Ráno 18. Azaru [neděle 8. prosince] světová média informovala o pádu baasistické vlády vedené Bašárem al-Assadem v Sýrii jako o své hlavní zpravodajské novince, 11 dní po zahájení ofenzivy v zemi takfírskými teroristickými silami „Hayat Tahrir al-Sham“ [HTS].
Zpráva o pádu vlády Bašára al-Asada, kterou imperialistické země vřele přivítaly, znamená zcela novou fázi a překreslení politické krajiny na Blízkém východě. Tato událost, která byla zorganizovaná jasným a přímým zásahem vojenských sil Turecka a Izraele s podporou imperialistických zemí, by měla být považována za součást strategie amerického imperialismu rozšířit svou hegemonii na region Blízkého východu.
Podle zpráv v mezinárodních médiích se minulý týden po eskalaci útoků teroristických skupin přidružených k HTS a po pádu velkých měst v severní Sýrii vlády Ruska a Íránské islámské republiky rozhodly stáhnout své vojenské síly z misí, stejně jako občané ze země.
Síť „Euronews“ uvedla: „Sergej Lavrov oznámil, že ministři zahraničí Ruska, Turecka a Íránu se na svém setkání v Dauhá, hlavním městě Kataru, dohodli, že „nepřátelství“ v Sýrii musí být okamžitě ukončeno. Pan Lavrov zdůraznil, že Moskva si přeje být svědkem dialogu mezi syrskou vládou a tím, co považuje za „legitimní opozici“ v Sýrii, zopakoval, že islamistická povstalecká skupina Hayat Tahrir al-Sham zůstává „teroristickou“ organizací, bez ohledu na jakákoli tvrzení o změně jejího postoje. Lavrov zdůraznil, že je „nepřijatelné“ umožnit „teroristickým skupinám“ převzít kontrolu nad syrským územím.“
Íránské ministerstvo zahraničí ve své první reakci na pád Bašára al-Asada uvedlo: „Rozhodnutí o osudu Sýrie, stejně jako jakékoli rozhodování o její budoucnosti, je výhradně zodpovědností lidu této země, bez jakýchkoli destruktivních zásahů nebo vnějších vlivů.”
Podle světových zpravodajských agentur odletěl Bašár al-Asad spolu s některými svými poradci v neděli 8. prosince v ranních hodinách z mezinárodního letiště v Damašku do Ruska. A v prohlášení vydaném ruským ministerstvem zahraničí bylo oznámeno, že syrský prezident odešel poté, co rezignoval na svůj post po jednání s řadou „účastníků ozbrojeného konfliktu [v Syrské arabské republice]“ a po vydání rozkazů k mírovému předání moci. Ruské ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že se do jednání nezapojilo, ale že udržuje kontakt se „všemi syrskými opozičními skupinami“.
Dobytí Damašku, hlavního města Sýrie, nejen ukončilo více než pět desetiletí vlády rodiny Assadů v Sýrii, ale znamenalo také skutečný konec existence strany Baas [nebo existence organizovaného Baasu] na Blízkém východě. Pád vlády Bašára al-Asada, 21 let po pádu Saddáma Husajna, je jedním z nejvýznamnějších politických událostí na Blízkém východě s hlubokými a dalekosáhlými důsledky pro region. Progresivní opoziční síly v Sýrii zdůraznily, že za posledních 13 let byla Sýrie vystavena cyklům nepřetržitého násilí a ničení po celé zemi, což zbrzdilo provádění dohod i zřizování „zón deeskalace“. To vedlo k téměř úplnému „zmrazení“ konfliktu do poloviny roku 2019. Následně začala fáze ekonomické eroze, hnaná jak interně, tak externě, umocněná mezinárodními sankcemi i brutální neoliberální hospodářskou politikou a divokými domácími represemi ze strany syrské vlády.
S pádem vládnoucího režimu v Sýrii, po pokračujících krvavých útocích Izraele na Gazu a Libanon, se region Blízkého východu dostal hlouběji do hluboké mnohostranné krize. Odchod Bašára Asada ze Sýrie a předání moci teroristickým silám, které do roku 2013 působily v rámci sil napojených na ISIS a poté do roku 2016 pod velením vůdce al-Káidy Ajmána al-Zawahirího, by mohly iniciovat řada vývojů v souladu se strategickými zájmy USA, Izraele a Turecka. Je pozoruhodné, že turecká vláda oficiálně podporovala síly přidružené k HTS, zatímco izraelská média se také zmiňovala o konkrétních dohodách a společných zájmech mezi Netanjahuovou vládou a HTS.
Íránská strana Tudeh je hluboce znepokojena důsledky událostí posledních několika dní v Sýrii, které by mohly vést k větší nestabilitě a potenciálně katastrofické regionální válce s velmi reálnými globálními důsledky. Domníváme se, že vývoj v Sýrii neproběhl ve vzduchoprázdnu ani nebyl vyřazen z řady událostí, které pramenily z událostí 15. Mehr 1403 [7. října 2023], včetně těžké porážky regionální politiky Islámské republiky v Íránu [a zjevného ponižování jejích schopností] spolu s tím, co bylo uloženo jejím přidruženým silám v Gaze a Libanonu. Skutečností je, že přímé zapojení států jako Izrael a Turecko do současného vývoje nejen zhoršilo bezpečnostní situaci v regionu, ale mohlo by mít i širší dopady. Syrský lid požaduje uskutečnění národní suverenity, demokracie a sociální spravedlnosti – což extrémně reakční džihádistická a teroristická síla nemá v úmyslu ani nemá kapacitu toho dosáhnout nebo o to usilovat.
Íránská strana Tudeh podporuje všechny zodpovědné a zásadové mezinárodní výzvy ke komplexnímu politickému řešení k rozřešení syrské krize. Podporujeme také výzvu pokrokových sil regionu k okamžitému provedení rezoluce Rady bezpečnosti OSN 2254, ve které je řešení syrské krize založeno na životních zájmech syrského lidu, a znovu potvrzujeme náš dlouhodobý a neochvějný odpor k jakémukoli zásahu cizích sil.
Íránská strana Tudeh
8. prosince 2024
Zdroj: solidnet.org
Vybrala, přeložila a upravila: Redakce Kominternetu