Skip to content

Některé hlasy nemůžeš umlčet

Dne 3. dubna zemřela známá talentovaná turecká zpěvačka Helin Bölek ze skupiny  GRUP YURUM. Helin zemřela 288. den protestní hladovky. 

Společně s dalším členem skupiny  İbrahimem Gökçekem zahájili hladovku  na protest proti perzekucím Erdoganovy vlády, proti zatýkání a věznění členů skupiny Grup Yurum. 

Minulý měsíc vtrhly policejní síly do bytu Gökçeka a Bolekové v Istanbulu a zatkli je s cílem umístit je v nemocnici, kde by se museli podrobit násilné aplikaci výživy. K tomu došlo a byli krmeni proti své vůli formou, kterou nelze popsat jinak než mučení.  Helin opět odmítla spolupracovat a 11. března se vrátila domů, kde také 3. dubna zemřela.

Helin Bölek vážila necelých 40 kg a ani přes stav své tělesné schránky nepřestala držet hladovku s požadavkem, aby byli propuštěni i ostatní členové skupiny a aby je turecký stát přestal pronásledovat. 

Zpráva o smrti Helin Bölek byla zveřejněna nejenom na sociálních sítích, ale také v médiích po celém světě včetně Washington Post.  

Helin položila život za to, aby mohla zpívat svobodně bez vězení, pronásledování a mučení. Její mrtvé tělo je zosobněním výkřiku třídního boje na celém světě. Její hlas byl hlasem vykořisťovaných, pracujících, mladých, žen, uprchlíků, politických vězňů, antiimperialistů, antifašistů, internacionalistů a pokrokových umělců celého světa. 

Až do posledních chvil svého života se nepodřídila ani těm nejkrutějším metodám buržoazního státu, stejně tak jako nebylo dosud umlčeno dělnické hnutí a touha lidí po společnosti bez vykořisťování, útisku, násilí a bídy.

Skupina Grup Yurum léta bojuje prostřednictvím hudby proti nespravedlnosti a krutosti erdoganovského režimu. Tvoří, informují, vychovávají, rozšiřují řady pokrokových lidí. Jejich písničky spojují ty, kteří odporují totalitní buržoazní vládě a jejím metodám. 

Skupina byla založena v roce 1985 a je terčem politické perzekuce od prvních let své existence, protože se důsledně vyjadřuje proti veškerým formám omezování svobody, proti násilí a tmářství. V roce 2013 bylo 5 členů skupiny zatčeno za politické aktivity. Situace se opakovala v roce 2016. Tehdy vtrhla policie do studia, kde skupina zkoušela, pozatýkala její členy a roztloukla hudební nástroje. V roce 2017 vyšlo album, které proslavil hlavně jeho přebal, na kterém byly zdemolované hudební nástroje. V únoru 2018 byla na několik členů skupiny vypsána odměna 300.000 tureckých lir za hlavu. 

Několik členů skupiny je dosud v tureckých vězeních. 

Jak by možná řekl Helinin krajan Nazim Hikmet, zpěvačka s námi nebude, až „tmy zrodí světlo“, „až budeme cestovat po tom nejkrásnějším moři“, ale určitě s námi bude její hlas a její písně.    

 

 

Věra Klontza-Jaklová, Manolis Klontzas