Skip to content

Monthly Archives: Únor 2024

Světová odborová federace aktuálně 1-2/2024

Novoroční zpráva Světové odborové federace

Na konci roku SOF hrdě vzdává hold bojům, které dělnická třída vedla v roce 2023 za ochranu práv pracujících, za praktické vyjádření mezinárodní solidarity a za společnost bez vykořisťování a útlaku.

Rozhodnutí našeho 18. Světového odborového kongresu, který se konal v Římě v květnu 2022 pod heslem „Jednotně pokračujeme pro uspokojení našich současných potřeb – proti imperialisticko-kapitalistickému barbarství“, vedla kroky SOF k posílení bojů pracující třídy v každém koutě světa. Číst dál

Kominternet aktuality 4. ledna 2024

V 90. den izraelské agrese v Gaze bylo zavražděno 22 438 palestinských mučedníků a 57 614 zraněno
4. ledna 2024

Okupovaný Jeruzalém, SANA – palestinské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že sionistická okupace spáchala během posledních hodin v pásmu Gazy 13 masakrů, které si vyžádaly 125 obětí a 318 zraněných. Číst dál

Cíle kapitálu převlečené za “individuální práva” v éře “internetu těl”

Poznámka: zvýraznění textu podle originálu.
Před několika dny jeden z nejmocnějších kapitalistů na světě Elon Musk oznámil úspěšnou implantaci mikročipu do lidského mozku, který dokáže “číst” myšlenky kvadruplegika a přenášet příkazy do zařízení, jako je počítač a mobilní telefon. Jeho společnost Neuralink není jediná, která experimentuje a vyvíjí podobné technologické aplikace.

Číst dál

Jak daleko je Afrika?

Pokus o analýzu programu Bojovníků za ekonomickou svobodu

Přesto, že africký kontinent představuje celou pětinu zemského povrchu a žije na něm jedna a čtvrt miliardy lidí, často je na tento kus země pohlíženo jako na domov velmi zaostalých kultur, kde žijí lidé, kteří si nevědí rady s civilizací, nechápou její hodnoty a principy, nedokáží racionálně rozhodovat o své zemi. Případně nás děsí migrační vlny směřující z Afriky do Evropy. Velká část xenofobní populace buď Afričany pohrdá nebo je považuje za bezohledné hlupáky, kteří se chtějí přiživovat na evropské “prosperitě” a odvolávají se na jejich kulturní, jazykovou a hygienickou nekompatabilitu s evropskou civilizací. Takové a podobné pohledy dokládají minimálně totální neznalost poměrů v Africe, jsou pozůstatky koloniálního rasismu a úspěchem buržoazní propagandy. Číst dál

Pokyny pro autory

Redakce Kominternet Dialogu zveřejňuje pokyny pro autory, kteří budou v budoucnu publikovat své texty na našem webu. Rozhodli jsme se k tomuto kroku v rámci celé řady našich koncepčních opatření, které mají za cíl zkvalitnit činnost uvnitř redakce, ale především naše aktivity v rámci lidových tříd a vrstev, k nimž patříme. Tímto opatřením dáváme jasně najevo, že máme zájem publikovat texty, jež pocházejí a jsou v zájmu utlačovaných a zbídačovaných lidí.

Veřejně také zdůrazňujeme, že takové články musí mít patřičnou formální úroveň. Díky zveřejněným “Pokynům” bude snadné a operativní na konkrétní pravidla odkázat. Vedle formální stránky však považujeme za klíčovou úroveň obsahovou. Dle názorů redakce Kominternet Dialogu musí být taková, aby předčila kvalitu výstupů současné vládnoucí třídy, jejích pomocníků a spojenců. Považujeme naplnění této podmínky za jeden z důležitých úkolů, který musíme jako lidové třídy a vrstvy splnit, abychom se osvobodili.

Texty odevzdávejte jako wordový dokument.

Typ písma: Times New Roman

Používejte velikost písma 12, řádkování 1,5.

Normální okraje (Obvykle jsou naformátovány na 2,54cm nahoře, dole, vlevo i vpravo)

Text zarovnejte vlevo. Nezarovnávejte do bloku, protože na některých řádcích se vytvoří nepřiměřeně velké mezery.

Nadpis zarovnejte na střed a použijte tučné písmo. Vynechte řádek mezi nadpisem a vlastním textem.

Nadpisy podkapitol

zarovnávejte vlevo a také použijte tučné písmo.

Odstavec: 1,25 cm před textem.

V anglosaských textech je běžnější zarovnání vlevo a mezera za odstavcem. Kontinentální Evropa dává přednost odsazování textu prvního řádku bez mezer mezi odstavci.

Literatura a zdroje:

Pokud literaturu necitujete v textu, ale pouze uvádíte zdroje, uveďte na konec textu:

Použitá literatura:

Abecedně seřaďte seznam literatury.

Doporučuji nejjednodušší možný citační úzus:

Příjmení autora, iniciála jména, rok vydání: název díla, místo vydání, nakladatelství.

Monografie:

Klontza-Jaklová, V. 2016: What’s wrong? Hard science and humanities – tackling the question of the absolute chronology of the Santorini eruption. Brno: MUNIPress.

Článek v periodiku:

Klontza-Jaklová, V. 2015: History hidden in broken pots or broken pots hidden in history?The Late Roman – Early Byzantine stratigraphy at Priniatikos Pyrgos (Crete) Studia Archaeologica Brunensia 20/2, 137-162

Pokud je text dostupný na internetu, je dobré uvést na konci citace odkaz.

Více autorů:

– Dva oddělit pomlčkou: Klontza-Jaklová, V. – Klontzas, M. 2023…

– Více než dva: použít zkratku et al. psanou kurzivou: Klontza-Jaklová, V. et al. 2023…

Pokud literaturu citujete v textu, odkazujte se pomocí číslované poznámky pod čarou.1

Pokud přikládáte obrázky, uveďte na konci textu Popisky k obrázkům. V případě, že ilustračních obrázků je více, očíslujte je a odkažte se na ně v textu (obr. 1). U popisku obrázku vždy uveďte zdroj (foto: autor; ilustrace: autor; archiv autora; internetový odkaz, nebo adekvátní informaci).