Stále narůstá počet zjištěných obětí záplav v Libyi, zasažené 10. září bouří Daniel, která předtím zasáhla Turecko, Řecko a Bulharsko a vyžádala si i zde několik lidských obětí.
V Libyi přesáhl počet obětí 11 tisíc. Jak upozorňují přední tiskové agentury, kromě síly přírodních živlů zde sehrálo roli zhroucení libyjského státu po pádu pseudosocialistického diktátora Kaddáfího v roce 2011 a následné občanské válce a ozbrojených bojích probíhajících s přestávkami až do současnosti. (Vojenská intervence Francie, Spojeného království a USA v roce 2011 je ovšem opomíjena.)
Katarská Al-Džazíra uvádí, že velký počet obětí způsobily protržené přehrady, vybudované Jugoslávií v 70. letech a ponechané od roku 2002 bez údržby. V důsledku zhroucení státu nefungovala ani další potřebná infrastruktura, ani systém meteorologického varování. Kromě toho po léta nikdo neřídí a nereguluje zástavbu, vznikající živelně i ve velmi ohrožených záplavových oblastech. Před bouří nebyla provedena evakuace, ale naopak byl vydán zákaz vycházení.
Je zjevné a pochopitelné, že přímořské evropské země čelí podobným přírodním katastrofám podstatně lépe, stojí však za pozornost, že se s nimi poměrně dobře vyrovnávají i historicky zaostalejší a méně rozvinuté země jako Čína, KLDR, Vietnam, Laos a Kuba, kde je státní moc a veřejná správa podstatně lépe organizována (přes všechny problémy jejich svérázných „modelů socialismu“). I přes těžké následky přírodních katastrof a poměrně husté zalidnění zasažených oblastí zde bývá počet obětí zpravidla jednociferný nebo maximálně v řádech desítek.
Redakce