Od Charlese Andrewse
Níže jsou úryvky z běžné zprávy v západním obchodním tisku o čínské ekonomice.
Statistiky pocházejí od vlády ČLR.
Zatímco mnozí američtí kongresmani, guvernéři a tak dále odsuzují „komunistickou Čínu“, západní obchodní tisk nemá problém informovat o holých faktech stejně jako v jakékoli jiné kapitalistické zemi.
Z agentury Reuters, 31. července:
Index nákupních manažerů (PMI) Národního statistického úřadu (NBS) se již třetí měsíc snížil a snížil se na 49,4 z červnových 49,5, což je méně než 50 bodů oddělujících růst od poklesu. Výrobci hlásili, že výrobní ceny byly nejhorší za 13 měsíců, zatímco zaměstnanost zůstala v záporných hodnotách.
Čínská 18,6 bilionu dolarová ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí pomaleji, než se očekávalo.
Červencový podindex nových exportních objednávek se na třetí měsíc snížil a naznačil, že majitelé továren pokračovali ve snižování cen, aby podpořili odchozí zásilky.
Spotřebitelé omezili výdaje na zboží s velkými cenami a vyhýbali se zboží za prémiové ceny. Prodej automobilů, který je největší složkou maloobchodních tržeb v Číně, v červnu již třetí měsíc klesal. Starbucks, který má na svém druhém největším trhu tisíce obchodů, ohlásil čtvrtletní pokles tržeb v Číně o 14 %, protože pijáci kávy tíhli k levnějším nabídkám.
Tvůrci politik v úterý na schůzce vrcholného rozhodovacího orgánu vládnoucí komunistické strany přislíbili další stimuly, které by podpořily skupiny s nízkými a středními příjmy, aby utrácely více, ale zastavili se před oznámením konkrétních kroků. Čínský státní plánovač oznámil, že polovina z 300 miliard jüanů (41,40 miliardy dolarů), které mají být vydány v ultradlouhých státních dluhopisech, bude přidělena na podporu spotřebitelského programu výměny (dotace na nákup nové pračky nebo jiného spotřebiče, obchodování s vaším starým spotřebičem). Tato částka odpovídá pouze 0,12 % ekonomického výkonu a 0,3 % maloobchodních tržeb v roce 2023.
Jedním z hlavních důvodů, proč lidé neutrácejí, je to, že 70 % bohatství domácností je drženo v nemovitostech a ceny domů v červnu klesly nejrychleji za devět let.
Sektor nemovitostí dříve tvořil přibližně jednu čtvrtinu ekonomiky, což z něj činilo klíčovou hybnou sílu růstu. Dílčí index PMI ve stavebnictví však v červenci rostl pomaleji, což ukazuje na klesající poptávku po nových bytech a dalších stavebních projektech.
Zatímco západní obchodní tisk nemá problém informovat o faktech, obhájci Komunistické strany Číny žvaní o „socialistické tržní ekonomice“. Ale věci jsou pro ně těžké. Jedna z jejich předních webových stránek, Friends of Socialist China, vydala v červenci 43 čísel; pouze jedno se týkal čínské ekonomiky. Její trhy nejsou socialistické a nedaří se jim dobře. Vláda má stejné fiskální, bankovní a regulační nástroje, které v té či oné míře používají všechny kapitalistické země. Čínská vláda je hojně využívá a ekonomika je nyní ve velkém chaosu, vzdělaná mládež nemůže najít práci a několik set milionů migrujících pracovníků dře stejně jako od doby, kdy Čína koncem 70. let opustila socialistickou cestu.
Čína je dnes bez socialistického plánu, jednotného rozmístění investic a výroby pro potřeby. Soukromé korporace i ty, jejichž akcie vlastní centrální, provinční a městské vlády, musí najít kupce pro svou produkci a prodat ji se ziskem.
Kapitalistický rozvoj Číny nevyhnutelně vede k exportu monopolního kapitálu, vytlačování exportů na trhy po celém světě a uzavírání obchodů na drancování surovin z předindustriálních zemí stejně jako západní kapitalisté. Expanze ČLR vyžaduje nové rozdělení ekonomické a politické moci. Vzestup kapitalistické Číny se dostává do nevyhnutelného konfliktu se zavedenými základnami USA, Evropy, Japonska a dalších imperialistických mocností.
Dělnická třída všech zemí má jediné východisko: socialistickou revoluci. Můžeme řídit věci. Můžeme si vytvořit bezpečný a prosperující život. A pak nebude mít Reuters co hlásit svému obchodnímu publiku. Charles Andrews je autorem knihy The Hollow Colossus.
Zdroj: In defence of communism
Překlad Kolektivu Kominternetu