světu poskytuje veřejnou zdravotní službu.
Kromě toho vědci a představitelé veřejného zdravotnictví považují omezení cestování za neúčinné a příliš pozdě. Případy varianty Omicron nahlásilo přes 20 zemí a téměř polovina států USA.
Zdravotníci v Jižní Africe odhadují, že Covid-19 nakazil asi 30 % populace. Obávají se jejího dopadu na 8 milionů lidí žijících s HIV. Virus Covid-19 se nejlépe replikuje u hostitelů s oslabeným imunitním systémem. V případě užití antivirotik HIV virus Covid-19 účinně potlačí. Pokud však někdo HIV pozitivní neužívá antivirotika nebo není známo, že by byl HIV pozitivní, může Covid-19 zůstat v těle mnoho měsíců a mnohokrát zmutovat.
V současné době je očkováno pouze sedm procent africké populace. Zatímco zdravotníci v rozvinutém světě aplikují 133 dávek vakcín na každých 100 lidí, v nízkopříjmových zemích se aplikují pouze čtyři dávky na každých 100 lidí. Dokud bude existovat takový strohý vakcinační apartheid, budou vznikat nové varianty.
„Jak čelíme stále se vyvíjejícím variantám a dalším novým virům, které se mohou objevit, vakcíny mRNA (jednovláknová nukleová kyselina; pozn. překl.) nabízejí velkou životní výhodu. Kdyby se jen Moderna a Pfizer-BioNTech o tuto technologii podělily se zbytkem světa,“ řekl Alain Alsalhani, farmaceut očkovacích látek a speciálních projektů Lékařů bez hranic. „Naštěstí je technologie mRNA vakcín Moderna a Pfizer-BioNTech vhodná pro rychlou reakci na virové varianty, pokud je třeba.“
Organizace Lékaři bez hranic identifikovala na celém kontinentu sedm výrobců, kteří by mohli vakcínu proti mRNA okamžitě vyrobit, pokud by dostali „recept“.
A pandemie se pravděpodobně stává endemickou, což znamená, že lidé budou muset dostávat pravidelná očkování, jako je každoroční očkování proti chřipce, kvůli novým variantám. Je v zájmu každého člověka, bez ohledu na to, kde žije, dosáhnout co nejrychleji globální vakcinace.
Řešení vakcinačního apartheidu a prolomení farmaceutického monopolu firem může ležet jinde. Čína, která hlásí méně než 5000 úmrtí na Covid-19, vyvinula několik vakcín, i když nejsou tak účinné jako vakcíny Pfizer nebo Moderna. Do října Čína vyrobila víc vakcín než zbytek světa dohromady.
Na Fóru o čínsko-africké spolupráci (FOCAC) koncem listopadu vyzval čínský prezident Si Ťin-pching k větší solidaritě, aby pandemii porazili. „Abychom pomohli [Africké unii] dosáhnout cíle očkovat do roku 2022 60 procent africké populace, oznamuji, že Čína poskytne Africe další miliardu dávek vakcín,“ řekl Si. „Kromě toho Čína uskuteční 10 lékařských a zdravotnických projektů pro africké země a vyšle do Afriky 1500 zdravotníků a odborníků veřejného zdraví.“
A kubánský farmaceutický průmysl vyvinul nejméně dvě vakcíny založené na proteinové technologii. To je důležité, protože na rozdíl od vakcín na bázi mRNA nepotřebují být skladovány při extrémních teplotách, což umožňuje snadnější distribuci po rozvojovém světě.
Jedna Kubánská vakcína, Soberna, je v klinických studiích účinná z 92 %. K poslednímu měsíci dostalo alespoň jednu dávku vakcíny 89 % kubánské populace, včetně dětí mladších dvou let, a 78 % kubánské populace je plně očkováno. Kuba vede v počtu očkovaných ve všech ostatních nízkopříjmových zemích a je šestá na světě před USA. Kubánská vláda má dohody s Vietnamem, Venezuelou, Íránem, Sýrií a Nigérií o zajištění vakcín.
(Už jsem to někde zdůrazňoval, ale pokládám za důležité zdůrazňovat zas a znovu, že Kuba, na rozdíl od ostatních podílejících se se na vývoji vakcín proti covidu, vyvinula nejprve tak slabou, aby byla vhodná pro malé děti, a až teprve potom vakcíny zesilovala; pozn. překl.)
Mezitím stále roste tlak na společnosti Moderna a Pfizer-BioNTech, aby sdílely technologii vakcín. Celosvětová solidarita a globální očkování jsou jedinými způsoby, jak pandemii ukončit.
9. prosince 2021 JOHN BACHTELL
Autor článku je vydavatel týdeníku People’s World. V letech 2014-2019 byl předsedou KS USA.