Skip to content

Monthly Archives: Červen 2020

Zrušení nepřátelské politiky USA vůči KLDR je předpokladem míru a stability na Korejském poloostrově

Zpráva Ústavu pro odzbrojení a mír Ministerstva zahraničních věcí Korejské lidově demokratické republiky

 

Pchjongjang, 25. června čučche 109 (2020) (KCNA) – Uplynulo 70 let od vypuknutí válečné bouře v této zemi.

Korejská válka, vyvolaná Spojenými státy, způsobila našemu lidu těžké rány, způsobila obrovské lidské a materiální ztráty a dodnes po ní pokračuje utrpení z rozštěpení národa, kvůli kterému jsou pokrevní příbuzní nuceni žít odděleně.

Vzhledem k tomu, že korejský národ stále trpí srdcervoucími ranami, touží více než kterýkoli jiný národ žít v zemi míru bez války a dlouhodobě vytrvale usiluje o uskutečnění svého drahocenného snu, ale dosud nedosáhl uspokojivého výsledku.

Základní příčinou této situace jsou černá chapadla nepřátelské politiky USA vůči Koreji. Číst dál

Ženy musí bojovat za humánní systém a postavit se proti tomu, jenž zachovává vykořisťování a nerovnost!

Uplynul měsíc od výskytu prvních případů covidu-19 v naší zemi, což všem ukázalo rozsah nerovnosti, diskriminace a vykořisťování, na nichž je založen tento režim.  

Všechny podpůrné balíčky obsahovaly reakci na potřeby kapitalistů a zaměstnavatelů. Práva pracujících lidí a žen, po léta vybojovávaná na ochranu, jsou mnoha způsoby potlačována návaznými legislativními opatřeními, vládními oběžníky, a ztrácí se mezi řádky v dodatcích k současným zákonům. Nejen že pracující třídy nemají podíl na bohatství a hodnotách, jež vytvářejí, ale jsou také okrádány o fondy, vybudované jejich prací. Režim jednoho muže ignoruje potřeby a požadavky pracujících, vykořisťovaných, nezaměstnaných a žen. Nejnaléhavější a základní požadavek, zavřít všechno kromě nejzákladnější výroby a služeb a platit i ty pracovníky, kteří odešli, zůstal nevyslyšený. Veřejnost je nucena se rozhodnout mezi hladem a rizikem nákazy virem. V březnu přibylo k záplavě nezaměstnaných v zemi dalších 4-5 milionů lidí a právo na život milionů mužů, žen a jejich rodin je ponecháno osudu – viru.  Číst dál

Ministr zahraničních věcí KLDR: Náš vzkaz USA je jasný

Ministr zahraničních věcí Korejské lidově demokratické republiky Ri Son Gwon vydal 12. června následující tiskové prohlášení:

Uplynuly dva roky ode dne, kdy se konal historický summit Korejské lidově demokratické republiky a Spojených států amerických 12. června.

Musíme vidět, čeho byl svět svědkem a jakou dějinnou lekcí prošly korejsko-americké vztahy za nikoli krátké období – 732 dní. Číst dál

CAP: Temná duše Evropy

Společná zemědělská politika (Common Agricultural Policy; CAP) je nesmírně nákladný systém finanční podpory zemědělství Evropské unie, jež představuje polovinu celkového rozpočtu EU a představuje „temnou duši“ projektu EU. Přesto je ve sdělovacích prostředcích diskutována či předkládána jen vzácně, zřejmě proto, že je také nejdražším, nejškodlivějším a nejkontroverznějším programem EU.

EU navzdory své rétorice svobodného trhu každým rokem vykupuje milióny tun nadbytečné produkce za zaručené tržní ceny a v obrovském množství je shromažďuje. Což vede k horám másla a rýže a k celým jezerům vína a mléka, předtím, než jsou produkty hromadně odprodávány nejchudším národům světa v procesu zvaném dumping.    Číst dál

Británie po brexitu, Corbynovi a Covidu-19

Muhammed Shabeer z mezinárodní tiskové agentury People’s Dispatch položil šest otázek o domácí politické situaci ROBU GRIFFITHSOVI, generálnímu tajemníkovi Komunistické strany (KS Británie)

 

  1. Jak se Británie stala ohniskem Covidu-19? Jak účinný byl podle vašeho názoru zásah toryovské vlády k vypořádání se s krizí?

Británie měla třetí největší míru úmrtnosti na hlavu na světě a je také mezi nejhoršími deseti, pokud jde o poměr nakažených a uzdravených, což nelze vysvětlit celkově ani částečně v pojmech významných faktorů, jako je hustota obyvatelstva a věkový profil. Dalším faktorem bylo, že jsme střediskem mezinárodní osobní dopravy. Číst dál

Stará písnička: agenti-provokatéři

Po zkušenostech ze světových demonstrací, při nichž docházelo k násilným nepokojům, často vyvolaným placenými policejními provokatéry (zvlášť po osobní skutečnosti z Hamburku v červenci 2017) jsem u zpráv o násilnostech napříč Spojenými státy po zavraždění George Floyda očekával totéž. Správně a oprávněně. Internetové vydání socialistického časopisu Monthly Review (https://mronline.org/) přineslo 1. června následující reportáž:  

 

Agenti provokatéři: Policie při protestech po celé zemi zachycena, jak ničí majetek 

 

Spojené státy jsou v plamenech. Od policejního zabití George Floyda 26. května vyšly miliony lidí protestovat do ulic, kde se střetli s policií. Nejméně 11 lidí zemřelo a tisíce jich byly zatčeny. 15 států (plus Washington, D.C.) vyzvalo Národní gardu k potlačení protestů, zuřících ve víc než stovce měst. Násilí se rozrostlo, zvlášť v epicentru Minneapolisu, kde byl zabit Floyd, s budovami v plamenech, vyrabovanými obchody a zničenými vozidly.  Číst dál

„Nestřílejte! Ruce vzhůru!“ „Řekněte jeho jméno – George Floyd“ – Demonstrace proti rasismu – a Donaldu Trumpovi v severozápadním Denveru

1.

Byli kurážní, odhodlaní a jejich pobouření nad sadistickou vraždou minneapoliského obyvatele George Floyda je pouhou špičkou ledovce mnohem hlubšího problému – temnoty, do níž tato zem spadla, a rychlosti, s jakou k tomu došlo.

Ačkoli se v centru Denveru už před víc než týdnem shromáždily k demonstraci mnohem větší davy, tohle bylo úsilí okolí. Události jako tahle se dějí celonárodně.

Pochodovali a skandovali: „Řekněte jeho jméno – George Floyd“ a „nestřílejte! Ruce vzhůru!“. Soudím – a je to domněnka – že v jednom okamžiku se na demonstraci sešlo téměř 600-700 lidí, kteří šli po Tennyson Street od knihovny Smiley Library v Berkeleyském parku ke koloniálu Vitamin Cottage Natural Foods’ Grocery na Západní 38. třídě. Převážně bílí, a přesto s transparenty, krom jiných, „Na černošských životech záleží“, „Žádná spravedlnost, žádný mír“, „Nemůžu dýchat“, „Jsem s vámi“.

Číst dál