Skip to content

Kominternet Dialog k situaci v zemědělství a stanovisko Evropské komunistické aktivity

Stanovisko redakce Kominternet Dialogu k situaci v zemědělství v ČR

Zveřejňujeme stanovisko Evropské komunistické aktivity, s jehož obsahem se plně ztotožňujeme. Podporovali jsme a podporujeme také protesty pracujících zemědělců v ČR, i když je jejich vlastnická a zájmová struktura částečně odlišná například od zemědělců ve Francii, Německu, Nizozemí, Itálii či v Řecku. Po likvidaci JZD, státních statků a dalších společensky vlastněných podniků v ČR převážilo ve zbytku zemědělství velkovýrobní hospodaření (subjekty nad 50 ha obhospodařují cca 90% zemědělské půdy) ovládané většinou obchodními společnostmi. Třída malých a středních rolníků téměř zanikla.

Podporujeme pracující zemědělce zejména z těchto důvodů:

Musíme zdůraznit, že postavení pracujících zemědělců, jejich produkční, bezpečnostní a přírodně-historická funkce jsou natolik zásadní a zároveň existenčně akutně ohrožené, že tvoří klíčovou příčinu podpory redakce Kominternet Dialogu zájmům, protestům a dalším aktivitám zemědělců.

Mezi protestujícími jsou zastoupeni také zemědělští dělníci, drobní podílníci s. r. o., členové zemědělských družstev, zbylí malí rolníci atd. Ty podporujeme především. Zemědělci obecně, ani protestující zemědělci nejsou stejnorodou masou lidí. Odpor ze strany zástupců obchodních korporací (Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR), skupin, které mají mnohdy jen malý kontakt s produktivním zemědělstvím (Asociace soukromého zemědělství ČR – cca 3% veškeré zemědělské produkce) a fungují jako služebné a závislé články obchodně-výrobního a mocenského řetězce finanční oligarchie (část Agrární komory, většina režimních médií a stran, vláda ČR, EU atd.), mimo jiné dokazuje, že zájmy protestujících nejsou v souladu s dominující částí vládnoucí třídy.

Protestující pracující zemědělci nejsou (na rozdíl např. od Agrofertu) bezprostředně svázáni se zahraničními či domácími korporacemi, neslouží jim, ačkoliv jsou v mnohem slabším, podřízeném postavení. Naopak, na desítky let trvající praxi obchodních řetězců a bank je patrný jejich dlouhodobý podíl nejen na ožebračování této skupiny lidí. Tento podíl jde ruku v ruce s politikou EU, konkrétně se Společnou zemědělskou politikou a se systémem dotací, jenž konec konců výrazně zvýhodňuje spekulativní, neproduktivní činnost v zemědělství, vládnoucí dominující kapitál a jeho instituce.

Kritičtí jsme zejména k úloze největších vlastníků z řad organizátorů protestů, k jejich charakteristice příčin současných problémů, ale také k navrhovaným řešením. Pokračovat v současném systému dotací s dílčími změnami povede k pokračování úpadku zemědělství a k jeho agónii. Zesílení protestujícího zemědělského kapitálu na úroveň zahraničních korporací, jak by si přáli někteří z největších vlastníků-organizátorů protestů, je jednak nemožné, jednak je pro většinu lidí coby součást přírody škodlivé.

Budoucnost tkví v překonání kapitalismu, ve společenském vlastnictví výrobních prostředků (včetně služeb, bank a obchodních společností), v hospodaření na základě vědecky a demokraticky sestaveného, kontrolovaného a prováděného plánu.

       Redakce Kominternet Dialogu, 10.3.2024

Evropská komunistická aktivita stojí na straně bojujících zemědělců v Evropě

Masové protesty zemědělců, které se konají v mnoha evropských zemích (Německo, Francie, Itálie, Belgie, Nizozemsko a Řecko), dokazují, že politika prováděná EU a protilidovými vládami, konkrétně jmenujme Společnou zemědělskou politiku (SZP) a „zelený“ přechod, způsobily zemědělcům a chovatelům akutní problémy ohrožující jejich ekonomické přežití.

Příjmy venkova byly zasaženy obrovským nárůstem výrobních nákladů, jež jsou tak vysoké, protože zajišťují monopolní superzisky obchodních skupin např. v energetickém sektoru, zatímco břemena imperialistické války na Ukrajině se přesouvají na lidové vrstvy.

Velcí obchodníci, velký zemědělský byznys a finance, dosahující superzisků díky tržním a obchodním pravidlům SZP, drancují lopotící se zemědělce a nutí je prodávat své produkty za velmi nízké ceny. Navíc kvůli koncentraci kapitálu a následné restrukturalizaci je přežití pracujících zemědělců zpochybňováno.

Evropská komunistická akce vyjadřuje svou plnou solidaritu se spravedlivým bojem zemědělců v Evropě, kteří vidí, jak plody jejich práce kradou monopoly, velcí obchodníci, bankéři, jinými slovy velký kapitál.

Pracující zemědělci mají pravdu. Kromě produkce potravin hrají drobní zemědělci zásadní roli při zajišťování pracovních míst na venkově. Proto nyní potřebujeme posílit naši solidaritu s jejich bojem za okamžité uspokojení jejich požadavků, zejména těch, které se týkají zlepšení podmínek pro přímé výrobce, venkovské pracovníky i spotřebitele. Za navrácení ušlého příjmu, snížení výrobních nákladů, nezdaněné palivo pro zemědělské využití, plnou náhradu za přírodní a jiné katastrofy, garantované minimální ceny, neúčast v imperialistických válkách a intervencích atd.

Evropská komunistická aktivita (European communist action), 10. 2. 2024

Originál článku: http://www.eurcomact.org/m-article/The-European-Communist-Action-stands-by-the-side-of-the-struggling-farmers-in-Europe/

Překlad Kominternet Dialogu