Skip to content

Greta hoří!

Reportáž o indických rolnických bouřích z pohledu těch – a pro ty -, kteří o Indii předtím nic (nebo alespoň skoro nic krom toho, kde ji hledat na mapě) nevěděli, přinesl měsíčník The ColdType.

 

Povstání indických zemědělců je bizarní svět, kde protivládní „povstalci“ jsou hrdinové utlačovaných, oslavovaní a velebení twitterem stejně jako mezinárodními celebritami

Amerika není jediná země, jíž zmítají nepokoje. Indie v podstatě obývá obdobnou dimenzi s úplně stejnými disharmonickými prvky – zuřícími davy, vůči korporacím přátelskou vládou,  „smrtící vzpourou“, militarizovaným kapitálem hemžícím se vojsky, podvratným zahraničním vlivem, uzly seberozporů a twitterovým rozhodováním, kdo dostane hlas a kdo ne.

Jeden velký rozdíl, z domnělého pohledu, je, kdo účinkuje coby hrdina a kdo padouch – vláda nebo lid, „komíci“ (komunisté; pozn. překl.) nebo „fašisté“, moc nebo povstalci?

Začalo to vloni, když se indické zemědělské odbory vzbouřily proti třem novým zemědělským zákonům. Rozlícení pěstitelé tvrdili, že zákony rozvrátí zavedený řád, podkopají jejich sílu vyjednávat a dovolí společnostem kontrolovat ceny. Premiér Modi trvá na tom, že tato rozsáhlá modernizace je pokrok, a všichni by z ní měli být šťastní. Vyjednávání se zastavilo a věci se vymkly z rukou. Agentura AP o tom píše:

„Desítky tisíc zemědělců dřepí na okraji indického hlavního města, aby protestovali proti novým zemědělským zákonům, o nichž říkají, že je zanechají chudší a napospas firmám… Jejich značně pokojné demonstrace se změnily v násilné 26. ledna, v den Indické republiky, kdy část z desítek tisíc zemědělců jedoucích na traktorech odbočila z protestní trasy, o které předtím rozhodla policie, a v dramatickém vyostření vtrhla do Červené pevnosti ze 17. století. Stovky policejních důstojníků byly zraněny a jeden demonstrant zemřel. Mnoho zemědělců bylo také zraněno.“ Prostě slaďoučké traktory, no ne? Téměř vidíte jejich ocelové kapoty pokryté bůžky se střapatými hlavami a omotané květinovými girlandami, teď postříkané krví.

Připravená přilévat olej do každého ohně, když jde o sociální spravedlnost – a to i za cenu rizika oteplování planety – přišla klimatická aktivistka a mezinárodní celebrita Greta Thunbergová stříkat benzín. Počátkem února prostřednictvím svých 4,8 milionu stoupenců vytweetovala aktivistickou „výbavu“, směrovanou k utiskovaným farmářům. Tato nezákonná sada nástrojů obsahovala instrukce týkající se nadcházející „twitterové bouře“, lokalit k masovým demonstracím (o společenských rozestupech ani zmínka) a zoomových kontaktů pro západní učitele-aktivisty.

V důsledku jejích vln ovládání mysli zahájila policejní jednotka pro kybernetickou kriminalitu v Dillí trestní vyšetřování kvůli obvinění ze vzpoury, zámořského spiknutí a pokusu „vyvolat nepřátelství mezi různými skupinami na základě víry, rasy … a činů škodlivých vůči zachování souladu“. Ačkoli je Thunbergová ve spisech citovaná, policie se většinou zaměřovala na autora aktivistických souborů – Nadace poetické spravedlnosti (Poetic Justice Foundation), sídlící v Kanadě, jejíž členové momentálně operují na indickém území.

Gretin tweet vyvolal v indických vládnoucích kruzích všeobecný hněv. Odpůrci demonstrací z vyšší kasty se shromáždili, aby veřejně spálili její portrét. Jeden oceňovaný fotograf ukazuje skupinu bojechtivých bráhmanů, kteří vypadají, jako by doutnající tyčinkou vypalovali na elfovi podobnou tvář osmnáctiletého děvčete sprostý knírek.

Byly také rituálně páleny BDSM inspirované obrazy popové zpěvačky Rihanny – první západní hvězdy, která obrátila pozornost k úsilí rolníků – k očištění těla Matky Indie od rozkladných duchů.

V indicko-amerických zvratech horkokrevná neteř viceprezidentky Kamaly Harrisové Meena Harrisová neúmyslně vytvořila paralelu mezi krvavým povstáním farmářů a nedávným „smrtícím povstáním“ v americkém Kapitolu. Meena, spojující tečky jako fanatický agent informační války, píše: „Není náhoda, že nejstarší demokracie (USA) na světě byla napadena ani ne před měsícem, a zatímco mluvíme, je napadena nejlidnatější demokracie (Indie). To spolu souvisí. My všichni bychom měli být pobouřeni indickým vypnutím internetu a para-militantním násilím proti demonstrujícím rolníkům… »Jednota« začíná pravdou. »Léčení« není možné bez zodpovědnosti. Zůstaňte hlasití. Neberte nic menšího.“

Modi dosud odmítá požadavky tohoto globálního matriarchátu. Ve scénách připomínajících „Zelenou zónu“ ve Washingtonu DC indické bezpečnostní síly vztyčily kolem celého Dillí železné hřeby a žiletkový drát. Řady znuděných vojáků ve výstroji proti nepokojům jsou připraveny potlačit hněv farmářů z nižších kast. Člověk by si myslel, že následují vedení Bidenovy administrativy.

Ředitelka Human Rights Watch Meenakshi Gangulyová běduje: „Odpověď indických úřadů na demonstrace se zaměřila na zdiskreditování mírumilovných demonstrantů, štvavou kritiku vlády a obžalování těch, kteří o událostech informují.“

Navzdory podpoře globálních spojenců jsou indičtí rýži pěstující vyděděnci zhanobeni jediným neuváženým výlevem. A to vypadá dost špatně, přinejmenším z určitého úhlu. Stovky policajtů zraněny a jeden mrtvý demonstrant. Ten chlap se ale musel zatraceně svíjet, když šel k zemi.

Pro ty, kteří se ve světě míchají do cizích věcí, je Greta Thunbergová tváří naší káravé globální elity. Představte si, jak musí vypadat pro tradicionalistické hinduisty – postavené před otázku nasycení stovek milionů hladovějících lidí – když zamračený švédský mladíček kritizuje vaše pokusy o modernizaci zemědělství z vrcholu evropské nádhery. Musí z toho neskutečně šílet.

Ve snaze oplatit úder zahraničním rozvracečům – není jasné, kdo v tuhle chvíli napadá z výše moci či zdola – indický ministr Vijay Kumar Singh zareagoval někde mezi ruským vměšováním a pravičáckou konspirační teorií. Namířil na za pět minut dvanáct: Smazaný tweet Grety Thunbergové odhalil skutečné plány spiknutí na mezinárodní úrovni proti Indii. Je třeba vyšetřovat strany, které tahají za nitky této ďábelské mašinérie… Konspirace takového rozsahu bývají často odhaleny. …

„Mezinárodní celebrity najednou začaly být citlivé vůči rolnickým problémům. Všechny mají něco společného. Nevědí vůbec nic o Indii, o zemědělských zákonech ani o zemědělských problémech. Už mají svých 280 slavných postav za sebou.“

Jako by chtěla Gretě vyfouknout kouř do obličeje, jedním z mála ústupků, které vláda udělala, je, že udělila rolníkům právo pokračovat v pálení strnišť. Nové zemědělské zákony tuto praxi zastavily kvůli hroznému znečištění. Je to jeden z obrovských problémů Druhého světa.

Dva měsíce v roce rolníci v Pandžábu a Harijaně spálí kolem 35 milionů tun rýžové slámy, vysílající velká oblaka kouře nad zem. Tyto dusivé mraky pravidelně zahlcují Dillí i další města a zanechávají za sebou astmatické děti, kašlající k obloze: „Jak se opovažujete!“ (autor zde použil citát Grety Thunbergové z jejího projevu v OSN: „How dare you!“; pozn. překl.)

V indickém na hlavu postaveném světě vyvíjejí techničtí průmysloví giganti tlak na politický systém, až na to, že v tomto případě odmítají umlčet odpůrce. Stanice CBS uvedla ve zprávách: „Indická vláda varovala Twitter … že by mohla podniknout nějaké blíže nespecifikované kroky proti této platformě sociálních médií za její krok »jednostranného« odblokování více než 250 účtů, které v pondělí na žádost vlády pozastavila kvůli používání kontroverzního hashtagu [#Modi Planning-Farmer Genocide (Modiho plánovaná rolnická genocida)].

Vláda označila tweety používající tento hashtag, jenž obviňuje veřejné činitele z plánování genocidy rolníků, jako část »podněcované kampaně ke zneužití, pobuřování a vytváření napětí ve společnosti na nepodloženém základě.«

Zdá se, že indická vláda neměla ponětí, o čem vlastně její oponenti mluví, a chytajíc se jakéhokoli ospravedlnění, aby potlačila odpůrce, odsekla: »Podněcování genocidy není svoboda slova; je to ohrožení práva a pořádku.«“

Twitter měl morální převahu. S představou, že členové MAGA (Make America Great Again, Ať je Amerika opět velká – slangové označení stoupenců Donalda Trumpa; pozn. překl.), nečtou zprávy ze zahraničí, otočil jednu ze svých bráhmanských tváří a řekl: „V souladu s našimi zásadami ochrany chráněného projevu a svobody projevu jsme nepodnikli žádné kroky ohledně účtů, které se skládají ze subjektů zpravodajských médií, novinářů, aktivistů a politiků.“

Tam za Pandžábem je opravdu podivný alternativní svět. Táž globální elita, pokoušející se „sjednotit“ Spojené státy do Technokratického Korporátního Superstátu rozdmycháváním BLM (Black lives matter, Na životech černochů záleží; pozn. překl.) a mačkající středo-třídní MAGA souběžně pomáhá rolníkům z nízké indické kasty podkopávat velkozemědělské společnosti a svrhnout jejich zvolenou vládu.

Nejvyšší pozemské síly, vrtošivé jako vždy, se usmívají nad ozbrojeným obsazením (Washingtonu) DC, zatímco se pošklebují železným bodcům kolem Dillí.

Nikdy nevíte, jak se váš vlastní národ dívá na širší svět, dokud jste nezakusili psycho-drama cizí země.

 

Joe Allen pro časopis The ColdType (překlad Vladimír Sedláček)