Včerejší den, 22. březen, byl Světovou odborovou federací vyhlášen za Světový den vody. Příslušné prohlášení přinášíme v samostatném článku.
6. března si připomínáme Mezinárodní den nezaměstnanosti. Nezaměstnaní dělníci po staletí nesli jizvy třídní války. Od vzestupu kapitalismu v 16. století vládnoucí třídy přistupují k nezaměstnanosti ne jako k sociálnímu problému, který je třeba řešit, ale jako ke zbrani, kterou je třeba se ohánět proti dělnické třídě.
O válce na Ukrajině koluje spousta zpráv, často protichůdných a obtížně, pokud vůbec, ověřitelných. Mírové hnutí v Evropě i jinde sice váhavě, ale vytrvale sílí – zastavte palbu! Bezpodmínečně a ihned. Příklady z dějin ukazují, že to možné je.
Kromě války na Ukrajině zmítá světem stávkové hnutí. Pro povzbuzení: Britský dopravní svaz RMT dosáhl po dlouhém boji vítězství s požadavkem na zvýšení příjmů pracovníků železničářské sítě. Méně placeným pracovníkům byl zvýšen příjem o 12,5 %, železničním pracovníkům s nejvyššími příjmy o 10,3 %. V období inflace to je nutnost k zachování jejich kupní síly, potažmo životní úrovně.
Stávky ve Francii proti důchodové reformě, která je poněkud překvapivě v neprospěch pracujících i důchodců, pokračují – nejbližší je vyhlášená na 23. března.
Popeláři v Kodani vstoupili 22. března do stávky na protest proti návrhu na prodloužení pracovní doby a omezení práv.
V Řecku, kromě demonstrací za sociální požadavky, proběhl protest proti privatizaci vodního hospodářství. Asi by bylo namístě připomenout, že ačkoli se Evropská unie snaží sjednotit kdeco, péče o vodu má v členských státech různá pravidla – v Irské republice je voda zdarma, vodné i stočné hradí stát. V České republice je péče o vodu nejen v soukromých rukou, situace je horší – provádějí ji soukromé zahraniční firmy, což nejen zvyšuje cenu, ale způsobuje i rozsáhlý únik kapitálu do zahraničí. Vláda tento problém řeší škrty, naposledy snížením valorizace penzí a omezením státních finančních příspěvků.
Japonská Národní konfederace odborových svazů (Zenroren) a Smíšený výbor lidového boje předaly 2. března v budově kanceláře členů dolní komory opozičním stranickým zákonodárcům 148 130 podpisů požadujících celonárodní plošnou minimální mzdu.
Předložení podpisů bylo součástí akčního dne s řadou akcí, shromáždění a demonstrací, které se konaly zejména v tokijské vládní čtvrti Kasumigaseki a požadovaly zvýšení mezd o 10 % a zavedení celonárodního jednotného systému minimální mzdy.
Členové Japonského národního svazu nemocničních pracovníků (Zen-iro), kteří pracují především v nemocnicích spravovaných Národní nemocniční organizací (začleněná správní agentura), 9. března zahájili stávku ve 140 nemocnicích po celé zemi a snažili se o podstatné zvýšení mezd a zvýšení počtu zaměstnanců.
Zaměstnanci národních nemocnic poprvé uspořádali celostátní stávku poté, co byla jejich pracoviště začleněna do systému nezávislých administrativních korporací.
V tokijském lékařském středisku Národní nemocniční organizace, kde výpadek 100 zdravotních sester představoval vážný problém, odboráři uspořádali hodinový pochod.
Jižní Korea – snaha prodloužit pracovní týden
Jihokorejská konzervativní vláda navrhla prodloužit pracovní týden z 52 hodin na neuvěřitelných 69. Intenzivní odpor ze strany mladších pracujících v Jižní Koreji – poté, co vláda navrhla 69hodinový pracovní týden – vyvolal dramatický zvrat. Tento krok, který měl být zaveden již v červenci, vyvolal protesty odborů a zaměstnanců, přičemž mladší pracující tvrdili, že by to zničilo rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a ohrozilo jejich zdraví.
Protesty především mladých lidí pod 40 let věku však donutily prezidenta Jun Suk-jola nařídit vládním agenturám, aby opatření přehodnotily.
Krátce z různých koutů světa:
SRBSKO: Srbové na území Kosova-Metochie se před 19 lety, ve dnech 17. až 19. března 2004, stali terčem pogromu. Byl to druhý největší pogrom Srbů v provincii, který utrpěli v rukou etnických Albánců po ukončení agrese NATO v roce 1999 na Srbsko, tehdy součást Svazové republiky Jugoslávie. Předtím bylo z Kosova-Metochie v červnu 1999 za přítomnosti mezinárodních jednotek vyhnáno přibližně čtvrt milionu Srbů a dalších nealbánských obyvatel.
SÚDÁN: Vojenští vůdci a prodemokratické síly v Súdánu přislíbili, že 11. dubna začnou sestavovat novou přechodnou vládu pod vedením civilistů, uvedl v neděli mluvčí obou stran.
Chálid Umar řekl, že konečné politické urovnání, které bylo poprvé dohodnuto loni v prosinci, bude sepsáno 1. dubna. Nová přechodná ústava bude podepsána o několik dní později, řekl.
THAJSKO: 19. března byl vládním dekretem rozpuštěn thajský parlament, což připravilo půdu pro květnové všeobecné volby, které mají potenciál snížit vliv armády v politice.
Rozpuštění, jen několik dní před koncem čtyřletého funkčního období Sněmovny reprezentantů, inicioval premiér Prayuth Chan-ocha, který v hlasování předběžně stanoveném na 7. května usiluje o nový mandát.
NOVÝ ZÉLAND: Novozélandská ministryně zahraničí Nanaia Mahuta navštíví tento týden v Pekingu svůj protějšek Čchin Kanga v rámci první cesty novozélandského ministra do Číny po čtyřech letech, uvedli v pondělí oficiální činitelé.
„Čína je nedílnou součástí hospodářského oživení Nového Zélandu, ale naše vztahy jsou daleko širší a zahrnují kulturní, vzdělávací a sportovní vazby,“ řekla paní Mahuta.
Čína je největším obchodním partnerem Nového Zélandu a novozélandští vývozci spoléhají na Čínu, pokud jde o nákup mléčných výrobků a dalšího zemědělského zboží.
SOMÁLSKO: Nová zpráva uvádí, že během rekordně dlouhého loňského sucha zemřelo v Somálsku odhadem 43 000 lidí; polovina z nich byly děti. Očekává se, že v prvním pololetí letošního roku zemře dalších nejméně 18 000 lidí, nebude-li poskytnuta humanitární pomoc.
SPOJENÉ STÁTY: Donald Trump 18. března tvrdil, že mu hrozí bezprostřední zatčení, a vyzval své stoupence, aby protestovali, když velká newyorská porota vyšetřuje platby za mlčení ženě, která tvrdí, že měla s bývalým prezidentem sexuální styky. Trumpův právník a mluvčí však uvedl, že ze strany prokurátorů k žádné komunikaci nedošlo.
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech se v únoru zvedla o 0,2 % na 3,6 %, přestože podniky tvrdily, že tento měsíc vytvořily čistý počet 265 000 nových pracovních míst, z toho 245 000 ve službách. Vlády jednotlivých států tvrdily, že jim přibylo také 46 000 pracovníků.
Všechny tyto nové pracovní pozice v sektoru služeb však mají jedno úskalí: Největší zisk – bary a restaurace, kde přibylo 64 900 pracovních míst – stále platí ze všech nejhůř. Zaměstnanci tam dostávali 535,17 dolaru týdně v mediánu platu, což je o 4,70 dolaru méně než v lednu. Medián je bod, kdy polovina z 12,23 milionu pracovníků v sektoru vydělává více a polovina méně.
Počet nezaměstnaných se zvýšil o 242 000 na 5,936 milionu, oznámil Úřad statistiky práce. Háček je v oficiální míře nezaměstnanosti a čísla nepočítají lidi, kteří pracují na částečný úvazek, protože nemohou najít nic jiného, nebo kteří přestali hledat a v demotivaci odešli z pracovního procesu.
EKVÁDOR: Jihem Ekvádoru a severem Peru otřáslo 19. března silné zemětřesení, které zabilo nejméně 15 lidí, další uvěznilo pod sutinami a vyslalo záchranné týmy do ulic posetých troskami a spadlým elektrickým kabelem. Americká geologická služba ohlásila zemětřesení o síle asi 6,8 stupně s epicentrem těsně u pobřeží Tichého oceánu.
PÁKISTÁN: Policie v hlavním městě Islámábádu vznesla 20. března obvinění proti bývalému premiérovi Imranu Chánovi, 17 jeho spolupracovníkům a desítkám stoupenců, a obvinila je z terorismu a několika dalších trestných činů. Chánovi následovníci se před soudem v Islámábádu střetli s policií, kde se měl bývalý premiér objevit v korupční kauze.
KUBA: V neděli 26. března proběhnou na Kubě parlamentní volby.
28. února se v Minsku sešla představitelka běloruského ministerstva zahraničí s kubánským velvyslancem v Bělorusku a se zástupkyní kubánského ministra zdravotnictví k jednání o vzájemné spolupráci na poli zdravotnictví. Nějaká forma spolupráce tu existuje už 15 let, delegace jednaly o jejím rozšíření. Je zájem vyrábět v Bělorusku kubánská léčiva a společně vzdělávat lékaře z obou zemí, a to jak v Havaně, tak v Minsku.
OSN: Premiérský orgán OSN, bojující za rovnost žen a mužů, vyzval o víkendu k rozsáhlému úsilí o překlenutí propasti mezi muži a ženami v dnešním světě řízeném technologiemi a vyzval k nulové toleranci pohlavně podmíněného násilí a obtěžování na internetu. Komise pro postavení žen ve zprávě doporučila výrazné zvýšení investic veřejného i soukromého sektoru k překlenutí pohlavní digitální propasti.
Připravila redakce KOMINTERNet-Dialogu.
Uzávěrka 23. 3. 2023 ve 20:00.