Skip to content

Leninova popularita dosáhla rekordního maxima v den jeho 155. narozenin

Autor: Nikos Mottas

 

Letos v dubnu uplynulo 155 let od narození vůdce Velké říjnové socialistické revoluce z roku 1917 a zakladatele prvního socialistického státu na světě, Vladimira Iljiče Lenina.

 

Leninovo jméno je spojováno se dvěma dialekticky propojenými otázkami. Na jedné straně je to jeho revoluční činnost a praxe jako vůdce nejvýznamnější události 20. století – Velké říjnové socialistické revoluce. Na druhé straně je to jeho teoretické dílo, které představuje rozvoj revoluční teorie Marxe a Engelse v éře imperialismu.

 

Toto mimořádné spojení revoluční teorie a praxe činí z Lenina jedinečnou osobnost v historii, která i 101 let po své smrti zůstává „živá“ v kolektivní paměti a srdcích dělnické třídy po celém světě.

 

Navzdory vytrvalému úsilí o démonizaci Lenina ze strany buržoazních tříd, které v Rusku, na Ukrajině a v dalších bývalých sovětských republikách vzešly z rozpadu Sovětského svazu v 90. letech 20. století, jeho popularita v průběhu let roste. Probíhající imperialistická válka mezi dvěma bratrskými národy, které žily pohromadě v míru a prosperitě více než 70 let jako sovětské republiky pod SSSR, je dalším nepopiratelným důkazem katastrofální a parazitické povahy kapitalismu v jeho nejvyšší, imperialistické fázi.

 

Lenin a jeho učení o imperialismu a nutnosti socialismu jsou dnes relevantnější a aktuální než kdykoli předtím. Tři desetiletí po kapitalistické restauraci v Rusku dosahuje popularita soudruha Uljanova nových vrcholů. Podle nového průzkumu provedeného Centrem Levada, buržoazní nevládní výzkumnou organizací, se procento Rusů, kteří Leninovu roli vnímají pozitivně, výrazně zvýšilo a dosáhlo rekordní úrovně.

 

Od roku 2006, tedy během 18 let, se nárůst pozitivního hodnocení role V. I. Lenina v ruských dějinách zvýšil o 27 % – ze 40 procent v roce 2006 na 67 procent v roce 2025. Dnes více než třetina respondentů (35 %) charakterizuje Lenina jako historickou postavu, která vedla zemi na cestu „pokroku a spravedlnosti“. Není náhoda, že nejpozitivnější názory vyjadřují respondenti ve věku 55 let a více; ti, kteří žili v Sovětském svazu, a to i v letech perestrojky v 80. letech 20. století, dokáží mnohem lépe zhodnotit výhody socialistického systému.

 

Vedle Lenina se rostoucí popularitě těší i Josif Stalin, a to navzdory tónům antistalinistické propagandy. V průzkumu z roku 2019, který provedlo Levada Center, více než 50 procent (což je nejvyšší hodnota v historii) Rusů pozitivně vnímá sovětského vůdce Josifa Stalina a jeho roli v dějinách země. Je charakteristické, že podíl Rusů, kteří se ke Stalinovi staví s respektem, vzrostl o 12 procent, zatímco podíl těch, kteří vnímají sovětského vůdce lhostejně nebo negativně, se od roku 2015 téměř trojnásobně snížil. Až 70 % respondentů považuje Stalinovu roli v historii země za „spíše pozitivní“ a chválí ho za porážku nacismu v roce 1945.

 

Pozitivní názory na SSSR a sovětské vůdce – především na Lenina a Stalina – existují i v dalších bývalých sovětských republikách, včetně Arménie, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu atd., kde politika monopolního kapitalismu smetla veškerá sociální privilegia, kterých dělnická třída dosáhla během socialismu.

 

Ne, výše uvedené výsledky nejsou výsledkem abstraktní „nostalgie“ za sovětskou minulostí země. Třicet pět let od kontrarevolučního svržení SSSR a obnovení kapitalismu jsou nyní lidé schopni prakticky srovnávat minulost s přítomností; vědí, co měli, co ztratili a jak nesmírně významné byly úspěchy socialistického období. „Kapitalistický ráj“, na který čekali, nikdy nepřišel, protože žádný takový ráj neexistuje. Naopak, pád Sovětského svazu se stal začátkem nového utrpení pro lidi v Rusku a dalších bývalých sovětských republikách.

 

Pokračující rozklad kapitalismu, který plodí extrémní chudobu, sociální nerovnosti, nezaměstnanost a krvavé války, dokazuje, že socialistická transformace společnosti – cíl, kterému Lenin zasvětil celý svůj život – nejenže žije, ale vrací se do popředí jako jediný skutečně prospěšný způsob, jak mohou lidé uniknout z kapitalistického barbarství. Lenin stále žije!

 

* Nikos Mottas je šéfredaktorem časopisu Na obranu komunismu.

 

Zdroj: In defence of communism https://www.idcommunism.com/2025/05/lenins-popularity-hits-record-high-on-his-155th-birthday.html#more

 

Vybrala, přeložila a upravila redakce Kolektivu pro práci, kulturu a vědu