Zásadní událostí pořád zůstává válka na Ukrajině. Rozebírat jednotlivé válečné události asi nemá smysl. Válečné zprávy jsou příliš rozporuplné, navíc se prakticky nedají ověřit. Zřejmý je v tomto okamžiku jen nejbližší cíl Rusů – obsazení Doněcké a Luhanské republiky a vytvoření a udržení pásma, které by je trvale spojilo s Krymem. Stejně tak je zřetelný momentální výsledek, tedy utrpení obyčejných a nevinných lidí ve válečném pásmu i v okolí. Navíc křehké a kritické postavení lidí, prchajících z Ukrajiny před válkou, je až surově zneužíváno jak kapitalistickým systémem států, na jejichž území prchají, tak jejich vlastními krajany, kteří žili mimo území zasažené válkou, tedy v cizině, už před jejím vypuknutím a bez ohledu na to, že nejsou válečnými uprchlíky, požívají výsad, jichž se uprchlíkům dostává (zdaleka to není jen otázka České republiky ani Evropské unie).
Za pozornost stojí, že ukrajinská vláda v poslední době zakázala 11 (slovy jedenáct) opozičních politických stran a uvěznila jednotlivce, kteří její členy popisovali jako zrádce. Připomínáme, že komunistická strana byla na Ukrajině zakázána už v roce 2015.
Mediální pokrytí války na Ukrajině, tady alespoň v drtivé většině, úplně odpoutalo pozornost světa od konfliktů jinde. Válčí se v Jemenu, Mozambiku, Sahelu na jihu Sahary. Bez pozornosti buržoazních médií, bez soucitu zbytku světa s oběťmi. Jak si povzdechl nejmenovaný zpravodaj: „Snad kdybychom byli bílí…“ Na rozdíl od Ukrajiny se schyluje ke skutečné humanitární katastrofě, tedy smrtí hladem, v Etiopii, konkrétně v oblasti Tigray, což shrnul šéf Světové zdravotnické organizace (WHO): „Nikde jinde na Zemi není zdraví milionů lidí tak silně ohroženo.“ Navíc celá oblast Afrického rohu trpí ještě větším suchem, než je zde obvyklé, což způsobuje větší neúrodu a úhyn hospodářských zvířat a zvyšuje se riziko hladomoru. Krom těchto událostí se pokrokový svět začíná stále hlasitěji ptát: Proč USA a NATO uplatňují v případě Ukrajiny tak vehementně politiku dvojího metru? Totéž platí pro Evropskou unii…
Další agrese se dopustilo Turecko, když provedlo nálety a následně pozemní útok na základnu Kurské strany práce (PKK) v severním Iráku a nálet na síly PKK v Sýrii. Podle oficiálních tureckých médií byla operace plánovaná dlouho dopředu.
V souvislosti s Ukrajinou se mluví o válečných zločinech. Protože česká justice zřejmě nemá co na práci, vrchní státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová připravuje soudní proces s těmi, kdo se dopustili válečných zločinů na Ukrajině. Je prý dost důkazů. Stejně tak jsou týmy personálu zastupitelství, které se budou záležitosti věnovat. Bez komentáře.
Zrychluje inflace, nejen v ČR. Válka na Ukrajině je pro kapitalistický systém dobrou záminkou ke zdražování kdečeho; potravin, energií, dopravy a dalších základních i vedlejších potřeb. Klesá kupní síla obyvatel Evropy i jiných oblastí. Kam až budou muset firmy, stále víc se vymlouvající na „neviditelnou ruku trhu“, zajít, než dojde k násilnému otevření a vyrabování skladů zřízených na jihu Evropy v rámci Společné zemědělské politiky (CAP) Evropské unie, nacpaných pšenicí a dalšími produkty, nezbytnými k výživě obyvatelstva? Jak dlouho se ještě necháme balamutit alibistickými a kapitalismu poplatnými vládními prohlášeními na téma „my s tím nemůžeme nic dělat“?
Migrace v číslech (Zdroj: oficiální web OSN)
V tomto okamžiku je vyhnáno nebo vytlačeno z domova necelých 71 milionů lidí.
Z toho téměř 26 milionů jich uprchlo do jiné země.
Celosvětově přibližně polovina uprchlíků jsou děti ve věku pod 18 let.
Přes 60 procent uprchlíků žije ve městech. Necelá třetina žije v táborech.
Mezinárodní migranti tvoří kolem 3,5 procenta světové populace.
Pár slov z odborů
Celosvětový 18. sjezd Světové odborové federace proběhne 6.-8. května, za účasti delegace Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska.
Pracovníci zásilkového gigantu Amazon v USA konečně prosadili založení odborové organizace. Z evropských provozů zatím nejsou známy reakce; v USA jsou ovšem obavy, že vedení Amazonu bude odboráře napadat všemi dostupnými způsoby, bez ohledu na to, že veřejně vyjádřil nad tímto odborářským úspěchem spokojenost i prezident Biden(!).
Světová odborová federace v prohlášení ze 14. dubna odsuzuje vyostření násilných akcí izraelské armády na okupovaných palestinských územích poté, co byl ve městě Nablus zabit čtyřiatřicetiletý právník Mohammad Assaf. Ve vesnici Hushan nedaleko Betléma izraelští vojáci zastřelili čtrnáctiletého Palestince a šestačtyřicetiletou neozbrojenou ženu, matku šesti dětí, protože ji „shledali podezřelou“. Podle palestinského Červeného kříže bylo ve městě Nablus 31 Palestinců zraněno a dalších 20 uvězněno.
V Itálii proběhne 22. dubna celostátní stávka na protest proti využívání italských přístavů Janov a Signorini k nakládání dalších zbraní pro Ukrajinu. Přístavní dělníci odhalili na palubě saúdsko-arabské lodi americké tanky Abrams M1, pod rouškou humanitární pomoci.
V aténském Pireu proběhla čtyřiadvacetihodinová stávka na podporu podpisu kolektivní smlouvy, jež by zaručila podstatný nárůst mezd a všem zaměstnancům práci na plný úvazek a tím důstojné životní podmínky. Zároveň po celé zemi proběhla rozsáhlá stávka pracovníků stavebnictví. Podle prvních zpráv a podle návrhů zaměstnavatelů byli řečtí pracující úspěšní.
28. a 29. března proběhla stávka ve stavebnictví v Indii, na víc než pěti stech stavenišť. Zářný příklad indických zemědělců, kteří po víc než ročním protestu dosáhli stažení protilidových zákonů, začíná působit.
Připravila redakce Kominternet-Dialogu.
Uzávěrka 21. 4. 2022 ve 20:00.