Skip to content

Hrozí v době pandemie vojenská intervence do Venezuely? 

Většina Američanů, protože se potýkáme s touhle děsivou pandemií, neví vůbec nic o tom, že Trumpova vláda uskutečňuje největší vojenskou operaci v Latinské Americe za posledních 30 let, a už objasnila, že cílem je údajný venezuelský „narkoterorismus“. Stojí za povšimnutí, že k poslednímu přesunu podobného rozsahu došlo v době americké intervence v Panamě k odstranění generála Manuela Noriegy v roce 1989.

Prezident Trump ohlásil přesun na začátku tiskové konference ke Covidu-19 1. dubna. Podle ministra obrany Marka Espera se na tomto soustředění sil podílejí torpédoborce a čluny pro boj u pobřeží, kutry pobřežní stráže, pobřežní hlídkové letadlo a části armádních bezpečnostních složek. Generál Mark Milley, šéf náčelníků štábů, dodal, že do operace jsou zapojeny tisíce námořníků, příslušníků pobřežní stráže, vojáků, letců a námořní pěchoty. 

Oznámení přišlo týden poté, co generální prokurátor William Barr rozpečetil obžalovací spis proti prezidentu Madurovi a třinácti dalším současným nebo bývalým venezuelským činovníkům. Byli obviněni z „narkoterorismu“, a byly nabídnuty odměny ve výši milionů dolarů v hotovosti za informace vedoucí k jejich dopadení, mezi jiným 15 milionů za dopadení Madura. 

Představitelé Trumpovy vlády na tiskové konferenci objasňovali, že hlavním terčem této rozsáhlé vojenské mise je, jak řekl Esper, nelegitimní Madurův režim ve Venezuele, jenž spoléhá na zisky plynoucí z prodeje narkotik k zachování moci pomocí síly. Poradce pro národní bezpečnost Robert O’Brian řekl: „Budeme i nadále vykonávat politiku největšího nátlaku, abychom odvrátili škodlivou činnost Madurova režimu, včetně pašování drog.“ 

Se zákazem volného pohybu ve venezuelských městech a s tím, že země zápasí, aby zvládla hrozbu všeobecné zdravotní krize a k tomu dalšího ekonomického otřesu, je jasné, že Trumpova vláda vidí novou příležitost ke snaze o dosažení změny režimu. Prezident Trump vyhrožuje vojenským zásahem od roku 2017, a tenhle masivní přesun námořních prostředků do blízkosti Venezuely přibližuje USA o krok k ozbrojenému útoku. William Brownfield, bývalý velvyslanec USA ve Venezuele a jeden z architektů strategie k podlomení venezuelské vlády, nazval přesun „aplikováním (Trumpovy) vojenské varianty“. 

Podle serveru https://foreignpolicy.com/ Ministerstvo obrany USA odmítalo přesunout tak velké množství vojenských prostředků do Karibiku, zvlášť v době, kdy vojenská mašinérie USA musí čelit šíření Covidu-19 (čehož jsme byli svědky na palubě letadlové lodi Theodore Roosevelt). Podle jednoho bývalého vysokého vládního úředníka bylo Trumpovo rozhodnutí vyslat tyto jednotky i přes námitky velitelů Ministerstva obrany vedeno čistě politikou. 

Jeden vyšší úředník Pentagonu řekl časopisu Newsweek, že „předpokladem operace je úder proti pašování drog – ale slyšeli jste vůbec kdy o použití takovéhle síly proti drogám? (…) Základním účelem je nátlak na Madurův režim.“ Takový tlak mohl přijít ve formě zmocnění se venezuelských ropných tankerů americkým vojenským námořnictvem, alespoň podle jednoho vysokého Madurova vládního činovníka. Podle tvrzení Pentagonu tu je oprávněná obava – bez jakéhokoli důkazu – že drogy jsou pašované s použitím  pomocí lodí z Venezuely na Kubu. Vzhledem k tomu, že se vláda USA zaměřila na lodě – a sankcionovala je – jež dopravují ropu z Kuby do Venezuely, je stěží uvěřitelné, že by armáda USA obsadila venezuelské ropné tankery. 

Jak odhalila nedávná reportáž Washingtonského úřadu pro Latinskou Ameriku (WOLA), vlastní údaje vlády USA ukázaly, že jen malý zlomek kolumbijského kokainu je na cestě do USA v lodích dopravován přes Venezuelu. Podle těchto údajů šlo v roce 20218 šestkrát víc kokainu přes Guatemalu než přes Venezuelu. 

Venezuela bojuje s Covidem-19 uvnitř svých vlastních hranic, stejně jako to děláme u nás doma. Země také zakouší hlubokou ekonomickou krizi a čelí krutému nedostatku lékařských dodávek, což se jednostrannými ekonomickými sankcemi ze strany USA ještě zhoršuje. Prezident Trump nemá právo posílat vojenské prostředky USA proti Venezuele, zemi, jež v žádné formě nepředstavuje hrozbu vůči bezpečnosti Spojených států, a zvlášť ne teď, když po světě i v naší vlastní zemi zuří pandemie. 

 

Medea Benjaminová a Leonardo Flores, 20. dubna 2020 (překlad Vladimír Sedláček) 

 

Medea Benjaminová je spoluzakladatelka organizace CODEPINK: Ženy za mír. Leonardo Flores je expert na latinsko-americkou politiku.