Konečné usnesení Strany práce Rakouska (Partei der Arbeit Österreichs, PDA): „Pozice PDA k Čínské lidové republice a Čínské komunistické straně“, Vídeň, 16. listopadu 2024:
Jako výsledek stranické konference 16. listopadu 2024 uvádí strana práce Rakouska své stanovisko v následujících bodech:
V Čínské lidové republice je velká část výrobních prostředků ve vlastnictví státu a půda je téměř zcela vlastněna státem. Existuje však také značné množství soukromého kapitálu, jehož podíl neustále roste.
Oba sektory využívají trh práce, na kterém se nakoupí práce, aby ji využily, produkovaly nadhodnotu, a tak vytvořili zisk – to se vztahuje zejména na výrobu, IT a nemovitosti. Existuje kapitálový trh, na kterém se obchoduje s akciemi, společnostmi a půjčkami. Řada důležitých čínských bank byla minimálně částečně privatizována. Toto jsou výsledky „reformní a otevřené politiky“ aplikované od konce 70. let a vstřícné k tržní ekonomice, privatizaci a liberalizaci. Čínská ekonomika je dnes založena na kapitalistických produkčních vztazích, na státním a soukromém kapitalistickém vlastnictví a kapitalistických mzdách.
V souladu s tím je čínská dělnická třída svědkem kapitalistické sociální formace: kromě pracovníků a rolníků se objevila buržoazie a velký podnik, skutečný monopolní kapitál. Pouze v USA najdete více miliardářů a milionářů než v Číně. Propast mezi bohatými a chudými je obrovská a stále roste v souladu s kapitalistickými akumulačními podmínkami. Také mezinárodně se čínský monopol a finanční kapitál již dávno stali globálním hráčem, pokud jde o hnutí a obchod se zbožím a kapitálem, týkající se zdrojů a dopravních cest – v tomto ohledu Čína vážně zpochybňuje imperialistické hegemonní postavení USA. Její mezinárodní politický a ekonomický vliv roste, řada zemí je závislá na Číně v rozhodujících aspektech a zároveň vyvíjí úsilí o vytvoření imperialistických aliančních struktur.
Je jasné, že v Číně převládají kapitalistické výrobní vztahy, a není důvod předpokládat, že by se to mohlo změnit. Naopak není rozpoznatelná „socialistická orientace“, jak tvrdí čínská komunistická strana. Pohádka tržního socialismu neexistuje. Vypráví se o ní jako o „socialismu s čínskými charakteristikami“. To zjevně není socialismus se socialistickými charakteristikami, ale je to ideologický vynález, který má obcházet nebo ospravedlnit revizionismus a poté všudypřítomný skutečný kapitalismus. To zase ukazuje, že vedení KS Číny a nové ekonomické „elity“ jsou vzájemně propojeny. Strana není revoluční stranou pracujících ani stranou socialistické výstavby, ale nástrojem moci monopolního kapitálu. Marxismus, leninismus a myšlenky Maa už dávno přestaly hrát roli a jsou zneužívány pouze jako rétorické fíkové listy.
Pozice rakouské strany lze shrnout takto:
V Číně převládají kapitalistické výrobní vztahy. Hospodářská síla spočívá ve velkém podnikání, dělnická třída je využívána.
Čínská lidová republika nevyniká socialistickou orientaci. „Socialismus s čínskými charakteristikami“ není socialismus.
KS Číny již není komunistickou stranou ve své podstatě. Spravuje a prosazuje kapitalistický rozvoj a je (státním) politickým nástrojem kapitálu.
Zdroj: In defence of communism
Vybrala, přeložila a upravila redakce Kolektivu pro práci, kulturu a vědu