Skip to content

Kdo koho napadá? Síly USA  už jsou ve východní Evropě

Zatímco přední sdělovací prostředky v USA, konzervativní i liberální, jsou všechna na hraně očekávání ruské „invaze“ na Ukrajinu, ignorují skutečnost, že USA už „napadly“ nejen Ukrajinu, ale i řadu dalších zemí v regionu.

Bidenův Bílý dům v pondělí odhalil, že na cestě do východní Evropy by mohlo být až 50 000 amerických vojáků spolu s bojovými letouny, tanky a raketami, a v úterý ráno oznámil, že 8 500 amerických vojáků je teď ve „vysoké pohotovosti“ kvůli rozmístění v oblasti. S těmito oznámeními však nepadla žádná zmínka o tom, že ve východní Evropě jsou již rozmístěny tisíce amerických vojáků a spousta útočných amerických zbraní, mnoho z nich rozmístěno přímo podél hranic Ruské federace.

Nasazení vlastních jednotek a zbraní na východ Evropy už pod tlakem USA a NATO oznámily Francie, Dánsko a Nizozemsko.

Polsko, dříve člen Varšavské smlouvy vedené Sověty, má již uvnitř svých hranic rozmístěno  kolem 5 000 amerických vojáků, nemluvě o množství amerických zbraní tato rozmístění doprovázejících. Podobný počet amerických vojáků a zbraní je rozmístěn v pobaltských státech Litvě, Lotyšsku a Estonsku. Uspořádali a pokračují v manévrech poblíž ruských hranic.

Americké jednotky v počtu přinejmenším stovek vojáků jsou rozmístěny uvnitř Ukrajiny, kolem města Lvov, kde prý „radí“ ukrajinským jednotkám. Ačkoli je známo, že americké jednotky jsou již uvnitř Ukrajiny, počet, který by mohl být umístěn ve východní části země poblíž odštěpeneckých oblastí Doněcka a Luganska, osídlených převážně etnickými Rusy, je nejasný. Obrovské množství ukrajinských vojáků, z nichž mnozí jsou členy fašistických organizací, se již účastní pravidelných bojů podél hranic etnicky ruských oblastí.

Americká vojenská letadla létají uvnitř Ukrajiny a křižují oblohu nad touto zemí v nebezpečné hře. V ukrajinském vzdušném prostoru a poblíž ruského vzdušného prostoru podél hranic létají také americká špionážní letadla, která poslouchají jakoukoli a veškerou vojenskou a jinou pozemní komunikaci. Tato letadla zatím žádný náznak toho, že Rusové zahajují pozemní invazi na Ukrajinu, nezachytila. Existenci špionážních letadel a práci, kterou vykonávají, připustily v pondělí dokonce i New York Times, důsledný zastánce válečné hysterie nad Ukrajinou.

Dalším válečným krokem je, že Spojené státy, Velká Británie a Kanada vykázaly personál ze svých velvyslanectví v Kyjevě. Samotná ukrajinská vláda se proti tomuto kroku ohradila a označila ho za „předčasný“. Ukrajinci tvrdí, že ve skutečnosti nedošlo k žádné změně bezpečnostní situace, které čelí od loňského dubna, kdy jsou na ruském území podél hranic rozmístěny ruské jednotky.

Spojené státy, Velká Británie a Kanada dalším válečným krokem vykázaly personál ze svých velvyslanectví v Kyjevě. Samotná ukrajinská vláda se proti tomuto kroku ohradila a označila ho za „předčasný“. Ukrajinci tvrdí, že ve skutečnosti nedošlo k žádné změně bezpečnostní situace, které čelí od loňského dubna, kdy na ruském území podél hranic byly rozmístěny ruské jednotky.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v pondělí v parlamentu prohlásil, že „není důvod se domnívat“, že se Rusko připravuje k invazi bezprostředně. Prohlásil, že neexistují žádné známky toho, že by ruské jednotky vytvořily to, co nazval „bojovou skupinou“, jež by mohla překročit hranice násilím. „Nebojte se, dobře se vyspěte,“ řekl Ukrajincům. „Není třeba mít sbalené kufry.“

Reportér MSNBC Matt Bradley v pondělní reportáži (24. ledna) z Kyjeva popsal město, kde se zdálo, že všichni jdou jako obvykle za svými povinnostmi, nakupují, chodí do školy a dojíždějí do práce. Dokonce poznamenal, že veřejnost si myslí, že k invazi z Ruska nedojde a že spory jsou vinou USA a NATO. Tato depeše v pondělí v devět ráno byla poslední podobná, která přišla od Bradleyho. Nepředložil žádné další zprávy týkající se reakcí veřejnosti v Kyjevě.

Zatímco USA prostřednictvím NATO brojí o rostoucí ruské „agresi“, odklání se od skutečnosti, že to jsou USA, kdo má a zvyšuje množství vojáků téměř všude ve východní Evropě, včetně Ukrajiny. USA se snaží utajit, že podél ruských hranic budují obrovské potenciálně útočné vojenské síly.

Mezitím jsou k podpoře válečné hysterie vyzýváni zastánci takzvané „demokracie“. Gary Kasparov, někdejší mistr světa v šachu a novodobý samozvaný bojovník za demokracii, kritizoval v úterním televizním rozhovoru Bidena slovy: „Bylo by lepší, kdyby se prezidentem stal [americký ministr zahraničí] Anthony Blinken.“ Blinken byl během této krize samozřejmě ještě více jestřábí než Biden.

Kasparov řekl, že by USA měly posílat ještě více zbraní než dosud, a zaútočil na Německo, že je „zkorumpovanou“ zemí kvůli své ochotě nakupovat zemní plyn z Ruska. Německo během svého přechodu na čistou energii demontuje své jaderné elektrárny a používá zemní plyn. Z tohoto důvodu nebylo ochotno uzavřít vztahy s Ruskem.

Váleční jestřábi nepřestávají bubnovat, a tak musí přijít ještě větší tlak na diplomacii. Ukrajina je velmi zkorumpovaná entita řízená převážně antidemokratickými a fašistickými silami. Kdyby Evropská unie brala svou vlastní ústavu podporující lidská práva vážně, neměla by Ukrajina nárok na členství ve skupině. NATO samozřejmě počítalo s fašistickými režimy jako členy už dříve, například s diktaturou Antónia de Oliveiry Salazara v Portugalsku, jež v roce 1949 patřilo mezi zakládající členy vojenské aliance.

Zdá se, že v tomto konfliktu brání Ukrajině ve vstupu do NATO rozhodující faktor Ruska, jež chce sliby, že Spojené státy nikdy na svých hranicích, zejména na Ukrajině, nepoloží útočné vojenské zbraně. Umístění takových zbraní tam by odřízlo jakoukoliv možnost diplomacie a Rusové by pravděpodobně měli pocit, že nemají jinou možnost než zasáhnout.

Kdybychom v USA nejednali se zahraničněpolitickým zřízením ovládaným Pentagonem a nebezpečným vojensko-průmyslovým komplexem, bylo by více než dost důvodů pro diplomacii místo pro válku.

 

John Wojcik

27. ledna 2022

 

John Wojcik je šéfredaktor People’s World (týdeníku KS USA; pozn. překl.). Přidal se k týmu jako redaktor o věcech pracujících v květnu 2007 , když předtím pracoval jako porcovač masa v severním New Jersey, kde byl odborářským důvěrníkem a členem výboru svazu UFCW pro vyjednávání smluv  a odborářským aktivistou v kampani k získání podpory veřejnosti pro pracovníky Wal-Martu. V 70. a 80. letech byl zpravodajem o politické činnosti pro list Daily World, předchůdce týdeníku People’s World, a podílel se na volební politice v newyorském Brooklynu.

 

z http://www.intrepidreport.com přeložil Vladimír Sedláček