Skip to content

Monthly Archives: Květen 2021

Alexej Navalnyj: Proč Biden podporuje ruského fašistu?

Právě v době, kdy se demokraté v Kongresu pokoušeli obvinit Trumpa z fašistického řádění 6. ledna, vyjádřil prezident Joe Biden podporu ruskému politickému vůdci spojenému s gangem srovnatelným s Pyšnými hochy (Praud Boys). Při svém prvním kontaktu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ve funkci amerického prezidenta Biden okamžitě naléhal na propuštění protiputinovského kandidáta Alexeje Navalného.

Navalného notoricky známý rejstřík je v Rusku dobře známý. Američtí a němečtí představitelé, kteří ho popisují jako disidentského novináře, investigativního blogera nebo protikorupčního aktivistu, klamou.

Číst dál

OS ČMS proti bossingu a stalkingu v Olomouci

„Ty k…., postarám se o to, aby tě nikdo v České republice nezaměstnal! Nebudeš nikde pracovat, to zařídím!“, křičel své výhružky na olomoucké ulici na svou bývalou zaměstnankyni manažer neředínské Pizzy Caruso Piero Caruso.

Tento problematický „podnikatel“ se dostal do hledáčku Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska kvůli jeho krytí šikany a diskriminačním podmínkám ve zmíněném podniku. Odborové sdružení nechalo po závažných informacích od interních zdrojů z podniku prověřit hygienické podmínky, konkrétně používání prošlých surovin a další neduhy, jejichž dokumentaci má OS ČMS k dispozici. Číst dál

Stanislav Grospič a OS ČMS na podporu trpící Palestiny

S ohledem na tragické skutečnosti současné izraelské agrese proti původním obyvatelům Palestiny považuji za svou osobu a za třídně orientované odborové hnutí reagovat slovy solidarity s trpícím lidem Palestiny. Společně se tak připojujeme k současnému i předchozím prohlášením Světové odborové federace, která od svého vzniku v roce 1945 vyjadřuje aktivní podporu myšlenkám antikoloniálního boje, boje proti rasismu a za právo na emancipaci arabského lidu.

I přes dlouhotrvající masivní protipalestinskou kampaň režimních médií a reakční části politického spektra (tedy pravice, šovinistů i zrádců ze sociální demokracie) nebudeme ustupovat a šířit (i proti smyslu rezolucí OSN) lživou legendu, která dělá z obětí viníky a naopak. Číst dál

K výročí založení KSČ

aneb naše postoje k současnému stavu antikapitalistického hnutí

 

Úvod

 

Od vzniku a zahájení činnosti Kominternet-Dialogu zkraje jara r. 2020 jsme se jako redakce k otázkám týkajícím se komunistického, dělnického a pokrokového[1] hnutí záměrně tématicky nevyjadřovali. Ne že bychom v řadě článků jeho stav nereflektovali. Snažili jsme se však k této otázce přistupovat pozitivně – zabývat se aktuálními problémy, které se týkají sociálních tříd a vrstev, jež chceme oslovovat, navrhovat řešení a jaksi na okraj zmínit skutečnost, že současné hlavní politické síly považované za komunistické či pokrokové jakéhokoliv řešení nejsou schopny, resp. jsou přímo součástí problému.

V tomto roce si připomínáme sto let od vzniku komunistického hnutí v Československu – nejen KSČ (14. – 16. května 1921, zásadní slučovací sjezd KSČ a některých jinonárodních marxistických skupin 30. 10. – 2. 11. 1921), ale také např. Komunistického svazu mládeže (20. 2. 1921). Rozhodli jsme se, že je při této příležitosti, ale zejména v současné mezinárodní a domácí situaci nezbytné, abychom naše postoje k současnému stavu hnutí představili. Proč? Aby bylo patrné, že ve změti různých ve své většině zdánlivě antikapitalistických alternativ se profilujeme zcela odlišně, nabízíme jiné pohledy na problémy, spolupráci a východiska z dnešní všeobecné krize kapitalismu. Číst dál

Zábory půdy v jedenadvacátém století – nahromadění cestou zemědělského vyvlastnění 

Zábory půdy – ať už iniciované nadnárodními společnostmi a soukromými investičními firmami pocházejícími z kapitalistického jádra, výsostných majetkových fondů na Středním východě nebo státních veličin jako je Čína a Indie – jsou teď trvale ve zprávách.1 Například v červenci 2013 kolumbijský velvyslanec ve Spojených státech se vzdal účasti na právnicky pochybné snaze pomoci americké společnosti Cargill použít „krycí“ společnosti (nebo „prázdné“ spol.; angl. shell companies; firmy, které samy o sobě existují jen na papíře a obvykle jsou použity ke krytí činnosti někoho jiného; pozn. překl.) k nashromáždění 130 000 akrů (52 600 ha) půdy. Záměrem bylo ji použít k zemědělské produkci, ale existuje i půda zabíraná k jiným účelům, jako je dolování nebo stavba silnic, budov a přehrad. V lidských podmínkách zábor půdy znamená, že jsou zbavení půdy skuteční lidé a rodiny. Když lidé ztratí přístup k půdě, ztratí i své prostředky k získání jídla, ztratí svá společenství a svou kulturu.  Číst dál

Ne americko-ukrajinské válce s Donbasem a Ruskem! 

Zastavte útoky dronů na civilisty!

Přestaňte zabíjet děti!

Spravedlnost pro oběti masakru v Oděse v roce 2014!

 

Pravicová ukrajinská vláda, podporovaná Spojenými státy a dalšími západními mocnostmi, je už sedm let ve válce s lidem nezávislými Doněckou a Luganskou republikou v oblasti Donbasu na východě Evropy. Podle OSN bylo zabito přibližně 14 000 lidí. Lid Doněcka a Luganska žije pod surovou vojenskou blokádou Ukrajiny a jejích západních spojenců. 

22. března zastřelil snajpr nedaleko hlavního města Doněcka jedenasedmdesátiletého důchodce.

3. dubna zabila v doněcké vesnici Alexandrovskoje bomba ukrajinského vojenského dronu pětiletého Vladika Šikova a zranila jeho šestašedesátiletou babičku.

4. dubna zranil jiný ukrajinský dron civilistu v luganské Nikolajevce.  Číst dál

Na Kavkaze je mírová smlouva, ale ne mír

rozhovor Loren Balhornové s GEORGI DERLUGUIAnem

 

Vloni na podzim byla Arménie zničena šestitýdenní válkou se sousedním Ázerbájdžánem, jež skončila rozmístěním ruských mírových sil ve sporném Náhorním Karabachu. Mírová smlouva ale nedosáhla ničeho k vyřešení hlubších příčin konfliktu v etnicko-nacionalistickém sváru, jenž vře od pádu SSSR.

 

Vloni v září, když byla většina světa zaujatá posledním vzestupem pandemie covidu-19, v oblasti Kavkazu, známé jako Náhorní Karabach, propukla šestitýdenní válka. Ázerbádžán, podporovaný Tureckem, bojoval s Arménií a neuznanou etnicky Arménskou republikou Arcach o území, jež Arménie a Arcach kontrolovaly od roku 1994. Číst dál