Kritici prezidenta republiky často obviňují Miloše Zemana, zejména v souvislosti s jeho zahraničními cestami, především do Ruska a Číny, že se snaží řídit českou zahraniční politiku, přestože ta přísluší vládě. Když však do české zahraniční politiky začali zasahovat regionální politici jako pražský primátor a starostové Prahy 6 a Řeporyjí, mlčí nebo jim otevřeně nadržují. Že by příslovečné „když dva dělají totéž, není to totéž“?
Pražský primátor z Pirátské strany vloni „pirátsky“ potopil smlouvu o spolupráci hlavních měst ČR a ČLR. Starosta Prahy 6 prosazuje navzdory příslušné mezinárodní dohodě odstranění památníku maršála Koněva, podle jeho stoupenců „zločince, který potlačil maďarské povstání“, přesněji maďarskou kontrarevoluci roku 1956. A starosta z Řeporyjí by nejraději přepsal celé dějiny druhé světové války a začal prosazením výstavby pomníku pro vojáky generála Vlasova. Prý pomáhali občanům Prahy za jejich povstání proti hitlerovcům v květnu 1945. Pravda, ve snaze probít se k západním spojencům tak mnozí skutečně učinili, ale ve snaze zachránit si vlastní kůži. Ruskou osvobozeneckou armádu v čele s Vlasovem založili němečtí nacisté v zajateckých táborech sovětských vojáků, aby bojovala na straně Německa proti Sovětskému svazu. Její příslušníci se dopustili mnoha válečných zločinů, především na sovětských okupovaných územích.
Ze starosty pražských Řeporyjí za ODS Pavla Novotného se rychle stala mediální hvězda. Někteří komentátoři dokonce rádoby vážně psali o tom, že vyhlásil Rusku válku, a tipovali, jak dlouho dokáže odolávat ruské armádě. Na rozdíl od Švejka však k smíchu nebyli. Když pak Pavel Novotný hovořil na lednovém sjezdu ODS, v reportáži na internetu mi připadal mnohem spíše jako vulgární komik než jako místní politik.
Ptáte se, co říká na vměšování regionálních činitelů do zahraniční politiky česká vláda? Důstojně mlčí. A takovou skvadru drží poslanci za KSČM u moci.
Ilja Jihlavský
30. 1. 2020