Skip to content

Plánovaná Blinkenova návštěva v Pekingu a šílenství kolem “čínského balonu” nad USA

Během posledních čtyř dnů bylo americké obyvatelstvo vystaveno přívalu válečné propagandy kvůli tvrzení, že Čína vyslala obrovský balón viditelný pouhým okem, aby špehoval americké jaderné základny.

Mediální stroj běží na plný plyn. Vzhledem k tomu, že existence balónu byla veřejně oznámena minulý týden, dechberoucí zpravodajství poskytovalo minutu po minutě aktuální informace o postupu plovoucího bílého balónu, jak pomalu proplouval kontinentálními Spojenými státy. Příběh vedly všechny noviny po celé dny, byl první položkou ve večerních zprávách a dominoval 24hodinovým kabelovým zpravodajským sítím.

V pátek bývalý prezident Donald Trump vyzval k sestřelení balonu – požadavek, který zopakovali republikánští a demokratičtí politici. V sobotu na příkaz Bidena sestřelilo americké letectvo balón při prvním americkém útoku na čínské letadlo od korejské války.

Den poté, co byla existence balónu veřejně oznámena, americký ministr zahraničí Antony Blinken zrušil plánovanou cestu do Číny, která byla propagována jako součást údajného sblížení mezi oběma zeměmi.

Veškeré mediální pokrytí akceptovalo nepodložené tvrzení, že vzducholoď byla tajným čínským „sledovacím balónem“ zaměřeným konkrétně na americká vojenská zařízení.

I když konkrétní účel balónu nelze definitivně určit, představa, že se čínská vláda snaží tajně získat důležité informace o amerických jaderných zbraních pomocí gigantického a jasně viditelného objektu pomalu procházejícího americkým vzdušným prostorem, je mírně řečeno, směšné.

Daleko pravděpodobnější je tvrzení Pekingu, že vysokohorský balon prováděl meteorologický dohled a byl vyhozen z kurzu a do Spojených států vstoupil 28. ledna. „Je to civilní vzducholoď používaná pro výzkumné, hlavně meteorologické, účely,“ řeklo ministerstvo zahraničí. “Vzdušná loď ovlivněná Westerlies a s omezenou schopností samořízení se odchýlila daleko od svého plánovaného kurzu.”

NASA zahájila desítky misí balónů podobných té, kterou v sobotu zničilo americké letectvo. Podle prezentace NASA profesora Petera Gorthama z Havajské univerzity: „Balóny nabízejí letové příležitosti pro unikátní vědecké výzkumy, které vyžadují nebo mohou být provedeny v blízkém vesmíru.“

Podle webové stránky programu NASA pro arktické balóny „Vědci používají vědecká data shromážděná během letů balonů, aby pomohli odpovědět na důležité otázky o vesmíru, atmosféře, Slunci a vesmírném prostředí.“

V publikacích, které jsou psány především pro pracovníky státního aparátu, lze nalézt střízlivější hodnocení. Centrum pro strategická a mezinárodní studia (CSIS), přední think-tank propojený s americkými zpravodajskými agenturami, v pátek uvedl, že „nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že se jedná o bludný meteorologický balón, který zbloudil – ztracené meteorologické balóny jsou základem mnoha “Pozorování UFO.”

CSIS dodal, že incident je „pro Čínu ostudný a nějaký čínský meteorolog si možná balí kufry k přeřazení do Vnitřního Mongolska“.

Ale v médiích se takové hodnocení nikde nenachází. To, že bílá koule je „špionážní balón“, je bráno jako fakt a žádná část amerických médií ani nenavrhla možnost nejrutinnějšího a nejrozumnějšího vysvětlení – že šlo o mírovou výzkumnou misi, jakou NASA provedla mnohokrát.

Místo toho se Bidenova administrativa ve spolupráci s Republikánskou stranou a s podporou amerických médií chopila příležitosti vybičovat protičínskou nenávist a xenofobii.

Cílem této kampaně je podmínit veřejnost, aby přijala plány USA na válku s Čínou, které se připravovaly roky, a vyložit Čínu, kterou Spojené státy obkličují útočnými střelami jen míle od svého pobřeží, jako agresora v čínsko-americkém konfliktu.

Scénář „bezprostřední hrozby“ z tohoto týdne je otřepaný. Tento typ mediální hysterie ode zdi ke zdi byl použit k ospravedlnění války v Perském zálivu v roce 1991, bombardování Jugoslávie v roce 1999, invaze do Afghánistánu v roce 2001, invaze do Iráku v roce 2003 a bombardování Sýrie a Libye v roce 2011. Všechna tato tvrzení – především tvrzení Bushovy administrativy, že irácká vláda Saddáma Husajna vlastnila „zbraně hromadného ničení“ – se ukázala jako nic jiného než plané řeči.

Ale média, která se tváří, jako by všichni Američané byli idioti, znovu opakují svou roli a doufají, že budou mít časem prověřený výsledek položení základů pro další americkou „válku volby“. Tentokrát není cílem zbídačená bývalá kolonie, ale Čína, druhá největší ekonomika světa s druhým největším vojenským rozpočtem na světě.

I když mocnosti USA a NATO bezohledně eskalují válku s Ruskem kvůli Ukrajině, vládnoucí třída se připravuje na konflikt s Čínou, pro který byla válka proti Rusku považována za nezbytný předpoklad.

V roce 2018 Spojené státy přijaly Strategii národní bezpečnosti, která naléhala na Pentagon, aby se svou nejvyšší prioritou připravil na válku s Čínou. Zatímco armáda operovala s touto koncepcí, americká média tyto plány před americkým obyvatelstvem tajila.

Ale mediální hysterie z tohoto týdne kvůli balónu byla využita k představení konceptu potenciální války s Čínou, na kterou se Spojené státy musí připravit.

Prohlášení generála letectva Mika Minihana, že USA budou do roku 2025 čelit válce s Čínou, bylo médii považováno za moudré a nestranné varování.

Vyzval k vybudování „opevněného, ​​připraveného, ​​integrovaného a agilního manévrovacího týmu společných sil připraveného bojovat a vyhrávat uvnitř prvního ostrovního řetězce“, s odkazem na Tchaj-wan, Japonsko a další ostrovy u pobřeží Číny.

Minihan naznačil, že v takové válce zemře velké množství jeho velení, a nařídil jim, aby „zvážili své osobní záležitosti a zda by měla být naplánována návštěva právní kanceláře jejich servisní základny, aby bylo zajištěno, že jsou právně připraveni“.

Chuck Todd, moderátor „Meet the Press,“ se zeptal demokratického senátora Cory Bookera: „Budete podporovat cokoliv, co bude potřeba k přípravě války s Čínou o Tchaj-wan? Musíme udělat víc, abychom se na tento potenciál připravili?”

Jen minulý týden Spojené státy oznámily plán umístit na Filipínách další základny, ze kterých by mohly podnikat útoky na Čínu. Biden také jednal s japonským premiérem Fumiem Kishidou o remilitarizaci země v rámci přípravy na konflikt s Čínou.

Celý incident je lekcí toho, jak média pracují na prosazování válečných plánů USA, propagují vykonstruované hrozby proti USA a zakrývají agresivní akce Washingtonu proti cílům jeho válek.

Nejnovější kampaň za démonizaci Číny má paralely s tím, jak Trumpova i Bidenova administrativa propagují lži Wuhanské laboratoře, konspirační teorii, že COVID-19 byl vytvořen vědeckým výzkumem ve Wuhanském virologickém institutu.

Zoufalý charakter obou těchto lží odráží základní realitu, že v americké populaci neexistuje výrazná podpora pro válečné plány americké vlády. Tato pasivní opozice se však musí proměnit v uvědomělé masové protiválečné hnutí založené na orientaci na dělnickou třídu a perspektivě socialismu.

Připravila redakce KOMINTERNet-Dialogu.

Uzávěrka 9. 2. 2023 ve 20:00.