Vzpomínka na Jurije Andropova

Přidáno v úterý 27. října 2015
J. V. Andropov

      Už je tomu 31 let, kdy zemřel za podivných okolností Jurij Vladimirovič Andropov, generální tajemník ÚV KSSS v letech 1982 – 1984, předtím představitel KGB.
      Jurij Andropov se narodil 15. června 1914 do rodiny železničního inženýra a učitelky hudby. Jako mladý se stal aktivním účastníkem hnutí Komsomolu. V roce 1936 se stal tajemníkem organizace Komsomol osvobozené vodní dopravy technické školy v Rybinsku v Jaroslavském regionu, později vedoucím oddělení Komsomolu v této oblasti. V roce 1939 vstoupil do komunistické strany. Po druhé světové válce působil jako druhý tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Litvy (1947-1951). 21. června 1951 přesídlil do Moskvy jako inspektor a v květnu 1953 vstoupil do diplomatických služeb. Od 18. května 1967 do 26. května 1982 vedl celou KGB.
      Jurij Vladimirovič Andropov byl nepřehlédnutelnou postavou Sovětského svazu po smrti bývalého vůdce Leonida Ilječe Brežněva. Snažil se modernizovat Sovětský svaz, věnoval pozornost rozvoji společnosti, zajímal se o kulturu a potíral disidentskou činnost. Jako předseda Výboru státní bezpečnosti (KGB) měl výborný přehled o sovětské společnosti, věděl co je zapotřebí změnit. Často na něj směřovala kritika z konzervativnějšího křídla strany, pro některé byl až příliš liberální. Bezpochyby měl schopnosti posunout Sovětský svaz dále, snažil se odstranit „škůdce“ socialistické společnosti a rozvraceče Sovětského svazu. Jeho metody byly zásadní a tvrdé, vyhlásil také boj s korupcí ve společnosti a ve stranickém aparátu. Inspirovaly ho některé prvky Spojených států americký, dovolil šířit v Sovětském svazu západní styl hudby jako disco a rock. Pravděpodobně se stal pro mnoho lidí nepohodlný už nástupem do čela ÚV KSSS. Jeho život skončil v nemocničním prostředí 9. února 1984 podle první oficiální verze na selhání ledvin. Ovšem důkazy a výpovědi hovoří o plánovaném odstranění Andropova, jeho smrt byla způsobena intoxikací organismu mikroorganismy, došlo ke vzniku abscesu, zanícení tkáně. Andropov musel na operaci, ta ovšem nebyla zdaleka úspěšná. Postižené místo bylo operováno, ale zánět se šířil dál. Operací tedy byla špatně vyoperována infikovaná tkáň. Zdravotní stav se stále zhoršoval, Andropov už měl podezření, svému ošetřujícímu lékaři Chazovi přestal důvěřovat. O zdravotním stavu se veřejnosti předkládala jen zkreslená nebo částečná fakta, o přesném zdravotním stavu se mlčelo.
      Zdravotní stav Andropova se stále zhoršoval, i když později došlo ke krátkodobému zlepšení, a to i těsně před smrtí, tak Andropov náhle zemřel právě onoho 9. února 1984. Na jeho místo nastoupil Konstantin Černěnko. Sovětský svaz čekala další výměna opět velmi brzy, Konstantin Ustinovič Černěnko vydržel jako generální tajemník ÚV KSSS jen něco přes rok. Po jeho smrti se dostal k moci Michail Gorbačov, poslední v čele Sovětského svazu, který byl jednou z příčin pádu celé socialistické soustavy. Byla smrt Andropova a dalších náhodou nebo promyšleným krokem k rozložení Sovětského svazu? Nad tím přemýšlejme a studujme, co se tehdy opravdu dělo...

Alois Guttenberg