Skip to content

Rozhovor s velvyslancem Ču Won-čchholem: 76 let diplomatických vztahů s KLDR

Rozhovor NAŠÍ PRAVDY s velvyslancem Korejské lidově demokratické republiky v České republice Ču Won-čcholem

Ačkoliv je mezinárodní situace i vnímání KLDR v současném světě a také u nás, řekněme, různorodé, oslavily obě republiky 21. října minulého roku 7let od navázání diplomatických vztahů. Mohl byste nám krátce shrnout těchto 76 let, jak obě naše republiky, dříve celé Československo, spolupracovaly a jak vypadají diplomatické vztahy dnes?

Česká republika, resp. Československo, patří k zemím, se kterými Korejská lidově demokratická republika navázala diplomatické vztahy jako první hned po svém založení v roce 1948.

Od té doby obě země rozvíjely velmi dobré přátelské vztahy a spolupráci. Těsně po navázání oficiálních vztahů vypukla na Korejském poloostrově válka (1950-1953) a Československo, jako bratrská země, přijímalo naše děti, válečné sirotky, a poskytovalo jim rodičovskou péči. I při poválečné obnově nám Československo poskytovalo nezištnou pomoc. Náš lid dodnes na to nezapomíná a zachovává přátelský cit k českému lidu.

Vzájemné návštěvy nejvyšších představitelů obou zemí posilovaly tyto vztahy a dávaly nové impulsy k rozšiřování a prohlubování spolupráce ve všech oblastech včetně politiky, hospodářství, kultury, vědy a techniky, vzdělání, a to na všech úrovních. Prezident Kim Il Sung (Kim Ir-sen), otec korejského národa, dvakrát navštívil Československo a položil základ pro rozvoj přátelských vztahů mezi oběma zeměmi. Spolupráce obou zemí vyvrcholily v osmdesátých letech, když mj. v rámci spolupráce ve vzdělávání do Československa přijely stovky korejských studentů, mezi něž sám patřím.

I po změně politického režimu v České republice obě země dále rozvíjely bilaterální vztahy a spolupráci v různých oblastech. Pokračovaly vzájemné návštěvy politických a podnikatelských delegací i studentské výměny, a obě země udržují diplomatické zastupitelství v Pchjongjangu a v Praze. Nedaleko od Pchjongjangu je ovocný sad, kde s dobrými úrodami rostou jabloně, poskytnuté českou vládou, a stávají se symbolem česko-korejského přátelství. Taková dlouhá historie a dobrá tradice vzájemné spolupráce jsou nesmazatelné.

KLDR je mnohými vnímána jako silně rozvojová země s mnoha problémy. Nedostatek surovin a potravin, špatná energetika, nulový rozvoj, silná militarizace, přísný režim… Přitom fotografie měst i továren hovoří o rozvoji a masivní modernizaci. Jaká je zde situace dnes podle vás?

Obraz KLDR je na Západě silně překrucován, dost často cíleně.

KLDR je socialistický průmyslový stát, v němž se stále uplatňují veškeré výdobytky socialistické péče, jako je bezplatné vzdělání, zdravotnictví, poskytování bytů atd.

Základním principem naší revoluce, která začala osvobozujícím bojem proti japonské okupaci v první polovině 20. století, je budovat politicky a ekonomicky nezávislý stát s vlastní obranyschopností. Jedinečnou charakteristikou našeho státu je nesmírná jednota a semknutost lidu s vedením země.

Nežijeme zatím materiálně nejlépe, ale jsme hrdí, že budujeme socialismus, mnohem spravedlivější řád než kapitalismus, a jsme přesvědčení, že vytvoříme šťastnější život.

A to dokazuje dnešní realita. Teď usilujeme o budování všestranně rozvinutého socialismu, který spočívá v současném rozvoji všech sektorů společenského života, všech regionů země, zvláště venkova, a veškerých odvětví národního hospodářství. Probíhá modernizace ekonomiky, která zaznamenává stálý růst, a výstavba nových bytů ve městech i na venkově. V poslední době se jen v hlavním městě Pchjongjangu ročně staví vic než deset tisíc bytů a za poslední tři roky ve více než 1500 vesnicích byly postaveny desítky tisíc nových moderních bytů s tím, že obyvatelé dostávají tyto byty zdarma.

Na jedné ze svých přednášek jste zmínil rozvoj venkova podle principu 20×10. Mohl byste ho čtenářům přiblížit?

Politika regionálního rozvoje 20×10, představená na desátém zasedání 14. Nejvyššího lidového shromáždění dne 15. ledna 2024, znamená ročně stavět ve 20 okresech moderní továrny regionálního průmyslu s tím, že za 10 let budou postaveny ve všech 200 okresech země. Tyto továrny tak přinesou práci a prosperitu i do těch nejvzdálenějších koutů naší republiky a budou přispívat ke zvyšování životní úrovně místních obyvatel.

Co tyto továrny vyrábějí? Jsou například plánovány podle vhodnosti lokality, podnebí a dostupných surovin? Jak probíhá vzdělávání lidí, zaměstnanců?

Stavíme převážně potravinářské a textilní továrny a továrny vyrábějící spotřební zboží podle vhodnosti lokality, podnebí a místně dostupných surovin.

Korejská ústřední tisková agentura 12. února vydala zprávu o úspěšném dokončení prvního roku úkolu implementace politiky regionálního rozvoje 20×10. Ta uvádí, že byly úspěšně vybudovány moderní továrny regionálního průmyslu v souladu s regionálními charakteristikami ve 20 okresech a také nová modelová základna pro pěstování a zpracování mořských plodů v přímořském městě Sinpho.

Každá provincie, město a okres se snaží začlenit více pracovníků do systému školení na pracovišti a zároveň zlepšuje vzdělávací podmínky a prostředí městských a okresních odborných škol a zvyšuje kvalitu vzdělávání.

Vytvořením konkrétních a spolehlivých plánů na školení kvalifikovaných pracovníků pro moderní místní průmyslové závody jsme byli schopni vyškolit velké množství kvalifikovaných pracovníků, kteří budou hrát pevnou roli při normalizaci výroby.

Cíle školení byly vybrány podle procesu a typu práce a technické školení pro rozvoj dovedností v příslušných sektorech se provádělo přímo v továrnách a podnicích.

KLDR v létě také, podobně jako naše země, čelila velkým povodním. Mnohem větším než u nás. Jak se s jejich následky vyrovnává?

Ano. Koncem července minulého roku obrovská část tří provincií na severozápadě země byla zasažena ničivými povodněmi. Ale během pouhých čtyř měsíců jsme dokázali odstranit veškeré škody a obnovit život. Bylo nově postaveno 15 000 moderních vícepodlažních i přízemních domů, jeslí, školek, škol, nemocnic a klinik, bylo zrekonstruováno 6000 domů a důrazně byl propagován projekt nábřeží řeky Yalu, úprava řeky, obnova železnic, silnic a mostů.

Respektovaný soudruh Kim Čong-un energicky vedl celý průběh rehabilitačního projektu se svou mimořádnou připraveností a pevnou vůlí, aby lidu dokázal, že je to Korejská strana práce (KSP), které mohou obyvatelé, kteří utrpěli katastrofu, plně důvěřovat a na kterou se mohou spolehnout. A on nikdy nemůže za žádnou cenu zklamat jejich očekávání a důvěru.

KLDR stále čelí tlaku ze strany USA, Jižní Koreje, Japonska a dalších. Co za tímto tlakem vězí? Jde jen o politickou snahu o destabilizaci systému, získání nadvlády nad územím či třeba získání přístupu k nerostným surovinám – tak jak to bylo v Afghánistánu či Sýrii?

USA odedávna usilovaly o obsazení celého Korejského poloostrova, který považují za vychodisko pro další postup do asijského kontinentu, a socialistická KLDR se stává překážkou v realizaci jejich strategie světové nadvlády. Samozřejmě také mají zajem o bohaté nerostné suroviny v KLDR, jako je uhlí, železná ruda, grafit, měď, zinek, olovo i drahé kovy.

Jak se na hospodaření země, přístupu ke kritickým surovinám i obchodu podepisují sankce? Jak velkým a jakým sankcím vaše země čelí?

USA a jejich vazalské síly uvalily proti nám nebývalé až nelidské sankce, čímž negují naše právo na existenci a rozvoj. Již nečelíme žádným sankcím, které by na nás mohly být uvaleny, ale ani takovým, které bychom se mohli snažit uvolnit. Zrušení sankcí prostřednictvím vyjednávání je již dlouho mimo náš zájem a není v našem programu.

Sankce nás nemohly a nemohou zastavit, jen posilují naši soběstačnost. Barbarské sankce Spojených států nám umožnily dokonaleji se naučit jak přežít, vzkvétat a stát se silnějšími i v nejdrsnějším vnějším prostředí, a staly se rozhodujícím faktorem pro urychlení hromadění mocné síly, kterou nikdo nemůže ignorovat.

KLDR má vzhledem ke své velikosti velmi mohutnou armádu. Proč vlastně tak silnou armádu a vysoké vyzbrojení vaše země musí mít?

Pro každou zemi je bezpečnost nejvyšší prioritou a my žijeme přes 70 let v přímé vojenské konfrontaci s USA, nejagresivnější a největší vojenskou velmocí světa.

Naše vlastní historie nám dávala hluboké poučení, že mír nelze udržet bez vlastních dostatečných sil pro sebeobranu. Kvůli tomu, že jsme neměli takovou sílu, dostala se Korea začátkem 20. století pod koloniální nadvládu Japonska.

I současné vnější prostředí nás také nutí, abychom neustále posilovali státní obranu. USA a jejich vazalské síly stále výrazněji vystupují ve svých vojenských provokacích ohrožujících bezpečnostní prostředí KLDR.

Typická arogance ve stylu Yankee a nestydatá a gangsterská logika dvojího metru USA, která označuje jaderné zastrašování KLDR v rámci sebeobrany za neoprávněný prostředek a klade »zákonnost« a »regulérnost« na svoje kroky k posílení jaderné síly pro hegemonii, nemůže na KLDR nikdy fungovat.

Spojené státy jsou nejreakčnější státní entitou, která důsledně přijímá antikomunismus jako svou národní politiku, a skutečnost, že aliance USA-Japonsko-Korejská republika se rozšířila do agresivního jaderného vojenského bloku a že Korejská republika byla zredukována na důkladnou protikomunistickou základnu pro USA, nám jasně ukazuje směr, kterým bychom se měli ubírat, co bychom měli dělat a jak bychom to měli dělat.

Jak naopak probíhá spolupráce s dalšími socialistickými zeměmi, například se sousední Čínou?

Rozvoj přátelských vztahů a spolupráce se socialistickými zeměmi patří k naší prioritě a probíhá velmi dobře.

Pokud jde o Čínu, je to náš soused, s kterým máme nejdelší hranici, a přátelství mezi KLDR a Čínou má dlouhou historii a dobré tradice. Obě země energicky postupovaly po cestě socialismu, obstály v nejrůznějších zkouškách a výzvách dějin s pevnou vírou v platnost své věci.

Naše strana a vláda republiky budou vytrvale usilovat o upevnění a rozvoj přátelských a kooperativních vztahů mezi KLDR a Čínou, jak to vyžaduje nová éra.

Jakou roli by vaše země chtěla hrát na geopolitické úrovni do budoucna? Jak vnímáte současné dění ve světě?

Budeme směle bojovat za ochranu suverénních práv na principech prosazování národní prestiže a ochrany národních zájmů a aktivně usilovat o rozvoj vztahů se spřátelenými a přátelskými zeměmi, které respektují důstojnost a národní zájmy naší země, a o budování spravedlivého multipolárního světa.

Jak vidíte spolupráci mezi KLDR a Českou republikou v budoucnu?

Bohužel, teď z určitých důvodů nevyužíváme velkou kapacitu vzájemné spolupráce, ale věřím, že nastane čas, kdy obnovíme tu dobrou tradici spolupráce ve prospěch zájmů obou zemí.

Helena KOČOVÁ

Koleje:

Obraz KLDR je na Západě silně překrucován, dost často cíleně. Jde přitom o socialistický průmyslový stát, v němž se stále uplatňují veškeré výdobytky socialistické péče, jako je bezplatné vzdělání, zdravotnictví, poskytování bytů atd.

Pro každou zemi je bezpečnost nejvyšší prioritou a my žijeme přes 70 let v přímé vojenské konfrontaci s USA, nejagresivnější a největší vojenskou velmocí světa. Naše vlastní historie nám říká, že mír nelze udržet bez vlastních dostatečných sil pro sebeobranu.

 

Zdroj: Rozhovor s velvyslancem Ču Won-čchholem: 76 let diplomatických vztahů s KLDR – Naše pravda